Pogoda na dziś, 28 lipca 2020. Upał w Polsce, nawet 34 stopnie i burze z dużym gradem

We wtorek Polska znajdzie się pod wpływem niżu o imieniu „DANA”, który znad Szetlandów przemieści się nad Morze Północne. W godzinach popołudniowych do zachodniej części kraju wkroczy front atmosferyczny. Poprzedzać będzie go linia zbieżności wiatru w warstwie 0-2 km. Sprzyjać powinno to inicjacji burz. Z południowego-zachodu napływać ma gorąco i wilgotna masa zwrotnikowa. Za frontem nad północno-zachodnią część kraju zacznie napływać suchsza i stabilna oraz chłodniejsza masa powietrza.

Sytuacja synoptyczna na dzień 28.07.2020, 12 UTC

Dziś zachmurzenie małe i umiarkowane. W godzinach popołudniowych na zachodzie i w centrum wzrastające do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i burz, zwłaszcza w godzinach późno popołudniowych i wieczornych. Miejscami w czasie burz opady gradu powyżej 4 cm. Temperatura wyniesie od 24°C nad polski morzem, upał w centrum oraz na zachodzie i południowym-zachodzie od 30°C do 34°C w woj. dolnośląskim. Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany, z sektora południowego i południowo-zachodniego. W czasie burz porywy do 90 km/h.

Komentarz Artura Surowieckiego z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na wtorkowy dzień

Po południu i wieczorem w tej części kraju prognozuje się wystąpienie bardziej zorganizowanych układów konwekcyjnych o charakterze izolowanych superkomórek burzowych i 2-3 burz wielokomórkowych (przy czym na południowym zachodzie i w centrum kraju może rozwinąć się większa burza wielokomórkowa o rozmiarach MCS i z wbudowaną linią szkwałową). CAPE o wartościach 1400-2000 J/kg będzie pokrywał się ze strefą pionowego ścinania wiatru DLS i MLS dochodzącego do 15-22 m/s oraz SRH 0-3 km AGL osiągającym 200-300 m2/s2. Głównym zagrożeniem będzie duży (lokalnie bardzo duży – do 5-8 cm w średnicy) grad oraz bardzo silne porywy wiatru, a nieco mniejszym bardzo silne opady deszczu powodujące podtopienia. Z uwagi na dość wysoki poziom LCL, szansa na rozwój trąby powietrznej jest znikoma. Jeśli uformuje się burza wielokomórkowa z wbudowaną linia szkwału, bardzo silny wiatr (w porywach do 90-110 km/h) możliwy jest na dużym obszarze. Nie wyklucza się nawet rozwoju bow echo. Część modeli jednak dość mocno ogranicza rozwój DMC, co związane jest z występowaniem CIN i sporych niedosytów wilgoci w dolnej troposferze. Jeśli hamowanie konwekcji zostanie przełamane dopiero późnym popołudniem, burze punktowo mogą mieć wyjątkowo gwałtowny przebieg. Opcja z izolowanymi i rozproszonymi superkomórkami / niewielkimi ale bardzo silnymi układami wielokomórkowymi na chwile obecną wydaje się bardziej prawdopodobna niż opcja z układem MCS i większą linią szkwału. Burze powstałe późnym popołudniem mogą dalej rozwijać się i nasilać w godzinach wieczornych oraz w pierwszej połowie nocy – poinformował Artur Surowiecki, prezes Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Szczególnie groźne burze są prognozowane w godzinach wieczornych we wtorek oraz w nocy z wtorku na środę.

Prognoza temperatura powietrza w środę na obszarze Polski przez model ECMWF i ICON.

Prognoza zachmurzenia i opadów poniżej. W ciągu dnia opadów i burz będzie niewiele, wzrost aktywności burzowej jest spodziewany na godziny wieczorne i nocne, gdy znad Czech wejdzie fala na froncie. Na różowo zaznaczono prawdopodobny obszar zjawisk burzowych o lokalnym charakterze.