Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa do końca listopada 2019 dla Polski. Mróz nadchodzi ze wschodu, potem ocieplenie i burze w Europie



Pogoda długoterminowa do końca listopada 2019 dla Polski. Mróz nadchodzi ze wschodu, potem ocieplenie i burze w Europie. Sprawdźmy trend w pogodzie do końca listopada.

Tegoroczny listopad rozpieszcza nas w pogodzie. Na obszarze Polski panują na ogół wysokie temperatury. Największe odchylenie temperatury względem normy wieloletniej jest we wschodniej części kraju.

meteomodel.pl
meteomodel.pl

Pogoda. Co czeka nas w pogodzie w czwartek?

Cała Polska znajdzie się pod chmurami niskimi oraz średnimi. Tylko na południu kraju możliwe większe przejaśnienia. W wielu miejscach Polski prognozowane są słabe opady deszczu, natomiast w polskich górach deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Oczekiwany jest przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach do 5 cm. Duża różnica ciśnienia w naszej części Europy skutkować będzie występowaniem silnego wiatru. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach we wschodniej połowie kraju do 65 km/h, południowo-wschodni i wschodni. Porywy wiatru w szczytowych partiach Sudetów do 60 km/h, wysoko w Tatrach do 80 km/h i tam wiatr będzie powodował zawieje śnieżne – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Sytuacja synoptyczna na dzień 21 listopada 2019, 12 UTC, wpływ na warunki pogodowe będzie mieć płytki niż „KEKE” i związany z nim front okluzji. Polska jest pomiędzy silnym wyżem „QUINCY” znad Rosji a układami niżowymi znad zachodniej i południowej Europy.

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Pogoda. Co czeka nas w nocy z czwartku na piątek?

Na przeważającym obszarze Polski utrzyma się zachmurzenie duże chmurami niskimi. Prognozowane są zanikające opady deszczu, natomiast na północnym wschodzie punktowo prawdopodobny deszcz ze śniegiem i śnieg. W Tatrach prognozowany jest dalszy przyrost pokrywy śnieżnej. Porywy wiatru na szczytach Sudetów do 90 km/h, wysoko w Tatrach do 80 km/h i tam wiatr może powodować zawieje śnieżne.

Prognoza pogody na noc z czwartku na piątek (IMGW-PIB)

Prognozowana temperatura powietrza przez model ECMWF nad ranem w piątek na Podlasiu i Suwalszczyźnie możliwy przymrozek.

Pogoda. Duży kontrast termiczny między wschodem a zachodem w piątek.

W przeddzień weekendu na obszarze Polski wystąpi duży kontrast termiczny. Najchłodniej będzie we wschodniej połowie kraju, natomiast najcieplej na zachodzie.

Na przeważającym obszarze w piątek zachmurzenie duże z postępującymi od południa kraju przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Prognozowane są słabe opady deszczu, szczególnie na Warmii oraz Mazurach. Natomiast na Suwalszczyźnie prawdopodobne opady deszczu ze śniegiem. W najwyższych partiach polskich gór możliwe opady śniegu.

Utrzymywać będzie się strefa dużego gradientu ciśnienia, dlatego prognozowany jest silniejszy wiatr potęgujący odczucie chłodu.

Wiatr słaby i umiarkowany, we wschodniej połowie kraju w porywach do 55 km/h, południowo-wschodni i wschodni. W obszarach podgórskich porywy wiatru do 60 km/h, na szczytach Sudetów do 110 km/h, w szczytowych partiach Tatr do 75 km/h – informuje IMGW-PIB.

Prognozowana temperatura powietrza na piątek o godzinie 13, model ECMWF.

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Pogoda. Zimna noc z piątku na sobotę

W nocy zachmurzenie na ogół małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od -4°C na północnym wschodzie, 0°C, 4°C na przeważającym obszarze, do 7°C na krańcach zachodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, w rejonach podgórskich okresami dość silny, w całym kraju porywisty, południowo-wschodni i wschodni. W szczytowych partiach Tatr porywy wiatru do 70 km/h, wysoko w Sudetach do 110 km/h – informuje IMGW-PIB.

Prognozowana temperatura powietrza o poranku w sobotę, model ECMWF, na północnym wschodzie kraju wartości te mogą być niższe.

Pogoda. Zimna sobota na wschodzie. Duży kontrast termiczny w kraju

Na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie duże i całkowite, chociaż w drugiej części dnia na południu i zachodzie możliwe rozpogodzenia. Opady atmosferyczne są prognozowane na Lubelszczyźnie oraz Podlasiu. Możliwe są opady śniegu szczególnie wieczorem na północnym wschodzie kraju, punktowo mogą być to opady marznące.

Prognozowana temperatura powietrza w sobotę przez model ECMWF o godzinie 14

Pogoda. Zimna noc z soboty na niedzielę, może padać śnieg.

Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie duże oraz całkowite na obszarze Polski. Tylko na południu kraju możliwe większe rozpogodzenia. Nad ranem opady deszczu są prognozowane na Górnym Śląsku, natomiast na Mazurach oraz Suwalszczyźnie możliwy deszcz ze śniegiem oraz punktowo śnieg. Wiatr będzie nieco słabszy względem ostatnich dni.

Prognozowana temperatura powietrza przez model GFS w drugiej części nocy z soboty na niedzielę, punktowo wartości będą niższe niż ukazane na mapie poniżej.

Pogoda. Niedziela zimna na północnym wschodzie Polski, najcieplej na południu.

W ostatni dzień weekendu utrzyma się duży kontrast termiczny nad Polską. Najchłodniej będzie na północnym wschodzie Polski, tam możliwy jest przymrozek w ciągu dnia. Zachmurzenie na obszarze kraju duże do całkowitego, możliwe słabe opady deszczu na południu i w centrum kraju.

Prognozowana temperatura powietrza w niedzielę, model GFS

Noc z niedzieli na poniedziałek przynieść może ujemne temperatury we wschodniej połowie kraju

Modele numeryczne prognozują zachmurzenie duże oraz całkowite. Na zachodzie i północy prognozowane są słabe opady deszczu. Możliwy jest przymrozek we wschodniej połowie kraju. Prawdopodobnie największy przymrozek panować będzie na Podlasiu oraz Suwalszczyźnie.

Noc z poniedziałku na wtorek ujemne temperatury przynieść może tylko na Podlasiu i Suwalszczyźnie oraz we wschodniej części woj. warmińsko mazurskiego.

Prognozowana temperatura powietrza w nocy z niedzieli na poniedziałek, model GFS

Pogoda. Od wtorku przepływ zacznie zmieniać się na południowy

We wtorek coraz większy wpływ na przebieg warunków pogodowych zacznie mieć atlantycki niż. Prognozowane są opady deszczu w wielu rejonach Polski.

Pogoda. Co czeka nas w ostatnich dniach listopada?

Prawdopodobnie wzrośnie prędkość wiatru. Pojawi się więcej chmur, okresami przez nasz kraj przechodzić fronty atmosferyczne przynoszące opady atmosferyczne. Przełom listopada i grudnia przynieść może zwiększoną dynamikę w pogodzie. Niektóre modele prognozują nawet opady śniegu w pierwszych dniach nowego miesiąca, ale prognozy na tak odległy okres mogą ulec zmianie.