Pogoda na czwartek 18 marca. Poranny mróz. Zimny dzień w Polsce. Spadnie śnieg

Polska znajduje się dziś w strefie chłodnej masy powietrza z północy kontynentu. Czwartek 18 marca przyniesie w pogodzie nie dość, że niskie temperatury, to jeszcze dużo chmur kłębiastych. Te z kolei przyniosą przelotne opady, przede wszystkim śniegu. W czwartek 18 marca nie można wykluczyć pojawienia się adwekcyjnych burz nad Polską. Zapraszamy na szczegółową prognozę pogody na czwartek 18 marca dla Polski.

Niskie temperatury 18 marca. Poranny mróz w Polsce

Tak jak wspomniałem we wstępie. Do kraju spływają chłodne masy powietrza przynosząc temperatury bardziej zimowe, niż wiosenne. Dzisiejszy poranek będzie wręcz zimny, by nie nadużywać słowa mroźny. Spójrzmy na temperaturę w Polsce o poranku 18 marca. W górach notowano po 6 niższe temperatury niż w prognozach. Mróz w Tatrach był dwucyfrowy.

Temperatura o poranku 18 marca w Polsce

W kolejnych godzinach czwartku temperatura będzie rosła (choć wcale nie szybko). Mamy drugą połowę marca, więc słońce operuje już wysoko. W związku z tym w godzinach popołudniowych dolna warstwa troposfery nagrzewana jest dość szybko przez mocne promieniowanie słoneczne. Dlatego też temperatura w najcieplejszym momencie dnia będzie wyższa. Nieznacznie, lecz wyższa. Po południu w Polsce zachodniej słupki rtęci wskażą nawet do 4 stopni na plusie. Na wschodzie kraju ledwie 1-3 stopnie nawet w najcieplejszym momencie dnia. Po zachodzie słońca słupki rtęci ponownie zaczną spadać w okolice zera.

Prognoza temperatury nad Polską. Poranek 18 marca. Model ICON, źródło wxcharts.com

Temperatura w Polsce 18 marca

Mnóstwo opadów. Dziś możliwe są burze nad Polska

Do kraju napływa chłodne powietrze na wszystkich wysokościach troposfery. Wysoko operujące słońce szybko nagrzeje dziś dolne partie troposfery. W związku z tym dziś w kraju wystąpi dość spory pionowy gradient temperatury. Spowoduje to masowy rozwój chmur kłębiastych nad krajem. Przelotne opady pojawiały będą się w kraju już od rana, zwłaszcza na północy Polski. Z każdą godziną ilość chmur kłębiastych w Polsce będzie rosła. Chmury będą też bardziej wypiętrzone w pionie, a co za tym idzie najwyższe z nich mogą generować wyładowania atmosferyczne. Niemożliwe jest wskazać dokładny region, gdzie paść mogą dziś wyładowania atmosferyczne. Rozwój chmur kłębiastych i przelotne opady śniegu możliwe są w całym kraju. Podobnie jak wystąpienie burz. Od razu zaznaczamy jednak, że nie będą to w żaden sposób burze groźne. Raczej padną pojedyncze wyładowania z chmur konwekcyjnych. Przypominam, że rozwój chmur kłębiastych i ich przesuwanie się śledzimy na radarze opadów i burz nad Polską.

Opady nad Polską. Będzie padał przede wszystkim śnieg

Pierwsza część dnia przyniesie odczuwalne porywy wiatru w Polsce wschodniej i południowej. Wiatr przed południem wiać może z prędkością nawet do 50 km/h. Jednak z każdą godziną w czwartek 18 marca wiatr będzie tracił na sile. Po południu wiatr nad Polską uspokoi się całkowicie. W czwartek po południu i wieczorem zrobi się praktycznie bezwietrznie. Wyjątkiem mogą być krótkotrwałe, silniejsze porywy wiatru związane z przechodzeniem chmur konwekcyjnych.