11 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc. Śnieg na południowym-wschodzie, burze adwekcyjne na północy Polski

Burze maj 2021

Znajdujemy się pod wpływem cyrkulacji zachodniej. W nocy z niedzieli na poniedziałek Polska będzie pod wpływem niżu “SARAH”. Z północy na południe przemieszcza się front chłodny. Zachmurzenie będzie przeważnie duże, w wielu miejscach całkowite na północy i południu początkowo z większymi przejaśnieniami. Na krańcach południowo-wschodnich możliwe opady słabego śniegu i deszczu ze śniegiem.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 23.11.2020, 18 UTC

Już w drugiej części nocy front dotrze nad krańce południowe i tam głównie występować będą opady atmosferyczne. Nad ranem nad morzem i polskim wybrzeżem rozwinie się konwekcja wewnątrzmasowa na skutek spływu chłodniejszego powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Burze są prawdopodobne na polskim wybrzeżu i Morzu Bałtyckim nad ranem. Ich intensywność nie powinna być duża.

Sytuacja synoptyczna na dzień 23.11.2020, 00 UTC

Prognoza zachmurzenia oraz rodzaju opadu dla Polski według modelu SWISS-HD.

Najcieplej będzie na polskim wybrzeżu i zachodzie, najchłodniej natomiast na wschodzie i południu. Przymrozki i mróz wystąpią tylko na obszarach podgórskich i górskich Polski południowej.

Prognoza modeli na drugą część nocy z niedzieli na poniedziałek.

Wiatr w nocy będzie umiarkowany, okresowo silny z zachodu i południowego-zachodu. Najsilniej powieje nad polskim morzem do 70-80 km/h oraz na polskim wybrzeżu. Szczególnie silnie w czasie opadów konwekcyjnych. Silny wiatr da się również we znaki we wschodniej części Polski.