Pogoda. Prognoza pogody na noc z czwartku na piątek. Prognoza na noc. Do Polski wkroczy mróz

Nad Europą dominują dwa ośrodki baryczne. Silny wyż nad Rosją, który powstał w bardzo zimnym powietrzu arktycznym. Jego wpływ już dzisiejszej nocy odczujemy nad Polską wschodnią. Drugim układem wpływającym na pogodę w Europie są niże. Front chłodny związany z niżem znad Bałkanów wpływał choćby na pogodę wczorajszej nocy. W nocy z czwartku na piątek to jednak głównie wyż rosyjski będzie rozdawał pogodowe karty.

Silny wiatr w nocy z czwartku na piątek

Wyż znad Rosji przyniesie dwie podstawowe zjawiska. Temperaturę poniżej zera oraz silny wiatr. Zacznijmy od wiatru. Już podczas czwartkowego dnia wiatr przybierał na sile z każdą godziną. Podczas nadchodzącej nocy wiatr nadal będzie silny i porywisty we wschodniej i centralnej Polsce. Wiatr na nizinach może osiągać w porywach nawet 70km/h. W górach porywy wiatru przekroczą 80km/h. Strefę silnego wiatru obrazuje poniższa grafika, przy czym im bardziej pomarańczowo, tym wiatr będzie silniejszy.

Mróz w wielu regionach Polski dzisiejszej nocy

Wspomniany wyż to również spływ chłodnego powietrza ze wschodu. Już wczoraj informowaliśmy o ujemnych temperaturach u naszych wschodnich sąsiadów. Dzisiejszej nocy spadki temperatur dotkną już także naszego kraju. Najszybciej temperatura spadnie poniżej zera na Suwalszczyźnie i Podlasiu. W kolejnych godzinach nocy mróz zacznie obejmować coraz większy obszar Polski. Temperatury ujemne w nocy możliwe są również na Lubelszczyźnie, Mazowszu, Warmii i Mazurach.

Deszcz, deszcz ze śniegiem, lecz niezbyt intensywnie

Przez Polskę od południa na północ wędruje strefa zachmurzenia, która niesie ze sobą przelotne, słabe opady deszczu. Już wieczorem przelotnie pada na Lubelszczyźnie, na Mazowszu, Ziemi Łódzkiej, Wielkopolsce, na Kujawach, w lubuskim oraz na Pomorzu Zachodnim. W nocy, na północy Polski nie wykluczamy, że deszcz przejdzie w deszcz ze śniegiem. W Sudetach jest możliwość opadów samego śniegu. Poniżej prezentujemy mapę z prognozą pogody na noc wydaną przez synoptyków IMGW.