Pogoda na noc 16/17 listopada 2021. Zgniły wyż. Miejscami mgły i przymrozek w Polsce

Pogoda na noc z wtorku na środę. Utrzymujący się jeszcze zgniły wyż. Lokalnie gęste mgły w obszarach rozpogodzeń, jak i też przymrozki w rejonach większych przejaśnień.

Pogoda. Zgniły wyż stopniowo słabnie

W najbliższych dniach czeka nas istotna przebudowa pola barycznego i geopotencjału. Wyraźna zmiana sytuacji synoptycznej prognozowana jest na obszarze Europejskiego Obszaru Synoptycznego. Skutkować będzie to odbudową strefowej cyrkulacji atmosfery. Była ona w ostatnim czasie wyraźnie blokowana przez wyże znad północnych akwenów Atlantyku i Europy Północnej oraz wschodniej, a tym samym do zmiany warunków pogodowych.

We wtorek nadal znajdowaliśmy się pod wpływem dobrze rozbudowanego wału wysokiego ciśnienia. Jednak główny ośrodek w ciągu minionej doby przesunął się znad krajów bałtyckich na pogranicze rosyjsko-ukraińskie z tendencją do przemieszczania się w ciągu najbliższej doby nad wschodnią Ukrainę, a następnej doby w rejon Morza Kaspijskiego stopniowo słabnąc.

Prognoza ciśnienia atmosferycznego, 17.11.2021, 06Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Pogoda na noc 16/17 listopada 2021. Zgniły wyż. Miejscami mgły i przymrozek w Polsce

Pogoda. Zmiany postępuje w polu ciśnienia i geopotencjału nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami

W związku z postępującymi zmianami ciśnienie atmosferyczne zaczęło spadać. Szczególnie silny wiatr występował dziś w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim oraz w Górach Opawskich, przy efekcie fenowym, skutkując rozpraszaniem się chmur piętra niskiego. Rozpogodzenia obserwowano dziś na większym obszarze niż wczoraj. Objęły one nie tylko dzielnice południowe, ale także wschodnie i południowym-wschodzie. Natomiast na pozostałym obszarze Polski utrzymywało się zachmurzenie piętra niskiego chmurami Stratus.

Jednaj już w nocy od naszych południowych sąsiadów zaczną nasuwać się chmury piętra wysokiego Cirrusy oraz piętra średniego, które świadczyć będą one o zmianie sytuacji sytuacji pogodowej w naszej części Europy. Będą one związane z niżem, który jest ulokowany nad zachodnią częścią Morza Śródziemnego. W obszarach rozpogodzeń na południu i wschodzie spodziewany jest rozwój mgieł, a nawet wystąpienie przymrozków. Gdzieniegdzie mgła może osadzać szadź, zwiększając zagrożenie dla ruchu kołowego.

Niż atlantycki już jutro zacznie nasuwać się od zachodu

W środę wyż odsunie się na wschód. Od zachodu zaczniemy się dostawać w zasięg rozległego i głębokiego niżu atlantyckiego z ciśnieniem 968 hPa ulokowanego nad Morzem Grenlandzkim. Front chłodny zacznie nasuwać się nad Polskę, niosąc opady atmosferyczne i więcej chmur. Nie tylko piętra średniego. Tuż za frontem szerokim strumieniem od zachodu rozpocznie się adwekcja powietrza polarno morskiego, która będzie się uchwiejniać. Dlatego też mają rozwijać się zjawiska konwekcyjne, szczególnie opady przelotne deszczu, natomiast w pasie wybrzeża także krupy śnieżnej.

Wtorek przyniósł na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie duże z rozpogodzeniami w południowej i miejscami wschodniej połowie kraju. W rejonach, gdzie utrzymywało się zachmurzenie chmurami piętra niskiego obserwowano opady deszczu. W obszarach rozpogodzeń po zachodzie słońca, w obszarach rozpogodzeń zaczną tworzyć się gęste mgły. Szczególnie intensywne w obszarach podgórskich. Gdzieniegdzie w rejonach mgieł zachmurzenie duże i całkowite. Widzialność ograniczona do 100-200 m. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia będzie od 4°C na północy do 10°C, 12°C na południu i południowym zachodzie. Na nizinach w dalszym ciągu wiatr słaby i umiarkowany, w Kotlinie Kłodzkiej okresami dość silny, porywisty, południowo-wschodni i południowy. W Sudetach porywy wiatru do 70 km/h.

Mgły i przymrozki w Polsce, w rejonach rozpogodzeń najbliższej nocy

W nocy z wtorku na środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami na wschodzie i południu kraju. Gdzieniegdzie zachodzie i północy gdzieniegdzie opady mżawki. Lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 m, miejscami, zwłaszcza w rejonach podgórskich do 100 m. W tych miejscach mgły mogą osadzać nawet szadź. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy będzie od -3°C podczas rozpogodzeń na wschodzie kraju do 0°C w centrum i około 4°C nad morzem, rejonach podgórskich Karpat spadki temperatury do -6°C. Wiatr na ogół słaby, z kierunków południowych. W Sudetach porywy wiatru do 60 km/h.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza, 17.11.2021, 05Z według ICON dla Polski

Pogoda na noc 16/17 listopada 2021. Zgniły wyż i przymrozki