W piątek pogodę w Polsce nadal kształtować będzie wyż z centrami nad Białorusią i Litwą. Następować ma adwekcja powietrza polarno morskiego, które na ogół będzie stabilne, tylko na krańcach południowych charakteryzować się będzie nieco podwyższoną chwiejnością termodynamiczną.
Burze w piątek prawdopodobne są m.in w Tatrach, ale także i Bieszczadach. Niewykluczone są także w Beskidzie Niskim oraz Beskidzie Śląskim. Na pozostałym obszarze tworzyć będzie się płytka konwekcja cumulusowa. Inwersja temperatury oraz ruchy zstępujące w skuteczny sposób ograniczą pionową budowę tych chmur poza obszarami górskimi i podgórskimi.
Pierwsze chmury burzowe mogą już powstać przedpołudniem. Istotne nasilenie rozwoju chmur Cumulonimbus może nastąpić popołudniu, gdy planetarna warstwa graniczna będzie najsilniej nagrzana i pionowy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą największy, co skutkować będzie występowaniem niestabilności powietrza. Kluczowe okaże się również wymuszanie orograficzne na obszarach górskich.
Model UMPL 4 km, który jako jedyny przewidział burze w polskich Tatrach dziś, prognozuje w piątek kolejną burze w rejonie Zakopanego, lecz w warunkach ciepłego i wilgotnego powietrza, chmury Cumulonimbus mogą tworzyć się nie tylko tam.
Burzom nie będą przynosić intensywnych opadów deszczu, punktowa akumulacja wyniesie do 15 mm. Wiatr nie powinien stanowić istotnego zagrożenia, grad jest mało prawdopodobny, lecz nie niemożliwy.
Poza obszarami górskimi południowymi, zaleganie suchego sektora powietrza i występowanie ruchów zstępujących w obrębie wyżu na obszarze Polski zapewni przyjemną, iście letnią aurę. Z każdym dniem będzie coraz cieplej, lecz przybywać będzie burz.
Będzie to na ogól konwekcja tworząca się w warunkach słabego przepływu mas powietrza, w polu słabogradientowym w formie pojedynczych komórek burzowych, miejscami słabo zorganizowanych struktur wielkomórkowych.
W weekend burze mogą one objąć cały pas Polski południowej. Grzmieć może na niemal wszystkich obszarach górskich i podgórskich po naszej stronie. Burze o punktowym charakterze tworzyć będą się także w głębi Polski.
Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)
Prognozowany obszar burz na piątek przez IMGW-PIB. Prawdopodobnie obszar zostanie rozszerzony o całe krańce południowe w porannej aktualizacji w piątek, mając na uwadze najnowsze dane modeli.
Bieżące położenie opadów i burz poniżej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC