Pogoda na dziś, 10 lipca 2020. Upał i gwałtowne burze, ryzyko tornad i gradu powyżej 5 cm w Polsce

Dziś wpływ na warunki pogodowe będzie mieć niż, jaki znad wschodnich Niemiec przemieści się nad Bałtyk. Po wschodniej stronie niżu zalegać ma bardzo ciepła i wilgotna masa pochodzenia zwrotnikowego, która w drugiej części dnia będzie wypychana przez front chłodny. Duży kontrast termiczny w naszej części Europy, obecność prądu strumieniowego w wyższych partiach troposfery sugerują, że burze, które rozwiną się w piątek będą niebezpieczne. Mogą przynieść opady gradu powyżej 5 cm, ulewne opady powodujące podtopienia. Istnieje również ryzyko trąb powietrznych.

Przykład burzy superkomórkowej, która posiada mezocyklon, czyli rotujący prąd wstępujący. Taki typ burz może dominować w piątek na obszarze Polski i przynosić duże szkody gradowe, wiatrowe, a niewykluczone, że nawet tornada.

Sytuacja synoptyczna na dzień 10 lipca 2020, 12 UTC

Dziś na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie umiarkowane oraz duże. Przelotne opady deszczu i burze z gradem w wielu miejscach naszego kraju. Tylko na południowym-wschodzie i wschodzie chmur ma być niewiele i tam bez opadów deszczu i burz. W czasie burz opady do 30-50 mm, lokalnie prowadzące do podtopień.

Temperatura oscylować ma w przedziale od 23°C do 28°C, nieco chłodniej nad morzem od 18°C do 20°C, najwyższe wartości od 29°C do 30°C na południu kraju. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, natomiast w czasie burz porywy wiatru do 100 km/h z południa i południowego-zachodu. W czasie zjawisk burzowych ze zmiennych kierunków.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w piątek, 10 lipca 2020 przez modele numeryczne.

Najgroźniejsze burze są dziś prognozowane w godzinach popołudniowych. Prognozowana jest wyraźna linia zbieżności wiatru dolnego przed frontem chłodnym, która wymusi rozwój chmur Cumulonimbus. W obszarze zalegania chwiejnej masy powietrza prognozowane są korzystne warunki do powstania niebezpiecznych burz. Na wyższych poziomach izobarycznych będzie obecny prąd strumieniowy w środkowej i górnej troposferze, co przyczyni się do wystąpienia dużych wartości pionowego ścinania oraz nasilonych kierunkowych uskoków w warstwie 0-3 km. Przepływ mas powietrza będzie również nasilony na wysokości 3 km n.p.g. Istnieje ryzyko rozwoju struktur burzowych, nawet o charakterze liniowym, które na swojej trasie mogą generować porywy wiatru do 100 km/h. Istnieje szansa na porywy powyżej 100 km/h w czasie burz, lecz będą to przypadki incydentalne. Lokalnie należy spodziewać się dużych szkód.

Prognoza burz na piątek według IMGW-PIB

W formacje liniowe mogą być wbudowane superkomórki burzowe. Jeśli chodzi o burze, które posiadają mezocyklon, to istnieje ryzyko opadów dużego gradu do nawet 5-8 cm. Skrajna wartość może zostać osiągnięta z bardzo silnej i trwałej burzy posiadającej rotujący prąd wstępujący.

Prognoza organizacji ESTOFEX wskazuje na możliwość silnego załamania pogody w piątek na obszarze Polski.

Nasilone pionowe uskoki wiatru zwłaszcza w dolnym kilometrze troposfery, wilgotny profil mogą przyczynić się do wystąpienia trąb powietrznych. Należy mieć na uwadze, że obecny stan wiedzy nie pozwala nam przewidzieć, w którym dokładnie miejscu możliwe są burze generujące tornada. Modele pogodowe sugerują tylko warunki, które mogą sprzyjać formowaniu się tornad.

Pierwsze burze możliwe są już północnym-zachodzie i północnym-wschodzie około południa i dość szybko przemieszczać mają się na północny-wschód. Pomimo dużego zachmurzenia w obrębie niżu, zjawiska burzowe mogą być gwałtowne w tej części kraju za sprawą wspomagania przez układ niskiego ciśnienia. W początkowej formie mogą być to superkomórki burzowe, które w warunkach nasilonego poziomego przepływu mas powietrza powinny łączyć się w bardziej trwałe i dobrze zorganizowane struktury liniowe.

Najgroźniejsze burze są prognozowane w godzinach popołudniowych i wieczornych w pasie od zachodniej Polski przez województwa centralne aż po północny-wschód.

Symulowane echa radarowe ukazujące burze, które powstaną w piątek na obszarze Polski wraz z ich możliwym położeniem. Należy mieć na uwadze, że burze są zjawiskiem lokalnym.

Największe prawdopodobieństwo trąb powietrznych będzie w pasie od Ziemi Łódzkiej przez północne Mazowsze, częściowo Warmię i Mazury oraz Podlasie. Niewykluczone, że w sprzyjających warunkach utworzy się długożyjące tornado związane z mezocyklonem nawet o sile przekraczającej F2+ w skali Fujity.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ TUTAJ