Pogoda. Prognoza pogody na noc z środy na czwartek. Alert pogodowy. Opady marznące. Możliwa gołoledź

Podczas mijającego dnia przez Polskę wędrował system frontów atmosferycznych przynosząc opady deszczu i wzmagający się wiatr. Za dnia, podczas dodatniej temperatury powietrza przy powierzchni gruntu front nie niósł ze sobą groźnych zjawisk pogodowych. Sytuacja zmieni się podczas nadchodzącej nocy.

IMGW-PIB

Fronty atmosferyczne przesuną się na wschód i południowy-wschód kraju. W tej części Polski występowały będą opady deszczu. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie warunki meteorologiczne, w jakich opady te będą występowały. Przejdźmy do omówienia temperatury podczas nadchodzącej nocy.

IMGW-PIB

W Polsce zachodniej i centralnej, za frontem napłynie do Polski ciepłe powietrze o cechach polarno morskich ciepłych. Na zachodzie i północy kraju temperatury powędrują nawet do 4-5 stopni powyżej zera. Zupełnie inaczej wyglądać będzie sytuacja na wschodzie i południowym wschodzie kraju. Tutaj nadal zalega powietrze polarno-morskie chłodne. W regionie Ziemi Świętokrzyskiej, Lubelszczyzny podczas nocy z środy na czwartek prognozujemy 0 stopni. Na Podkarpaciu i w Małopolsce temperatura spadnie do nawet -4 stopni. W górach i na terenach podgórskich mróz będzie jeszcze większy.

Łącząc powyższe fakty odnośnie temperatury powietrza z umiejscowieniem strefy opadów podczas nocy ostrzeżenia wydane przez IMGW wydają się oczywiste. Alerty pogodowe dotyczą opadów marznących i dotyczą Lubelszczyzny, Podkarpacia, Ziemi Świętokrzyskiej, Małopolski i Śląska. Naszym zdaniem najbardziej zagrożone gołoledzią są regiony od linii Kraków – Kielce – Lublin na południowy wschód.

Wiatr w pierwszej części nocy tracił będzie na sile. Po północy do Polski zachodniej i południowo-zachodniej ponownie wkroczy strefa mocniejszego wiatru. Wiatr nie będzie jednak przekraczał w porywach 40 km/h.