Pogoda na noc z poniedziałku na wtorek. Wysoka temperatura w Polsce, opady deszczu. Wiatr ucichnie na wschodzie. Burze mało prawdopodobne

Ubiegła noc była bardzo ciepła na zachodzie i południu Polski. W Słubicach, Szczecinie nie wiele zabrakło do pobicia rekordów temperatury maksymalnej za miesiąc luty w Polsce. O czym więcej piszemy tu.

Tak wysokie temperatury spowodowane były silną adwekcja ciepłego powietrza z południowego-zachodu Europy. Adwekcja ciepłych mas powietrza trwa nadal, jednak nie jest już tak silna jak przez ostatnie godziny. W związku z tym nadchodząca noc nadal będzie bardzo ciepła jak na luty, jednak temperatury nie powinny przekraczać już 10 stopni Celsjusza. Dodatkowo z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać będzie się strefa frontu chłodnego.

Prognoza pogody na noc z poniedziałku na wtorek (IMGW-PIB)

Najcieplejsza noc czeka mieszkańców zachodniej i południowej Polski. Termometry w tych regionach wskażą nawet do 7-8 stopni powyżej zera. Niewiele chłodniej w centrum i na wschodzie kraju. W tych regionach w okolicach 5 stopni powyżej zera. Najchłodniej w górach, ale również tam temperatury będą dodatnie. Słupki rtęci w górach nie powinny spaść poniżej 2 stopni powyżej zera.

Temperaturę odczuwalną na zachodzie kraju może obniżać wiatr, który w tej części Polski nadal wiał będzie dość mocno. Nie będą to już oczywiście porywy tak silne jak choćby w nocy z niedzieli na poniedziałek. Jednak lokalnie wiatr nadal może być porywisty. Porywy wiatru nie powinny przekraczać jednak 50 km/h.

Nadchodząca noc nad Polską przyniesie opady. Będą to opady deszczu o charakterze przelotnym, choć na wschodzie nie wyklucza się opadów ciągłych, wielkoskalowych. Deszcz związany będzie z obecnością frontu chłodnego. W pierwszej części nocy deszcz możliwy będzie w centrum i na wschodzie Polski. W drugiej części nadchodzącej nocy opady deszczu możliwe będą również na północnym zachodzie, zachodzie Polski, gdzie w chłodniejszym powietrzu za frontem rozwiną się komórki konwekcyjne z przelotnymi opadami jednak chmury Cumulonimbus nie powinny silnie się wypiętrzyć, aby móc wygenerować wyładowania atmosferyczne.

Aktualna temperatura tu.

Opady i chmury tu.