Od dłuższego czasu obserwujemy uważnie prawdopodobny trend na miesiące zimowe. Wiele wskazuje, że styczeń 2021 będzie miesiącem ciepłym w skali miesięcznej, lecz nie unikniemy okresów z wtargnięciem arktycznych mas powietrza.
Niepokojąco wygląda anomalia dla Federacji Rosyjskiej i Skandynawii, gdyż wskazuje, że panować ma tam ekstremalne odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Oczywiście prognozy na tak odległy okres są obarczone dużym błędem, ale mając na uwadze postępujące coraz bardziej ocieplenie klimatu ciepłe miesiące zimowe nie będą rzadkością. Częściej okresy chłodu zdarzać mogą się jednak na wiosnę z uwagi na późniejsze wychładzanie obszarów północnych.
Napływać mogą do nas przeważnie masy z zachodu i południowego-zachodu. Okresami czysto z południa. Na południu przy wietrze halnym mogą zdarzyć się okresy, gdy temperatura przekroczy 12-15 stopni.
Przymrozków i mrozów jak na miesiąc zimowy może nie być za wiele. Przy aktywnej cyrkulacji zachodniej temperatura przez wiele dni i nocy powinna być dodatnia.
Największy wpływ na przebieg pogody niże znad Atlantyku mogą mieć na północy i zachodzie kraju. Szczególnie silnie wiać może na północy, ale przy korzystnym położeniu prądu strumieniowego i aktywnej cyrkulacji zachodniej wichura, a nawet wichury mogą pojawić się na obszarze całej Polski okresowo. Południe Polski może najczęściej znajdować się pod wpływem wyżu, który w półroczu chłodnym nie zawsze zapewni pogodną aurę. Prawdopodobne są okresy ze zgniłym antycyklonem nie tylko w tym rejonie kraju.
Nie można wykluczyć, że w styczniu na obszarze Polski pojawią się lokalne burze. Te najbardziej prawdopodobne będą, gdy do naszej części Europy napłynie nad cieplejszy ląd masa pochodzenia arktycznego, morskiego, która prowadzić do rozwoju konwekcji masowej, przynoszącej przelotne opady mieszane, śniegu, a przy bardziej rozbudowanych chmurach Cb nawet wyładowania atmosferyczne.
Burze mogą pojawić się nie tylko w sytuacji adwekcji chłodniejszych mas powietrza, ale także na frontach atmosferycznych. Zwłaszcza o charakterze chłodnym.
Model klimatu, czyli CFS wskazuje, że styczeń 2021 będzie miesiącem wilgotnym. Opady ponad normę. Głównie deszczu są prognozowane na północy. Niewykluczone, że na pozostałym obszarze kraju będzie w normie względem okresu referencyjnego 1981-2010. Prognozy opadów są jednym z najsłabszych elementów prognoz długoterminowych, dlatego takie wyliczenia będzie trzeba zweryfikować w kolejnych tygodniach, a nawet pod koniec grudnia.