Niebezpieczna pogoda nadchodzi do Polski. Będą wichury powyżej 100 km/h, ulewy i burze. Nawet 13°C w prognozach

Groźna pogoda da się we znaki. Prognozowane są wichury, burze i ulewy. Wraz z początkiem lutego wzrośnie dynamika w pogodzie.

Koniec wyżowej pogody. Przed nami odbudowa silnej cyrkulacji strefowej

Pod koniec stycznia mamy stabilne warunki pogodowe, które wynikają z obecności rozległego i silnego wyżu nad Europą. Na stacji IMGW w Lesku i Zakopanem zmierzono 1041 hPa na poziomie morza. Z biegiem godzin obserwowano dziś coraz silniejszy spadek ciśnienia atmosferycznego. Oznacza to nic innego, że silny wyż baryczny zaczął słabnąć. Jest to mobilny antycyklon i w kolejnych dniach ustąpi pod naporem atlantyckich ośrodków niskiego ciśnienia z systemami frontów atmosferycznych.

Na początku nowego tygodnia centrum silnego Enno znajduje się nad Rumunią i ciśnienie sięgało w ciągu ostatnich kilkunastu godzin 1044 hPa. Wyż ten jednak wyraźnie słabnie. Na północy pojawiło się pod koniec dnia nieco więcej chmur wyższego piętra. Za naszą wschodnią granicą rozciągało się podinwersyjne zachmurzenie typu Stratus oraz Stratocumulus, które ustąpiło w pierwszej części dnia we wschodniej połowie naszego kraju.

Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym z godziny 15:00 czasu urzędowego dla Polski

koniec stabilnej pogody
Ostatnie godziny ze stabilną pogodą. Od środy zmiany

Dynamiczna pogoda i silny wiatr oraz możliwe burze w pierwszej dekadzie lutego 2024 r.

To jednak ostatnie dni ze stabilną i wyżową pogodą. Już w ostatni dzień stycznia nad Polską pojawią się przelotne opady deszczu w wielu regionach Polski. Wraz z początkiem lutego odczujemy coraz większy wpływ cyrkulacji strefowej na przebieg warunków pogodowych. Pierwszego lutego z zachodu na wschód, południowy-wschód przejdzie strefa opadów atmosferycznych. Będą to głównie opady deszczu, ale miejscami w chłodniejszej masie powietrza pojawią się opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Największe prawdopodobieństwo opadów o charakterze zimowym będzie w pasie województw położonych na północnym-wschodzie, ale także na obszarach podgórskich. Na północy dodatkowo wystąpi wichura. W pierwszej dekadzie lutego nie doświadczymy stabilnych warunków pogodowych, co wynikać ma z wysokiej aktywności strefowej cyrkulacji atmosfery, pojawiać będą się częste opady, wichury, wahania ciśnienia i temperatura oraz lokalne burze.

Wstępna prognoza porywów wiatru na 1 lutego 2024, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

dynamiczna niżowa pogoda
Wichura już 1 lutego 2024 r. na północy, możliwe szkody i sztorm na Bałtyku

Szybko warunki pogodowe staną się dynamiczne. Powróci groźna pogoda do naszej części Europy, co wynikać ma z odbudowy silnej cyrkulacji strefowej atmosfery. Na Morzu Bałtyckim znów pojawi się sztormowa pogoda, która zagrażać będzie jednostkom pływającym. Prognozuje się, że na nizinach i wyżynach porywy wiatru przekraczające 70-100 km/h, a wysoko w polskich górach powyżej 150-170 km/h. Na Śnieżce w Karkonoszach znów możliwe są huraganowe porywy wiatru.

Prognozowane porywy wiatru na 3 lutego 2024, 12 UTC według modelu niemieckiego ICON dla Polski

silne wichury i niebezpieczna pogoda
Silne wichury pojawią się w Polsce już na początku lutego 2024 r.

Wyż szybko słabnie. Wkrótce na pogodę wpłyną niże baryczne

Na początku nowego tygodnia ośrodek wysokiego ciśnienia wyraźnie słabnie. Najwyższe wartości ciśnienia już za nami. Na stacjach IMGW najwyższe wartości zmierzono na południu, południowym-wschodzie i wschodzie, gdzie przekraczały miejscami 1040-1042 hPa miejscami na poziomie morza. W ostatnich dniach stycznia ciśnienie atmosferyczne szybko będzie spadać, co zapoczątkuje większe zmiany w pogodzie. Wraz z początkiem nowego miesiąca decydujący wpływ na pogodę będzie mieć cyrkulacja strefowa atmosfery.

Polecamy: Pogoda na 5 dni dla Polski. Ciepły tydzień zakończy silne załamanie pogody. Przed nami śnieżyca i silny wiatr

W pierwszy dzień lutego pojawi się wichura nad Polską. Modele zakładają porywy wiatru sięgające 72-95 km/h. W tym dniu dodatkowo przejdzie przez nasz kraj aktywny front atmosferyczny, niosąc opady i silny wiatr. Wysoka aktywność cyrkulacji strefowej jest prognozowana również w kolejnych dniach drugiego miesiąca roku, dlatego na stabilne warunki pogodowe nie mamy co liczyć.

Prognoza wstępna położenia prądu strumieniowego i prędkości w węzłach na 5 lutego 2024, 12Z dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF

silna cyrkulacja zachodnia wpłynie na pogodę
Silna cyrkulacja zachodnia przyniesie wichury i burze

Silna cyrkulacja strefowa napędzana będzie aktywnym prądem strumieniowym

Prąd strumieniowy odegra ważną rolę w czasie odbudowy aktywnej cyrkulacji strefowej atmosfery, napędzając silną cyklogeneze ośrodków niskiego ciśnienia. Często ma on meandrować nad Polską i krajami przyległymi, napędzając przepływ w całym pionowym profilu troposfery. Duże kontrasty temperaturowe na froncie polarnym prowadzić mają do tworzenia się kolejnych ośrodków niskiego ciśnienia nad Atlantykiem Północnym, przemieszczając się dalej w głąb Starego Kontynentu. Pierwsza dekada lutego z pewnością upłynie pod znakiem dużej aktywności cyrkulacji zachodniej atmosfery. Niewykluczone, że ten okres przeciągnie się również na drugą dekadę mijającego miesiąca. Nie zabraknie w tym czasie głównie opadów deszczu, możliwe są też pojedyncze dni z lokalnymi burzami, a w chłodniejszych masach powietrza popada deszcz ze śniegiem i mokry śnieg oraz krupa śnieżna.

Przykładowy trend temperatury według modeli z różnych ośrodków meteorologicznych do 8 lutego 2024 r. na przykładzie Wrocławia

wysoka temperatura w kraju
Wysoka temperatura szczególnie w pasie dzielnic południowych

Groźna aura w pierwszej dekadzie lutego 2024 r. Będziemy zmuszeni uważnie śledzić prognozy i ostrzeżenia meteorologiczne

Silny wiatr w pierwszych dniach lutego może lokalnie spowodować szkody. Szczególnie groźne są prognozy wstępnie na 5-6 lutego 2024 r., gdy to może wystąpić silne załamanie pogody i wichury. Jednak na bardziej precyzyjne prognozy musimy poczekać z uwagi na odległy termin, gdyż niepewna pozostaje trajektoria ośrodków niskiego ciśnienia w tym okresie. W kolejnych dniach zaobserwujemy jeszcze istotne korekty wyliczeń modeli numerycznych.

Silne wichury spowodowane nasunięciem się aktywnego prądu strumieniowego

Prognozowane porywy wiatru wstępnie na 5 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silny wiatr i niebezpieczna pogoda
Silne wichury spowodować mogą lokalne szkody. Pogoda może okazać się okresami niebezpieczna

Reasumując, w pierwszej dekadzie lutego musimy liczyć się z szybko zmieniającymi i dynamicznymi warunkami pogodowymi. Okresami pogoda stwarzać może zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia. Dlatego ekipy energetyczne usuwające awarie sieci przesyłowych i strażacy będą mieć pełne ręce pracy. Synoptycy IMGW wydawać będą w tym okresie liczne alerty meteorologiczne. Niewykluczone, że na przeważającym obszarze Polski powieje 72-105 km/h. Największych porywów wiatru ponownie spodziewamy się w rejonach górskich i podgórskich oraz nad polskim morzem, ale także podczas burz. Prognozy pogody stale monitorujemy i wkrótce podamy kolejne szczegóły.

Wstępna prognoza orientacyjnych porywów wiatru do 8 lutego 2024, 12 UTC według modelu GFS dla Europy

silne wichury możliwe w Polsce
Pogoda niżowa dominować ma w pierwszej dekadzie lutego. Możliwe silne wichury także w Polsce i burze

Źródło: Fanipogody.pl