Pogoda. Gwałtowne burze superkomórkowe i MCS pojawią się na obszarze woj. lubelskiego. Duży grad, groźny wiatr i podtopienia. Gdzie jest burza 24.06.2021?

Pogoda. Już na początku tygodnia wkroczył znad Niemiec pofalowany front atmosferyczny poprzedzony linią zbieżności wiatru. Wypieranie zwrotnikowej masy jest dość powolne, gdyż przepływ mas powietrza jest przeważnie równoległy do strefy frontowej. Wzdłuż frontu obserwujemy rozwój zaburzeń falowych urastających do postaci ośrodków niskiego ciśnienia. Kolejna fala na froncie powstała już dziś, następnie przekształciła się mezoskalowy ośrodek niskiego ciśnienia. Potem rozpocznie się dynamiczny proces wypierania rozgrzanej masy zwrotnikowej, co skutkować będzie rozwojem silnych, miejscami ekstremalnie niebezpiecznych burz. W piątek przeważający obszar Polski będzie w chłodniejszej masie polarno morskiej. Dzień gorący, a nawet upalny tylko na wschodzie, południowym-zachodzie, gdzie zaznaczy się jeszcze masa zwrotnikowa. 

Pogoda. Superkomórki i mezoskalowe układy konwekcyjne

Prognozy numeryczne wskazują, że w czwartek zagrożenie silnymi burzami będzie najwyższe od początku roku. Na ogół powinna utworzyć się dobrze zorganizowana konwekcja, jaka przybierze postać mezoskalowych układów konwekcyjnych, jak i też superkomórek burzowych. Termometry pokazują od 29°C do 33°C. 

Groźne burze możliwe zwłaszcza późnym popołudniem i wieczorem oraz w nocy

Prawdopodobnie najgroźniejszych burz możemy spodziewać się w drugiej części dnia. Szczególnie późnym popołudniem i wieczorem. Nad regionem mogą pojawić się wtedy dobrze zorganizowane układy burzowe. Możliwe jest pojawienia się superkomórek burzowych, których głównym zagrożeniem okaże się wiatr powyżej 90 km/h, grad o średnicy 3-6 cm, jak i też ulewne opady deszczu powodujące podtopienia. Silnych burz oczekujemy początkowo na zachodzie i południu regionu, ale w kolejnych godzinach silne zjawiska konwekcyjne prawdopodobne są w całym woj. lubelskim.

Wiele wskazuje, że przed nami również niebezpieczna noc z czwartku na piątek. Należy dodać, że w Czechach dojdzie do uformowania się mezoskalowego układu konwekcyjnego z wbudowaną linią szkwału i superkomórkami. Powstanie on godzinach wieczornych i będzie zmierzać na wschód, północny-wschód. Na trasie tego groźnego układu możliwe są silne, miejscami niszczące porywy wiatru powyżej 100 – 130 km/h, opady gradu o większej średnicy. Szczególnie w sytuacji wbudowanych burz superkomórkowych. Charakteryzować ma się również wysoką aktywnością elektryczną. Obserwowane będą także nawalne opady deszczu, które mogą prowadzić do podtopień. 

Prognoza burz na czwartek (IMGW-PIB)

Pogoda. Burzowa mapa

Pogoda. MCS dotrze w drugiej części nocy. Aura zacznie uspokajać się rano

Zorganizowana burza wielokomórkowa dotrze do nas prawdopodobnie w drugiej części nocy. Opierając się na prognozach modeli o wysokiej rozdzielczości, stanie się to pomiędzy 22 a 5 rano. Natomiast, jeśli chodzi o intensywność burzy wielokomórkowej. Szczególnie groźnie powinno być w pierwszej części nocy na obszarze Polski południowej i centralnej. Nad woj. lubelskie system burzowy może dojść w nieco osłabionej formie, ale i tak zagrożeniem okażą się silne porywy wiatru powyżej 80 km/h, spora aktywność elektryczna i nawalne opady deszczu. Niewykluczone są lokalne szkody wiatrowe, pożary od wyładowań atmosferycznych, jak i też podtopienia. Aura prawdopodobnie zacznie uspokajać się nad ranem w piątek. 

Prognoza burz na noc z czwartku na piątek (IMGW-PIB)

Pogoda. Burzowa prognoza

Prawdopodobieństwo groźnych, miejscami powodujących szkody burz ocenia się na 90%

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ