Pogoda na styczeń 2021. Niestabilne prognozy dla Polski. Czy nadejdzie zima i mróz?

Od dłuższego czasu przyglądamy się prognozom numerycznym na pierwszy miesiąc nowego roku. Rozbieżności w dalszym ciągu występują, co utrudnia precyzyjne określenie warunków pogodowych na styczeń 2021.

Jeszcze kilka dni temu, modele sezonowe wskazywały, że styczeń 2021 przyniesie temperaturę w normie, jak i też poniżej normy wieloletniej. Ponadto prognozowały opady poniżej normy wieloletniej na przeważającym obszarze Polski. Na początku 3 dekady grudnia trend ten uległ wyraźnej zmianie. W prognozach powróciła cyrkulacja strefowa na styczeń 2021. Prześledźmy, więc w dalszym ciągu wstępne prognozy amerykańskiego modelu. W najbliższych dniach opublikujemy również wpis w oparciu o model europejski ECMWF.

Według modelu CFS wpływ Atlantyku na przebieg warunków pogodowych w naszej części Europy będzie wyraźny. Dlatego z zachodu na wschód Starego Kontynentu przemieszczać będą się najprawdopodobniej często niże z frontami atmosferycznymi. Ponadto nie można wykluczyć pojawienia się niżów śródziemnomorskich.

Od kilku dni model klimatyczny CFS sugeruje, że styczeń 2021 będzie kolejnym bardzo ciepłym miesiącem w naszej części Europy. W kolejnych dniach przekonamy się, czy takie wyliczenia zostaną utrzymane przez model amerykański oraz czy podobne prognozy przedstawi model europejski ECMWF.

Na dzień 21 grudnia 2020 model CFS wskazuje, że styczeń będzie wilgotny i ciepły. Przeważnie będą to opady deszczu, nieco rzadziej śniegu i deszczu ze śniegiem. Przy aktywnej cyrkulacji zachodniej zima w Europie jest zazwyczaj ciepła, ale także wietrzna i deszczowa. Pomimo prognozowanego dodatniego odchylenia temperatury w styczniu mogą zdarzyć się zimowe ochłodzenia skutkujące nawet całodobowymi mrozami w Polsce, a nawet opadami śniegu. Jednak przy tak wyraźnym wzorcu ciśnienia wskazującym na dominacje cyrkulacji strefowej możliwe są napływy powietrza z południa Europy, co skutkować będzie dwucyfrowymi, dodatnimi wartościami na termometrach. Szczególnie na południu i zachodzie oraz w centrum. Niewykluczone są również burze, które najbardziej prawdopodobne są w chłodnych masach powietrza. Szczególnie pochodzenia arktycznego, morskiego. Burz nie można wykluczyć także na frontach atmosferycznych, zwłaszcza typu chłodnego w obrębie aktywnych niżów wtórnych.

Model klimatyczny prognozuje wilgotny i deszczowy styczeń 2021. Według amerykańskiego modelu aktywna cyrkulacja zachodnia spowoduje występowanie wysokich temperatur w Polsce przez wiele tygodni, jak i też dużą dynamikę nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami, co skutkować może niewielką pokrywą śnieżną na nizinach.

W kolejnych dniach przedstawimy kolejne prognozy na styczeń 2021, ale coraz więcej modeli sygnalizuje ciepły pierwszy miesiąc nowego roku. Wkrótce przekonamy się, czy trend prognozowany przez modele sprawdzi się.

Prognoza ma w dalszym ciągu charakter orientacyjny. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Precyzyjne przewidzenie pogody na poszczególne tygodnie stycznia 2021 z tak dużym wyprzedzeniem czasowym nie jest możliwe.