Pogoda na 15 maja 2020 dla Polski. Maksymalnie 15°C, spadnie 10 cm śniegu w Tatrach. Niewykluczone słabe burze

Dziś Polska znajdzie się pod wpływem słabego klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem znad Atlantyku. Tylko na południu oraz południowym-wschodzie zaznaczy się wpływ pofalowanego frontu atmosferycznego i przemieszczającego się wzdłuż frontu niewielkiego zaburzenia, które urośnie do postaci niżu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 15.05.2020, 12 UTC

W piątek na południu i południowym-wschodzie zachmurzenie duże, okresami całkowite. W pasie od Kotliny Kłodzkiej przez Śląsk aż po Lubelszczyznę wystąpią opady deszczu. W wyższych partiach gór wystąpią opady śniegu. W Tatrach przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm. . Na południu województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego opady okresami o natężeniu umiarkowanym, możliwe również burze i tam prognozowana suma opadów do 20 mm, lokalnie do 25 mm. 

Na pozostałym obszarze Polski początkowo zachmurzenie małe, następnie wzrastające do dużego a nawet całkowitego. W północnej części kraju prognozowane są opady pochodzenia konwekcyjnego. Temperatura maksymalna od 12°C do 16°C, nieco chłodniej miejscami nad morzem i na Pogórzu Karpackim, około 11°C; najchłodniej w rejonach podgórskich Karpat, od 6°C do 9°C – informuje IMGW-PIB.

Prognozowana temperatura w najcieplejszym momencie dnia w piątek na obszarze Polski.

Wiatr przeważnie słaby, okresami umiarkowany, natomiast nad morzem porywisty.

Prognozowane zachmurzenie, obszar i typ opadów w piątek na obszarze Polski.