Pogoda. Gwałtowne i niebezpieczne burze nad Polską. Są zalania, gradobicia i dużo wyładowań. Gdzie jest burza 13.05.2021?

Pogoda. Dzisiaj aurę w Polsce kształtuje niż z ośrodkiem ulokowanym na południu kraju. W tym samym czasie na północnym-wschodzie Polski zaznacza się wpływ górnego niżu z ośrodkiem nad Litwą.
Burze występują miejscami na zachodzie, południu i przemieszczają się stopniowo na północ, północny-zachód.

Pogoda. Najsilniejsze burze na południu

Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi z godziny 16:55 czasu lokalnego w środę.

Pogoda. Burze w Polsce

Sytuacja synoptyczna na dzień 13.05.2021, 12 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna na dzień 13.05.2021

SIGNIIFCANT IMGW-PIB na dzień 13.05.2021, 18 UTC. Widzimy płytki niż z centrum nad południową Polską i linię zbieżności wiatru ułożoną południkowo. Strefa korzystnych warunków do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji powinna przesuwać się w kolejnych godzinach na północ, a miejscami burze utrzymają się do pierwszej części nocy.

Pogoda

Miejscami wystąpiły podtopienia i opady gradu

Dzisiaj przez powiat chrzanowski (woj. małopolskie) przeszła aktywna elektrycznie burza o umiarkowanej intensywności. Odnotowano też opad gradu o średnicy do 1cm, silny wiatr oraz intensywne opady deszczu. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie otrzymała dużą liczbę zgłoszeń w związku z wystąpieniem tej burzy. Miejscami odnotowano podtopienia.

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych za ostatnie 120 minut dla południowej części Polski.

Burze Polska.

Pogoda. Gradobicia i silne opady w południowej części kraju

Po godzinie 16 w czwartek burze występują w rejonie Sosnowca (woj. śląskie), w okolicach Krakowa, jak i samej stolicy Małopolski. Grzmi również w rejonie Zabrza, Raciborza i Rybnika. W Mysłowicach spadł grad o średnicy 1-2 cm. spadło 20 mm deszczu, wystąpiły też silne porywy wiatru. Strefa burz przemieszcza się powoli na północny-wschód. Miejscami na zobrazowaniach radarowych obserwujemy słabo zorganizowane i wolno przemieszczające się struktury wielokomórkowe. Zagrzmiało również na wschód od Wrocławia. Pojedyncze wyładowania atmosferyczne zarejestrowano również na Ziemi Świętokrzyskiej i w Wielkopolsce

Chmury kłębiasto deszczowe rozbudowują się wzdłuż linii zbieżności na południu i zachodzie kraju oraz w strefie frontu atmosferycznego na północnym wschodzie, zawijającego się wokół górnego niżu z ośrodkiem nad Litwą.Burze występują głównie nad województwami śląskim i małopolskim, gdzie miejscami występują ulewy o natężeniu 5 mm na 10 minut. W woj. małopolskim: w Bogdanówce od rana spadło 24 mm, w Spytkowicach Górnych 23 mm, w Półrzeczkach 19 mm, w Nowem Bystrem 17 mm. W woj. śląskim: w Błatniej 23 mm, w Rycerce Górnej 20 mm, w Istebnej 16 mm. Na Pomorzu Zachodnim burze pojawiły się w rejonie między Drawskiem Pomorskim a Kaliszem Pomorskim. Porywy wiatru w rejonie burz nie przekraczały 50 km/h – informuje IMGW-PIB.

Dane radarowe z polskiej sieci radarów POLRAD

Burze Polska

Rozwój konwekcji jest bardzo dobrze widoczny na zdjęciach satelitarnych w spektrum widzialnym za ostatnie 2 godziny

W kolejnych godzinach burze niewykluczone są miejscami na zachodzie i północnym-zachodzie kraju. Zagrzmieć może również na wschodzie, ale nie jest to nic pewnego.

Położenie opadów i burz