Pogoda na 16 dni dla Polski. Sprawdź prawdopodobny trend w pogodzie na okres od 8.11.2020 do 24.11.2020.
Początek listopada jest bardzo ciepły. Obserwowane jest duże dodatnie dodatnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Najwyższa anomalia za okres od 1.11.2020 do 7.11.2020 jest obserwowana w zachodniej połowie kraju. Dane: meteomodel.pl

Przebieg temperatury za okres od 1.11.2020 do 7.11.2020 wskazuje, że nie doświadczyliśmy na początku miesiąca okresów chłodnych. Dane: meteomodel.pl

Sprawdźmy prognozowaną anomalię temperatury przez model ICON w okresie 8.11.2020 do 14.11.2020. Ukazuje ona, że panować będzie dodatnia anomalia temperatury. Nocami jednak na obszarach podgórskich i górskich oraz we wschodniej połowie kraju możliwe są nocne i poranne przymrozki.

Spójrzmy jeszcze prognozę anomalii miesięcznej w okresie do 14 listopada 2020. Widać, że całej Polsce temperatura będzie powyżej normy termicznej.

W najbliższych 10 dniach średnia anomalia temperatury powietrza wyniesie od 3°C do 4°C. Najchłodniej będzie na wschodzie, natomiast najcieplej na zachodzie.

Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od 6°C do 8°C. Najwyższa temperatura będzie na zachodzie Polski. Najchłodniej ma być na wschodzie, a zwłaszcza na północnym-wschodzie.

Najniższe temperatury są prognozowane we wschodniej połowie kraju. Nocami możliwe są przymrozki we wschodniej połowie kraju oraz na południu Polski. Zimne noce będą zwłaszcza na wschód od Polski.

Maksymalna temperatura powietrza w ciągu dnia wyniesie od 11°C do 14°C Najcieplej będzie jednak na zachodzie.

Utrzyma się silna blokada antycyklonalna nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środkowych warstwach troposfery. Opady atmosferyczne są jednak prawdopodobne w czwartek na zachodzie, północnym-zachodzie i północy oraz w centrum i na wschodzie. W piątek przelotne opady są możliwe na północy. Słaby deszcz może spaść też miejscami w okolicach 16-17 listopada.
Należy mieć na uwadze, że wyże nie w każdej sytuacji przyniosą pogodną aurę. Są prawdopodobne okresy z zaleganiem podinwersyjnym zachmurzeniem i mgłami. Dużo chmur niskich i opadów mżawki jest możliwy w 2 dekadzie miesiąca, ale nie można wykluczyć ich także w 3 dekadzie listopada. Słabe opady mżawki są możliwe już w przyszłym tygodniu wraz z zaleganiem nieprzyjemnych chmur niskich przez wiele dni.

Orientacyjna prognoza opadów do 18 i 24 dnia miesiąca przez modele ECMWF i GFS.


Prognoza wiązek modelu GFS nie wskazuje, aby czekało nas silne ochłodzenie. Temperatura będzie zazwyczaj powyżej normy wieloletniej. Nocami jednak w górach i na wschodzie, ale także na północnym-wschodzie możliwe są przymrozki. W ciągu dnia przez całą dobę utrzymywać będzie dodatnia temperatura głównie na zachodzie Polski.
Najwięcej chłodnych dni będzie na wschodzie. Po 20 dniu miesiąca na wschodzie może nastąpić adwekcja chłodniejszego powietrza. Opadów śniegu nie widać także w prognozach na początku 3 dekady listopada. Nic nie wskazuje, aby wieszczony przez wiele portali atak zimy w pierwszej połowie listopad miał miejsce. Zima może nie nadejść nawet do końca listopada na niziny.




Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC