Pogoda na noc 15/16 sierpnia 2022. Ciepłe, wilgotne i chwiejne powietrze. Wysoka temperatura i burze oraz mgły

Pogoda na noc z wtorku na środę. Zalega ciepłe, wilgotne i chwiejne powietrze. Wysoka temperatura w naszej części Europy.

Pogoda na noc z wtorku na środę. Ciepłe, wilgotne i chwiejne powietrze do Polski

Wtorkowy dzień podobnie jak poprzednie dni również minął pod znakiem burzowej i dynamicznej pogody. Nasza część Starego Kontynentu pozostaje w ciepłej, wilgotnej i chwiejnej masie powietrza polarnego morskiego. Pogodę nad Środkowo Europejskim obszarem steruje rozległy układ wysokiego ciśnienia z ośrodkiem nad Rosją. Aczkolwiek na wysokości izobarycznej 500hPa (5,5 km n.p.m.) widoczna jest płytka i rozległa bruzda geopotencjału. Natomiast w godzinach popołudniowych nad obszarem Ukrainy oraz pograniczu Polski, Rumunii, Mołdawii, doszło do utworzenia się odciętego górnego niżu.

Zagrożeniem opady i wyładowania atmosferyczne oraz silny wiatr w Polsce

Ze względu na niewielką różnice ciśnienia, gradient baryczny jest niewielki. Przekłada się to na marginalny przepływ poziomy mas powietrza. Nie sprzyjało to dlatego długotrwałej konwekcji. Już około południa rozpoczął się gwałtowny rozwój chmur burzowych. Podstawowym zagrożeniem w dzisiejszych burzach okazują się opady burzowe do 20-30 mm. Jednak miejscami w burzach wysokość opadów mogła sięgnąć do 40-70 mm, prowadząc do rozległych zalań. Doszło do rozwoju lokalnych, lecz silnych burz pulsacyjnych, z których pojawiły (microbursty). Szacuje się, że miejscami pomiędzy stacjami pomiarowymi IMGW-PIB prędkość wiatru sięgać mogła 80-100 km/h, prowadząc do lokalnych szkód. Lokalnie pojawiły się superkomórki burzowe. Na przykład w rejonie Bychawy (woj. lubelskie) pod wieczór. Wskazały na to zobrazowania radarowe z sieci POLRAD.

Pogoda. Wyładowania atmosferyczne zanotowane we wtorek na obszarze Polski

Pogoda na noc 15/16 sierpnia 2022. Ciepłe, wilgotne i chwiejne powietrza. Wysoka temperatura i burze oraz mgły
Burze nad Polską

Pogoda. Upał i wysoka wilgotność w najbliższych dniach. Będą dogodne warunki do rozwoju lokalnych, gwałtownych burz

Przynajmniej do piątku czeka nas w wielu regionach upalna aura, która połączona będzie z wysoką wilgotnością powietrza, w której z powodzeniem formować mają się lokalne burze. Na termometrach zobaczymy nawet 30-34 stopnie. Opady będą mieć charakter lokalny. Pod koniec tygodnia dojdzie do wyparcia powietrza zwrotnikowego za naszą wschodnią granicę państwową. Napłynie chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Nie widać na ten moment poprawy sytuacji hydrologicznej.

Noc z wtorku na środę przyniesie na zachodzie kraju zachmurzenie małe. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami, możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów w burzach od 10 mm do 20 mm. Miejscami krótkotrwała mgła ograniczająca widzialność do 500 metrów, lokalnie do 200 metrów. Temperatura minimalna od 16°C do 20°C; chłodniej w rejonach podgórskich od 13°C do 15°C, ale lokalnie w dolinach Karpat około 11°C. Wiatr słaby, zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 60-70 km/h.

Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza, 17.08.2022, 02Z według modelu ICON EU – RUC

Burze, 17 sierpnia 2022 i wysoka temperatura