Pogoda na Sylwestra 2020 i Nowy Rok. Możliwy śnieg i gęste mgły w Polsce

Pogoda na Sylwestra i Nowy Rok. Sprawdźmy najnowsze wyliczenia modeli numerycznych na ostatni i pierwszy dzień 2021 roku.

Sytuacja synoptyczna dzień 31.12.2020, 12 UTC

W ostatni dzień roku Polska pozostanie w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia. Na wschodzie i południowym-wschodzie zaznaczy się wpływ pofalowanego frontu atmosferycznego.

Na przeważającym obszarze Polski, 31 grudnia 2020 przyniesie zachmurzenie duże i całkowite. Jedynie na zachodzie i południowym-zachodzie prognozowane są rozpogodzenia i chwile ze słońcem.

Opady atmosferyczne wystąpią głównie na Podkarpaciu, jak i też w Małopolsce oraz na Lubelszczyźnie. Przeważnie będzie to deszcz, ale na obszarach wyżej wyniesionych możliwy deszczu ze śniegiem i śnieg. Niewielki deszcz możliwy jest też na północnym-zachodzie. Temperatura maksymalna przeważającym obszarze wyniesie od 1°C do 3°C,  najcieplej, około 4°C, będzie na południowym zachodzie i południowym wschodzie, a na Podhalu -1°C. Będzie wiał słaby wiatr, co sprzyjać będzie miejscami wystąpieniu mgieł, zwłaszcza przed południem i ponownie wieczorem

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia, 31 grudnia 2020.

Prognoza zachmurzenia i obszaru opadów deszczu na 31 grudnia dla Polski.

W nocy z 31 grudnia 2020 na 1 stycznia 2021 na południowym-wschodzie i wschodzie występować mają opady atmosferyczne. Będzie to przeważnie deszcz, który miejscami na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie może przejść w opady mieszane, jak i też sam śnieg. Największy przyrost pokrywy śnieżnej jest prognozowany na obszarach podgórskich. Na pozostałym obszarze Polski opady atmosferyczne nie powinny wystąpić, lecz duża wilgotność powietrza i słaby wiatr sprzyjać ma formowaniu się zamgleń oraz mgieł, które mogą stwarzać zagrożenie w ruchu drogowym. Najcieplej będzie na południowym wschodzie: do 1°C, nad morzem około 0°C, na pozostałym obszarze temperatura minimalna wyniesie od -5°C do -1°C. Wiatr będzie słaby.

Prognoza zachmurzenia i opadów w nocy z 31 grudnia 2020 na 1 stycznia 2021.

1 stycznia 2021 Polska pozostanie w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia. Nad zachodnią Polskę nasunie się front okluzji związany z niżem znad Cieśnin Duńskich.

Sytuacja synoptyczna na dzień 1.01.2021, 12 UTC

W Nowy Rok opady atmosferyczne występować mają początkowo na południowym-wschodzie i wschodzie kraju. Do godzin południowych w tym rejonie kraju powinny zaniknąć Będzie to zarówno deszcz, jak i też deszcz ze śniegiem oraz śnieg.

Zachmurzenie będzie przeważnie duże i całkowite. Jedynie na krańcach południowych możliwe są rozpogodzenia. Kolejnym obszarem, gdzie możliwy jest śnieg, jak i też deszcz ze śniegiem, to zachód i północny-zachód Polski. Temperatura maksymalna od -1°C do 4°C. Wiatr nadal słaby. Miejscami przez cały dzień utrzymają się mgły i zamglenia.

Prognoza zachmurzenia i opadów atmosferycznych na 1 stycznia 2021 dla Polski. Widoczny obszar rozpogodzeń na południu i południowym-zachodzie.

Prognoza temperatury powietrza na pierwszy dzień nowego roku.

Ekstrema z ostatnich 30 lat

W ostatnich 30 latach najcieplejszy ostatni dzień roku obserwowany był w 2006 roku.

Wówczas temperatury maksymalne przekraczały 10°C w południowo-zachodniej części kraju. Najcieplej było we Wrocławiu 11,2°C. Najchłodniejsza Noc sylwestrowa była z 1996 na 1997 rok. Temperatury minimalne w całym kraju spadły poniżej -15°C, najchłodniej w Olsztynie -27,5°C

i Suwałkach -27,2°C. Natomiast najcieplej przywitał nas rok 2018. 1 stycznia 2018 roku termometry

w zachodniej części kraju przekraczały 10°C, a najcieplej było w Legnicy 11,8° – informuje IMGW-PIB.