Pogoda na noc z poniedziałku na wtorek dla Polski. Burze śnieżne zanikną, ale miejscami utrzymają się lokalne, ale obfite opady śniegu o charakterze konwekcyjny. Wystąpi dwucyfrowy mróz w kraju, jak i też oblodzenie dróg i chodników. Sprawdzimy, jak wyglądają prognozy na nadchodzące kilkanaście godzin.
Pogoda. Burze śnieżne pojawiły się w niedzielę i w poniedziałek nad Polską
W niedzielę oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek dokonała się istotna wymiana masy powietrza nad naszym krajem. Polarnego umiarkowanie ciepłego o stałej równowadze termodynamicznej z niskim zachmurzeniem warstwowym i wypełniającego ciepły wycinek niżu o imieniu NEO. Znad Skandynawii szerokim strumieniem zaczęło spływać zimne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Przed oraz za frontem rozwijały się chmury kłębiasto-deszczowe Cumulonimbus. Niektóre z nich wypiętrzyły się na tyle wysoko, że wygenerowały wyładowania atmosferyczne.
Topografia baryczna na 21.12.2021, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych
Według sieci detektorów wyładowań atmosferycznych w poniedziałek pojedyncze burze śnieżne zaobserwowano na północny-wschód od Częstochowy. Szczególnie liczne były jednak na Podkarpaciu, co bardzo dobrze widać na mapie poniżej. Zjawisk burzowych było jednak mniej niż wczoraj.
Pogoda. W poniedziałek na obszarze całej Polski zaznaczało się zimne powietrze arktyczne morskie o chwiejnej równowadze termodynamicznej
W poniedziałek na przeważającym obszarze Polski dominowało zachmurzenie duże, gdzieniegdzie pojawiły się większe przejaśnienia, jak i też krótkotrwałe rozpogodzenia. Lokalnie występowały przelotne opady śniegu. Szczególnie na Pogórzu Karpackim oraz lokalnie na północy wystąpił lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. W Karpatach do 15 cm. W najcieplejszej części dnia było od -4°C, -3°C na północnym wschodzie i Podhalu, około 1°C w centrum do 3°C, 4°C na zachodzie oraz nad morzem. Miejscami nawierzchnie dróg i chodników śliskie na skutek dziennych opadów. Szczególnie na Podkarpaciu pod koniec dnia pojawiły się burze śnieżne. Gradient baryczny był mniejszy niż w niedzielę. Dlatego też był wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, nad morzem umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni i północny. Wysoko w górach porywy wiatru do 70 km/h, będzie powodował zamiecie i zawieje śnieżne.
Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Lokalnie obserwowano przelotne opady śniegu. Punktowo na północy kraju możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o około 8 cm, w Karpatach do 10 cm. Na zachodzie lokalnie utworzy się mgła marznąca i ograniczająca widzialność do 200 m. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od -12°C, -10°C na północnym wschodzie i kotlinach karpackich, -7°C, -3°C na przeważającym obszarze kraju, do -1°C na zachodzie; tylko nad morzem około 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem i południu kraju okresami porywisty, północno-zachodni i północny. Wysoko w górach porywy wiatru do 65 km/h, które będą powodować zawieje i zamiecie śnieżne.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza, 21 grudnia 2021, 06Z według modelu ICON, w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń gdzieniegdzie wartości będą niższe od prognozowanych.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC