Pogoda. Krótki upał do 34°C oraz silne, punktowo niszczące burze. Potem uderzenie atlantyckiego chłodu w Polskę

Wtorek przynosi wysokie temperatury w Polsce. Zgodnie z prognozami na stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego obserwowany jest upał na zachodzie, południowym-zachodzie kraju. W godzinach późno popołudniowych oraz wieczorem i w nocy z wtorku na środę spodziewane są gwałtowne burze na południu, centrum i wschodzie.

Zasadniczo nasz kraj jest w ciepłym wycinku niżu atlantyckiego z centrum w rejonie Szetlandów. Napływa z południowego-zachodu gorąca i wilgotna masa powietrza. W kolejnych godzinach front chłodny wypierać ma rozgrzaną i niestabilną masę powietrza, co objawi się rozwojem silnych burz na południu, w centrum oraz we wschodniej części Polski. Rozwój konwekcji burzowej jest oczekiwany na linii zbieżności przed frontem oraz na froncie. Niewykluczone, że front zafaluje i powstanie zaburzenie falowe, które urośnie do postaci niewielkiego niżu barycznego.

Wybrane dane pomiarowe ze stacji IMGW-PIB we wtorek po godzinie 12 we wtorek.

Prognoza temperatury na godziny popołudniowe według modelu ICON dla Polski.

Alerty wydane przez synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego przed burzami z gradem. Na pomarańczowo zaznaczono obszar zagrożony burzami 2-ego stopnia, na żółto pierwszego stopnia.

Burze już występują nad Polską. Grzmi na Pomorzu oraz w Wielkopolsce. Wzrost aktywności burzowej jest spodziewany po godzinie 16 lub nieco później.

Ostrzeżenia 2-ego stopnia (obszar na pomarańczowo są zazwyczaj ważne od godzin późno popołudniowych, bądź od godzin wieczornych i nocnych.

Treść ostrzeżenia w „pomarańczowym” obszarze brzmi następująco.

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h, incydentalnie 110 km/h. Miejscami grad – informuje IMGW-PIB.

W obszarze z 1 stopniem zagrożenia (żółte obszary)

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie na południu do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami grad – poinformowali synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Prognoza burzowa na dzień, 28 lipca 2020 według IMGW-PIB

Szczególnie groźnie będzie jednak w nocy z wtorku na środę na południu, centrum i wschodzie. Spodziewane są układy wielokomórkowe, nawet z wbudowanymi superkomórkam burzowymi. Średnica gradu miejscami przekroczyć może 5 cm, lokalnie porywy wiatru powyżej 100 km/h oraz ulewy powodujące podtopienia.

Prognozowany obszar burz w nocy z wtorku na środę (IMGW-PIB)

Pogoda. Od czwartku silne ochłodzenie

Jutro ciepła masa powietrza ograniczy swój zasięg do południowo-wschodniej części kraju. Lokalnie niewykluczone są we wschodniej części kraju burze. Najdłużej utrzymujące się na krańcach południowo-wschodnich i wschodnich.

Prognoza burz na środę, 29 lipca 2020 dla Polski według IMGW-PIB

Nigdzie nie wystąpi upał, ale miejscami możliwy dzień gorący.

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognoza temperatury powietrza przez wybrane modele numeryczne na środę.

Czwartek i piątek przynosić będą temperaturę lekko poniżej normy wieloletniej, co obrazuje rycina poniżej. Nigdzie nie wystąpi upał, a wyż znad Europy Zachodniej zapewni nam słoneczną aurę z niewielką ilością podinwersyjnych chmur Cumulus, lokalnie mogą wystąpić śladowe opady konwekcyjne. Zwłaszcza na północy i północnym-wschodzie.

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Ochłodzenie będzie chwilowe, gdyż na początku sierpnia na zachodzie Polski zacznie zaznaczać coraz cieplejsza masa powietrza z południowego-zachodu. Niewykluczony jest dzień gorący w tej części kraju, czyli przekroczenie 25 stopni.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

W niedzielę gorąco zrobi się na przeważającym obszarze Polski. Niewykluczone są jednak burze z gradem na zachodzie. Prognozy jednak na tak odległy okres mogą ulec zmianie.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)