Pogoda na lato 2019 r. według AccuWeather: Nawet 40 stopniowe upały, gwałtowne burze

Serwis AccuWeather opublikował najnowszą prognozę sezonową na lato 2019 r. Sprawdź, możliwy trend w kolejnych miesiącach na obszarze Europy.

Przewiduje się, że lato będzie bardzo ciepłe w różnych częściach Europy, a silne burze i susza będzie problemem dla innych.

Długie suche okresy spowodują problemy związane z suszą i zagrażają rolnictwu, ponieważ przez większość letnich miesięcy deszczu nie będzie wystarczało dla większości kontynentu.

Niebezpieczne fale upałów powstaną od Półwyspu Iberyjskiego do Europy Środkowej

Największym problemem podczas nadchodzącej pory roku, będą prawdopodobnie długotrwałe fale upałów, które opanują obszary od Portugalii i Hiszpanii do Polski i Węgier.

Ciepło rozpocznie się w czerwcu na Półwyspie Iberyjskim, a następnie rozciągać się ma się na północ i wschód w miesiącach letnich.

Upał będzie bardziej trwały niż podczas zeszłego lata, kiedy rekordowe temperatury odnotowano w niektórych częściach Portugalii, Belgii, Holandii, Niemiec i Skandynawii, ale generalnie będą trwały około tygodnia, bądź czasami krócej.

Nawet, gdy najsilniejsze napływy zwrotnikowego powietrza miną, to przerwy od upalnej aury będą krótkie, a temperatury pozostaną bliskie lub wyższe od normy wieloletniej, po czym ponownie powrócą do niebezpiecznych poziomów.

Wysokie temperatury przekraczające 38 stopni (100 F) będą możliwe są w północnej Francji, Belgii i Holandii do Polski, Słowacji i Węgier.

„Wysokie temperatury mogą osiągnąć 40 stopni (104 F) w częściach południowej i wschodniej Francji od lipca do początku sierpnia”, powiedział AccuWeather Meteorolog Tyler Roys.

Najgorętsze lokalizacje w całej Portugalii i Hiszpanii będą świadczyć o wielodniowych falach upałów z temperaturą osiągającą szczyt lub powyżej 43 stopni (110 F).

Noce tropikalne będą również niepokoić podczas tych fal upałów, stwarzając niebezpieczne warunki dla osób przebywających w domach bez klimatyzacji, które nie będą w stanie ochłodzić się, zanim ciepło znów się wzniesie w ciąg dnia.

Ważne jest, aby mieszkańcy i goście zwracali szczególną uwagę na ciepło, aby zapobiec chorobom. Konieczne będzie picie dużej ilości wody, spędzanie czasu w cieniu i noszenie lekkiej odzieży.

W miarę możliwości należy unikać intensywnej aktywności na świeżym powietrzu w najgorętszej części dnia.

Stagnacja warunków przyczyniających się do intensywnego ciepła spowoduje również złą jakość powietrza, szczególnie w miastach i w ich pobliżu. Jakość powietrza może być również pogorszona przez dym z pożarów.

Dzieci, osoby starsze i osoby z chorobami układu oddechowego lub sercowo-naczyniowego powinny unikać spędzania czasu poza domem w miarę możliwości, gdy wysyłane będą powiadomienia o jakości powietrza.

Pożary zagrażają Hiszpanii, Portugalii i Alpom

Intensywne fale upałów i długie okresy suchej pogody przez całe lato przyniosą wysokie ryzyko pożarów na zachodzie i środku Europy.

Obszary najbardziej zagrożone będą od północnej Portugalii do północnej Hiszpanii, ale także po rejon Alp do Niemiec i Czech.

Mokra zima i wiosna w większości zachodniej i środkowej Europy przyniesie więcej wegetacji niż w poprzednich latach.

Jednak wraz z nadejściem suchej pogody na początku lata, w drugim półroczu istnieje duże ryzyko pożarów.

Półwysep Iberyjski będzie w pierwszej kolejności zagrożony z powodu upałów w czerwcu w połączeniu z niewielkimi opadami lub bez nich.

Zagrożenie rozprzestrzeni się na północny wschód przez Francję i Alpy, Niemcy i resztę Europy Środkowej od lipca do sierpnia.

Zagrożenie to prawdopodobnie utrzyma się jesienią, ponieważ utrzymuje się sucha roślinność i ciepła pogoda.

„Susza będzie coraz większym problemem na tych obszarach od późnego lata do jesieni, kładąc nacisk na rolnictwo i zaopatrzenie w wodę drugi rok z rzędu w wielu miejscach” – powiedział Roys.

Półwysep Bałkański z gwałtownymi burzami, ale i nie tylko

Podczas gdy sucha i gorąca pogoda dominować ma w dużej części Europy tego lata, silne burze z piorunami zagrażają Półwyspowi Bałkańskiemu przez cały sezon.

Choć region nie będzie odporny na fale upałów, ekstremalne ciepło będzie ograniczone.

Gwałtowne burze zagrażają Grecji Serbii, Rumunii i Bułgarii, ponieważ zjawiska wpływają na region Morza Śródziemnego, a także Polsce, Ukrainy i Rosji.

„Te burze spowodują liczne wyładowania atmosferyczne, ulewy powodujące podtopienia i niszczący wiatr oraz grad” – powiedział Roys. „Najsilniejsze burze będą w stanie produkować tornada”.

Niebezpieczne burze będą przechodzić w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Burze te od czasu do czasu przeniosą się dalej na zachód, przynosząc we Włoszech niestabilną pogodę.

Największe zagrożeniem będzie silny wiatr, grad oraz ulewne opady deszczu prowadzące do podtopień.

Nie zabraknie dużej ilości Słońca na Wyspach Brytyjskich i Francji, ale problem suszy będą się nasilać.

Sucha pogoda będzie dominować przez większość lata w Irlandii, południowych częściach Wielkiej Brytanii, krajach nizinnych i północnej Francji.

Aura z mała ilością opadów zapewni wiele możliwości uprawiania sportów na świeżym powietrzu.

Temperatury będą zazwyczaj w normie lub powyżej średniej od czerwca do sierpnia, ale najbardziej intensywne ciepło będzie blisko tych regionów.

Krótkie fale upałów są możliwe, ale przerywane będą nadejściem chłodniejszego powietrza.

„Podczas tych gorących okresów temperatury mogą osiągnąć 32 C (90 F) w południowej Anglii i Midlands” – powiedział Roys.

Wraz z mijającymi miesiącami, sucha pogoda w połączeniu z temperaturami powyżej normy i długotrwałym nasłonecznieniem prowadzić będzie do problemów związanych z suszą w całym regionie.

Niedobór wody niekorzystnie odbije się na owocach i warzywach w wielu miejscach Europy.

Pod koniec lata wystąpi również podwyższone ryzyko pożarów z powodu suchych okresów.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz wskazuj, że suszy nie będzie w całej Szkocji, gdzie fronty przyniosą sporadyczne opady deszczu i chłodniejsze powietrze.

Najnowsze wieści pogodowe na

www.fanipogody.pl

Położenie opadów i burz

Źródło: AccuWeather.com (grafika i tekst)