Pogoda na dziś, 26 września 2020. Pogorszenie aury. Niż nad Polską, groźne ulewy i burze

W sobotę Polska znajduje się pod wpływem rozległej bruzdy niskiego ciśnienia. Przez naszą część Europy przebiega strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Z zachodu na wschód przemieszcza się front atmosferyczny, za którym napływa chłodniejsza masa polarno-morska. Lokalnie wystąpią burze i groźne ulewy powodujące podtopienia. Na zachodzie naszego kraju znajdzie się centrum niżu „XYLA”, a nocy na południowym-wschodzie dojdzie do kolejnego zafalowania na froncie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 26.09.2020, 12 UTC

Rozległa bruzda niskiego ciśnienia wyrażona m.in jako obszar obniżonego geopotencjału, nazywana również „banią chłodu”. Na krańcu długiej fali geopotencjalnej doszło do zjawiska odcięcia.

Dziś dużo chmur i opady deszczu oraz burze. Najbardziej intensywne na Pomorzu oraz we wschodniej i centralnej części Polski. Opady miejscami do 30-40 mm. W Bieszczadach 45-50 mm. Najchłodniej na zachodzie, tylko 15°C, najcieplej na Suwalszczyźnie – do 24°C. Wiatr umiarkowany i porywisty, w czasie burz do 70 km/h.

Prognoza burz na sobotę, 26 września 2020 według IMGW-PIB

Prognoza burz według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na sobotę i noc z soboty na niedzielę

Możliwe jest również powstanie mezoskalowego układu konwekcyjnego przemieszczającego się na północ/północny zachód, którego głównym zagrożeniem będą silne opady deszczu – największe ryzyko takiego scenariusza dotyczy woj. mazowieckiego – Informuje Krzysztof Piasecki z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Głównym zjawiskiem towarzyszącym burzom w sobotę będą intensywne opady deszczu, do 10-20 mm, a w obszarze objętym 1. stopniem zagrożenia łączny opad może sięgnąć około 40-65 mm (najwięcej na pograniczu woj. lubelskiego i podkarpackiego oraz na południu lubelskiego). Co ważne, 1. stopień zagrożenia obejmuje także obszar 15-procentowej możliwości wystąpienia burz – wynika to z dość niepewnej możliwości wystąpienia wyładowań w północnej części obszaru, mimo występowania istotnego zagrożenia z powodu ulewnych opadów. Lokalnie możliwe są ponadto porywy wiatru do 70 km/h, jednak przypadków takich nie powinno być wiele. Główna aktywność burz przypadnie na popołudnie i wieczór, aczkolwiek sporadyczne wyładowania wystąpić mogą również w nocy. Burze i opady będą się przemieszczać początkowo na północ i północny wschód, później północ i północny zachód – poinformował Krzysztof Piasecki z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Prognoza temperatury powietrza na sobotę w drugiej części dnia przez model ICON

Prognoza zachmurzenia i opadów oraz burz przez model SWISS-HD i ICON na sobotę

Prognozowane sumy opadowe do godzin nocnych w niedzielę przez model ICON.

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ