Pogoda na zimę 2020/21 dla Polski. Chłodne okresy, czasem cyrkulacja zachodnia i burze

Pogoda długoterminowa na zimę 2020/21. Chłodne okresy, czasem cyrkulacja zachodnia i burze. Sprawdź prawdopodobny trend w pogodzie.

Dysponujemy już najnowszymi prognozami modeli ECMWF i CFS na okres od grudnia 2020 do marca 2021. Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulegać zmianom. W prognozie wskazujemy prawdopodobne trendy czy miesiąc charakteryzować będzie się temperaturą w normie lub poniżej normy, jak i też powyżej normy. Precyzyjne określenie wartości z tak duży wyprzedzeniem czasowym nie jest możliwe na kilka miesięcy do przodu.

Model CFS sugeruje w grudniu 2020 dominacje pogody wyżowej. Okresami przez naszą część Europy przejdą fronty atlantyckich niżów, przynosząc wzrost dynamiki w pogodzie i opady atmosferyczne.

Najprawdopodobniej temperatura w skali miesięcznej będzie powyżej normy wieloletniej. Wiele wskazuje, że tegoroczny grudzień nie będzie tak rekordowo ciepły jak zeszłoroczny, ale znacznie odchylenia temperatury od normy są prawdopodobne.

Model ECMWF prezentuje na ten okres nieco odmienną prognozę, wskazując na temperaturę w normie wieloletniej, a miejscami lekko powyżej normy. Możliwe są typowe zimowe ochłodzenia, ale nie będzie ich dużo. Częściej zamiast śniegu na nizinach występować ma deszcz.

W skali miesięcznej ilość opadów będzie poniżej normy wieloletniej, a miejscami w pobliżu normy.

Model ECMWF sugeruje, że styczeń 2021 będzie miesiącem ciepłym w naszej części. Pomimo prognozowanej dużej dodatniej anomalii temperatury nie można wykluczyć typowych zimowych ochłodzeń.

Model CFS prognozuje nieco niższą anomalię temperatury na styczeń 2021 dla Polski niż ECMWF.

Prognozy anomalii opadów wrzucamy w formie orientacyjnej, gdyż jest to jeden z najsłabszych elementów prognoz długoterminowych.

Luty w skali miesięcznej również ma być ciepły. Jednak nie można wykluczyć typowych zimowych ochłodzeń.

Ilość opadów będzie poniżej normy bądź w pobliżu normy wieloletniej.

Także model klimatu CFS sugeruje, że luty 2021 może być ciepłym miesiącem. Prognoza wskazuje tylko anomalię miesięczną, poszczególne tygodnie mogą być chłodniejsze niż norma wieloletnia.

W lutym 2021 duży wpływ na warunki pogodowe może mieć Atlantyk. Częściej niż w ubiegłych miesiącach mogą pojawiać się burze. Zwłaszcza na aktywnych frontach niżów wtórnych.

Model CFS sugeruje, że marzec 2021 będzie wilgotny i ciepły, chociaż na przełomie pór roku częściej docierać mogą do nas arktyczne masy z północy, przynosząc nocne przymrozki. Wysoka aktywność cyrkulacji strefowej jest często obserwowana na przełomie pór roku. Mogą dotrzeć do nas też niże z południa, niosąc dużo wilgoci.

Ciepły, lecz mniej deszczowy marzec sugeruje model ECMWF.

Tegoroczna zima może nie być tak rekordowo ciepła jak zeszłoroczna. Wpływ Atlantyku na pogodę ma być mniejszy. Przeważnie temperatura będzie powyżej normy termicznej, wielotygodniowa pokrywa śnieżna może być rzadkością. Częściej wpływ na pogodę mają mieć wyże baryczne, które nie zawsze przyniosą pogodną aurę. Miejscami zalegać może podinwersyjne zachmurzenie, mgły, a przy silnej inwersji i braku wiatru wystąpią dogodne warunki do rozwoju smogu zwłaszcza w większych aglomeracjach miejskich i na osiedlach domków jednorodzinnych.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulegać zmianie.