Pogoda na 5 dni. Mróz ustąpi. Wystąpią opady marznące. Będzie odwilż i 9°C w Polsce

Nieuchronnie zbliżamy się do dużego ocieplenia, które obejmie cały kraj na początku trzeciej dekady stycznia. Zanim jednak tak się stanie, czeka nas jeszcze jedna tak chłodna noc w Polsce.

Jeszcze tylko noc z poniedziałku na wtorek będzie mroźna we wschodniej połowie kraju. Zachód Polski zacznie dostawać się pod wpływ cieplejszego powietrza polarno-morskiego. Pierwsze dni nowej dekady miesiąca już bez dziennych mrozów w kraju.

Pogoda. Ostatnia tak chłodna noc w styczniu

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na noc z poniedziałku na wtorek.

Pogoda. Początek zmian w poniedziałek

Już w poniedziałek rozpocznie się zmiana w pogodzie. Wkroczy nad zachodnią część kraju front okluzji ciepłej, przynosząc do zachodniej części kraju cieplejsze powietrze oraz opady śniegu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 18.01.2021, 12 UTC

Utrzyma się wyraźny podział na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód naszego kraju w ciągu dnia.

Prognoza zachmurzenia i opadów na poniedziałek.

Pogoda. We wtorek atlantyckie niże przyniosą odwilż i opady marznące w Polsce

We wtorek będziemy pod wpływem cyrkulacji strefowej. W wielu miejscach wystąpią opady atmosferyczne, gdzieniegdzie również o charakterze marznącym powodujące gołoledź.

Sytuacja synoptyczna na dzień 19.01.2021, 12 UTC

Prognozowana temperatura powietrza na dzień 19 stycznia 2021 dla Polski. Na zachodzie temperatura będzie już dodatnia, a na wschodzie i w centrum jeszcze ujemna.

Strefa opadów będzie przemieszczać się z zachodu na wschód kraju. W drugiej części dnia od zachodu wkroczy kolejny front ciepły.

Pogoda. Środa z frontem ciepłym nad Polską

We środę Polska znajdzie się pod wpływem głębokiego układu niżowego z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Z południowego-zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 20.01.2021, 12 UTC

Pojutrze front ciepły atlantyckiego niżu przyniesie opady w całym kraju. W początkowej fazie może być to deszcz, ale wraz z napływem coraz cieplejszego powietrza opady zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem oraz deszcz marznący powodujący gołoledź. Na drogach i chodnikach może zrobić się niebezpiecznie.

Prognoza zachmurzenia, rodzaju i natężenia opadów atmosferycznych na środę dla Polski.

W drugiej części dnia jedynie na krańcach północno-wschodnich temperatura będzie ujemna. Na pozostałym obszarze Polski ma być dodatnia. Najwyższa na zachodzie Polski.

Pogoda. W czwartek dalsza dominacja cyrkulacji atlantyckiej

W czwartek Polska znajdzie się pod wpływem niżu znad Morza Północnego. Będziemy w rozległym ciepłym wycinku niżu. Z południowego-zachodu napływać ma ciepłe powietrze polarno-morskie. Jednak w drugiej części dnia nasunie się front chłodny zamykający ciepły wycinek niżu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 21.01.2021, 12 UTC

Na zachodzie będzie blisko 10 stopni, natomiast na pozostałym obszarze przeważnie od 2-4 stopni.

Opady atmosferyczne wystąpią miejscami na krańcach zachodnich oraz północnych. Będzie to deszcz. Na pozostałym obszarze kraju ma być pogodnie, bądź z zachmurzeniem małym lub umiarkowanym.

W piątek dalej pozostaniemy pod wpływem cyrkulacji strefowej i głębokiego niżu w pobliżu Skandynawii. Napływać z południowego-zachodu cieplejsza masa powietrza. Nad północno-zachodnie dzielnice nasunie się front chłodny.

Sytuacja synoptyczna na dzień 22.01.2021, 12 UTC

Najcieplej będzie na zachodzie, południowym-zachodzie, południu, a najchłodniej na wschodzie, północnym-wschodzie.

Pojawi się więcej chmur szczególnie na zachodzie, gdzie może spaść deszcz. Umiarkowane i duże zachmurzenie z miejscowymi rozpogodzeniami w całym kraju. Niewielkie opady prawdopodobne są też na obszarach podgórskich i górskich.

Pogoda. Sobota z ochłodzeniem w całym kraju

W sobotę nadejdzie lekkie ochłodzenie, a na południu, centrum i wschodzie możliwe są opady atmosferyczne, miejscami będzie to deszcz ze śniegiem i śnieg.

Prognozowany prawdopodobny obszar opadów na sobotę w Polsce.

W najbliższych dniach wiatr zmieni kierunek na południowy i południowo-zachodni. Temperatura wzrośnie, a ze względu na dużą różnice ciśnienia silniej powieje. W polskich górach możliwy halny powyżej 100 kmh, silne porywy pojawią się w całym kraju do soboty. Szczególnie w drugiej połowie tygodnia.

Prognozowane porywy wiatru od poniedziałku do soboty według GFS i ICON dla Polski.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza przez model GFS na najbliższe 5 dni dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Na zachodzie Polski wartości mogą być wyższe, niż wylicza to model amerykański.

Aktualna temperatura

Położenie opadów i chmur