Pogoda na noc ze środy na czwartek. Będzie dwucyfrowy mróz zwłaszcza w Karpatach. Wystąpią gdzieniegdzie mgły, jak i też opady marznące przesuwające się z zachodu na wschód.
Pogoda na noc. Fronty nad Polską i postępująca odwilż
Sytuacja synoptyczna na 13.01.2022 r. 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Pogoda na środę i noc ze środy na czwartek. Istotne zmiany w polu ciśnienia
Zaczynają być obserwowane istotne zmiany w polu ciśnienia. Ciśnienie atmosferyczne zaczęło dziś stopniowo spadać Jednak pod silną inwersją utrzymywały się w wielu regionach niskie chmury Stratocumulus, których prognozowanie stanowi często spory problem dla modeli pogodowych. Niewielkie opady występowały głównie z chmur zalegających pod inwersją wyżu. Przeważnie był to śnieg ziarnisty, następnie jedynie mżawka. Istotny dla warunków pogody będzie napływ nad wychłodzone podłoże cieplejszej i wilgotnej masy powietrza, ochłodzenie od podłoża powodować będzie tworzenie się zdecydowanie grubszych chmur Stratus i mgły, obejmujących całą warstwę graniczną (podinwersyjną). Należy wspomnieć również o opadach marznących, które pojawiły się w zachodniej części kraju.
W czwartek na jeszcze większym obszarze Polski pojawią się opady marznące, które będą powodować gołoledź.
W środę na przeważającym występowało zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, szczególnie południowym wschodzie i wschodzie zdarzyły się rozpogodzenia. Miejscami obserwowane słabe opady śniegu, a na wybrzeżu także deszczu ze śniegiem. Na północnym zachodzie i zachodzie marznące opady deszczu, deszczu lodowego lub mżawki powodujące gołoledź. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskazały na wschodzie, południu i w rejonach podgórskich od -5°C do -2°C, na pozostałym obszarze od -1°C do 3°C. Wiatr słaby, na wybrzeżu umiarkowany porywisty, z kierunków zachodnich. W Sudetach porywy wiatru do 55 km/h.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 12.01.2022 r. 18 UTC
Pogoda na noc. Opady marznące, najniższa temperatura w pierwszej części nocy
Noc ze środy na czwartek przyniesie zachmurzenie duże. Głównie na południowym wschodzie słabe opady śniegu. Ponadto na pozostałym obszarze opady śniegu, od północnego zachodu przechodzące w deszcz ze śniegiem i opady marznące deszczu bądź mżawki powodujące gołoledź. Gdzieniegdzie, głównie na północy, mgły ograniczające widzialność do 200 m. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od -7°C na wschodzie, około -3°C w centrum, do 0°C na zachodzie i 2°C na wybrzeżu; w rejonach podgórskich Karpat lokalnie spadek temperatury do -11°C. Najniższe wartości na termometrach wystąpią w pierwszej części nocy, następnie temperatura zacznie rosnąć. Wiatr na ogół umiarkowany, okresami wzrastający do dość silnego i porywistego, południowo-zachodni i zachodni. Nad morzem porywy wiatru do 60 km/h, wysoko w Sudetach do 70 km/h.
Minimalna temperatura w Polsce nad ranem
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC