12 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Gwałtowne, punktowo niszczące burze uderzą w sobotę. Duży grad, wiatr 100 km/h i możliwość wystąpienia trąby powietrznej w Polsce

Po burzowym piątku, pierwszy dzień weekendu przyniesie znó w gwałtowne burze. Możliwe są opady dużego gradu, niszczące porywy wiatru do 100 km/h i ulewy do 50 mm. Istnieje ryzyko wystąpienia trąby powietrznej, zwłaszcza na południowym-wschodzie.

Prognozy na sobotę są niepokojące od kilku dni. Szczególnie groźne burze są prognozowane na północnym-wschodzie oraz wschodzie. Modele pogodowe prognozują korzystne warunki do powstania silnych superkomórek burzowych.

Sytuacja synoptyczna na dzień 27.06.2020, 12 UTC

W sobotę nasza część Europy będzie pomiędzy niżem znad Wysp Brytyjskich a wyżem ze wschodu, południowego-wschodu. W środkowej i górnej troposferze nadal będzie zaznaczał się ośrodek górnego niżu, jaki przemieści się znad woj. kujawsko-pomorskiego nad woj. podlaskie.

W pierwszy dzień weekendu silne burze są prognozowane na północy oraz wschodzie. Zagrzmieć może także w centrum. W południowo-wschodniej części kraju nie można wykluczyć wystąpienia trąby powietrznej.

Rozwój pierwszych burz możliwy jest już w godzinach porannych, znacznie większa aktywność burzowa powinna zostać osiągnięta w godzinach popołudniowych oraz popołudniu we wschodniej połowie kraju.

Wysoka aktywność burz jest prognozowana przez modele późnym popołudniem i wieczorem. W czasie burz opady od 10 mm do 50 mm, punktowo grad od 1 cm do 4 cm, zwłaszcza z burz superkomórek burzowych. W skrajnej sytuacji możliwe przypadki z gradem 5 cm.

Słabsze burze możliwe są w sobotę niemal całym kraju. Niewykluczone, że pod wieczór do południowo-zachodniej części kraju dotrze system burzowy z linią szkwału. Nieść może on porywy wiatru do 70 – 90 km/h.

Prognoza burz na sobotę (IMGW-PIB)

Prognozowana temperatura w najcieplejszym momencie dnia w sobotę przez modele numeryczne.

Prognozowane symulowane echa radarowe na sobotę według modelu SWISS-HD. Punkty o wysokiej odbiciowości to prawdopodobne burze.