Pogoda na środę: Do 19°C i lokalne burze z ulewnym deszczem w Polsce

W środę Polska znajdzie się w obszarze obniżonego ciśnienia. Znad Rumunii w kierunku Węgier przemieszczać będzie się płytki niż. Dodatkowo od południowego-wschodu przez dzielnice centralne przemieszczać ma się front ciepły w kierunku zachodnim. Postępować powinna adwekcja coraz cieplejszego powietrza polarno-morskiego z rejonów Morza Czarnego o sporym potencjale chwiejności.

Modele numeryczne prognozują energię dostępną drogą konwekcji na poziomie od 400 J/kg do 750 J/kg. Występować ma nieco większy poziomy przepływ mas powietrza, pionowe ścinanie wiatru przyjmie dlatego wartości na poziomie od 10 m/s do 15 m/s. Inicjacja zjawisk burzowych zachodzić ma na lokalnych strefach zbieżności wiatru w dolnej troposferze. Prognozowane są zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też większe multikomórki burzowe. Istnieje prawdopodobieństwo uformowania się w większego klastra wielokomórkowego.

Podstawowym zagrożeniem środowych burz będą ulewne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Istnieje niskie ryzyko opadów drobnego gradu i wiatru do 70 km/h.

Masa napływająca znad Morza Czarnego będzie zasobna w wilgoć. Zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza wyniesie od 20 mm do 30 mm, co skutkować będzie lokalnie występowaniem obfitych opadów deszczu, które punktowo powodować mogą większą akumulacje opadów. Główna aktywność burzowa przypadnie na godziny popołudniowe, ale także na wieczór w środę, mając jednak na uwadze zaleganie chwiejnego sektora powietrza w porze nocnej burze prawdopodobne są również po zachodzie Słońce. Istnieje ryzyko, że na obszarze woj. lubelskiego zaznaczy się wpływ ulegającego dezintegracji układu burzowego znad Ukrainy.

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognozowany obszar burz według IMGW-PIB na środę

Prognozowany obszar burz w okresie od środy do czwartkowego poranka przez Polscy Łowcy Burz

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ PONIŻEJ