Pogoda na noc z wtorku na środę. Miejscami noc tropikalna oraz gwałtowne, niszczące burze w Polsce

W nocy z wtorku na środę Polska znajdzie się pod wpływem niżu znad południowej Szwecji. Z zachodu na wschód przemieszczać będzie się front chłodny poprzedzony linią zbieżności wiatru. Strefa frontowa rozdzielać ma zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Przed frontem napływać ma jeszcze gorące, wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego z południowego-zachodu, natomiast tuż za frontem napływać ma chłodniejsza polarna znad Atlantyku.

Najbliższa noc tylko na zachodzie przyniesie zachmurzenie małe, miejscami będzie bezchmurnie. Miejscami tylko w pierwszej części nocy na tym obszarze Polski niewykluczone zanikające opady deszczu.

Na pozostałym obszarze naszego kraju zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże i okresami całkowite. W pasie od Śląska po wschodnią część Pomorza, Warmię i Mazury przelotne opady deszczu i burze, stopniowo przemieszczające się na południowy wschód, wschód Polski. W drugiej części nocy prognozowane gwałtowne burze we wschodniej połowie kraju. Punktowo możliwy grad, nawet o średnicy ponad 4-5 cm. Prognozowana wysokość opadów do 40 mm, lokalnie na południu i w centrum i wschodzie kraju do 50 mm. Na termometrach zobaczymy od 12°C, 13°C na Pomorzu do 20°C w centrum i 22-24°C na Podkarpaciu. Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. Jedynie w czasie burz porywy wiatru do 110 km/h.

Prognozowana temperatura powietrza w nocy na obszarze Polski.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 28.07.2020, 18 UTC widoczny front chłodny poprzedzony linią zbieżności wiatru, na której już powstają burze.

W nocy możliwe są zarówno superkomórki burzowe z dużym gradem oraz silnym wiatrem do 110 km/h, jak i też struktury liniowe. Burzowa będzie cała noc z wtorku na środę na południu, centrum, wschodzie.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ