Pogoda na 16 dni dla Polski: Jaki trend w pogodzie do końca stycznia i na początku lutego?

Z prognoz numerycznych wynika, że do końca stycznia utrzyma się stosunkowo łagodna zima. Najwyższe temperatury notowane będą na zachodzie i południu Polski, natomiast najchłodniej ma być na wschodzie, gdzie na ogół utrzymywać ma się mróz w ciągu dnia, jak i też w nocy. Nie zabraknie również słabych opadów śniegu.

Poszczególne realizacje numeryczne wskazywały na rozbudowę blokady wyżowej nad Skandynawią, obecnie jednak taki wariant zniknął z prognoz, zatem dużego ochłodzenia na koniec miesiąca w całej Polsce nie będzie. Należy mieć jednak na uwadze możliwość spadków temperatury do dwucyfrowych wartości nocami, zwłaszcza w górach i na wschodzie kraju.

W środkowej troposferze dalej utrzymuje się pokaźna zatoka wypełniona chłodem, która sięga aż Morza Śródziemnego, natomiast w polu przyziemnym dzisiaj nasz kraj jest w zasięgu klina wyżu o imieniu „BRIGIDA”.

W kolejnych dniach na ogół będziemy w obszarze słabogradientowym, co sprzyjać ma na ogół utrzymywaniu się smogu, bądź zaznaczać będą się rozmywające strefy frontowe z niewielkimi opadami. W miejscach większych rozpogodzeń oczekiwane są większe spadki temperatury, nawet do dwucyfrowych wartości.

Spodziewany jest dalszy problem ze smogiem, ze względu na niewielką prędkość wiatru i trwający sezon grzewczy. Jest to sytuacja typowa, gdy Polska znajduje się pod wpływem wyżu w sezonie grzewczym jesienią czy też zimą.

Poniżej topografia baryczna dla poziomu 500 hPa ukazująca rozległą, górną zatokę chłodu nad Europejskim Obszarem Synoptycznym, sięgającą aż Morza Śródziemnego i północnych rejonów Afryki.

Topografia baryczna dla poziomu 500 hPa na dzień 20.01.2019 r. godzina 06 UTC

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Statystycznie przypada teraz najchłodniejszy okres zimy. Jak widać nie zrobiło się jeszcze bardzo chłodno, spodziewane spływy chłodu są odsuwane poza Polskę nawet do końca stycznia i początek lutego.

Prognoza temperatury powietrza na 2 m na 16 dni dla Lublina. Przy analizie warto brać pod uwagę czarną linię, jest to średnia wszystkich wiązek. 
Prognoza temperatury na 16 dni dla Gdańska. Przy analizie warto brać pod uwagę czarną linię, jest to średnia wszystkich wiązek. 
Prognoza wiązek temperatury na 16 dni dla Krakowa. 
Prognoza temperatura na 16 dni dla Warszawy
Wiązki dla Poznania na 16 dni

Kolejna prognoza 16 dniowa w następną niedzielę.