Pogoda. W sobotę nasza część Europy była w dalszym ciągu w słabogradientowym obszarze lekko obniżonego ciśnienia. Jedynie na krańcach zachodnich zaznaczył się słaby klin wyżowy. Jednak również zachodzie Polski pogodę kształtował niż górny, który destabilizował troposferę i wspomagał unoszenie wilgotnego powietrza, w zasięgu niżu, co prowadziło do rozwoju burz. Do Polski napływała niestabilna masa powietrza, cechująca się stromymi pionowymi gradientami temperatury. W środkowej i górnej troposferze z uwagi na niewielką różnice ciśnienia przepływ był słaby. Burze wykazywały wysoką aktywnością elektryczną oraz nawalnymi opadami prowadzącymi do podtopień, miejscami spadł większy grad.
Pogoda. Wyż będzie rozbudowywał się od zachodu
Podczas nadchodzącej nocy coraz większy wpływ na warunki pogodowe ma mieć rozbudowujący się od zachodu klin wyżu znad Wysp Brytyjskich. Aczkolwiek od północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać ma się front chłodny. Tylko wschodnia połowa kraju pozostanie w obszarze obniżonego ciśnienia. Na zachodzie, północnym-zachodzie kraju zaznaczy się już chłodniejsza, suchsza i bardziej stabilna masa polarna, ale wschód i centrum ma być jeszcze w wilgotnej i niestabilnej masie pochodzenia zwrotnikowego.
Sytuacja synoptyczna na dzień 18.07.2021, 00 UTC
Pogoda. Szczególnie aktywne burze w pierwszej części nocy. Miejscami będzie grzmieć do rana
Najbardziej aktywnych burz należy spodziewać się w pierwszej połowie nocy w centrum, południu i częściowo północnym wschodzie. W czasie burz opady do 20-50 mm. Duży sumy opadowe spowodowane będą dużą zawartością wody opadowej w pionowym słupie powietrza i niewielkim przepływem mas powietrza w środkowej i górnej troposferze. Początkowo możliwe opady gradu. Szczególnie dużego z krótkotrwałych, niemalże stacjonarnych burz superkomórkowych. Podczas burz porywy do 70-90 km/h. Szczególnie silne konwekcyjne porywy wiatru są prawdopodobne w pierwszych godzinach po zachodzie słońca.
Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych Polski i obszarów przyległych za okres od 19:00 do 21:00 w sobotę
Miejscami w nocy z soboty na niedzielę w wielu miejscach tworzyć będą się lokalne komórki burzowe. Przeważnie mają być to pojedyncze, rozproszone komórki burzowe, gdzieniegdzie łączące się w słabozorganizowane klastry wielokomórkowe. Podstawowym zagrożeniem pozostaną obfite opady pochodzenia burzowego o możliwej akumulacji do 40-50 mm. W województwach na południu sumy opadowe mogą sięgnąć 60-70 mm. Miejscami możliwe podtopienia, a nawet większe zalania i wzrost poziomu wód w rzekach.
Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)
Lokalnie wystąpią w wielu miejscach przelotne opady deszczu. Największe ryzyko burz będzie na południu, centrum wschodzie. Początkowo również z gradem. Temperatura minimalna od 16°C do 21°C. Wiatr przeważnie słaby, silniejszy w czasie burz do 70-90 km/h. W drugiej części nocy ograniczone będzie zagrożenie ze strony konwekcyjnych porywów wiatru. Lokalnie możliwe mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. Zwłaszcza na południu kraju.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza w Polsce według ICON w drugiej części nocy