Pogoda. Silne, gwałtowne burze przejdą przez woj. lubelskie. Podtopienia, gradobicia i wiatr do 90 km/h

Piątek przyniesie gwałtowne burze we wschodniej połowie kraju. Zjawiska burzowe mogą prowadzić do szkód. Spadnie grad, wystąpią obfite opady deszczu i silny wiatr. Ponadto najbardziej rozbudowane w pionie ośrodki burzowe wykazywać będą się wysoką aktywnością elektryczną, co stwarzać ma zagrożenie dla zdrowia i życia oraz zwiększy prawdopodobieństwo pożarów od wyładowań.

Polska pozostaje dziś w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia. Dodatkowo z południa do centrum i dalej w kierunku północnym przemieszczać ma się niewielki niż. Zalegać będzie dodatkowo pofalowany front atmosferyczny, którego przebieg będzie zbliżony do południkowego. Będzie on położony od Pomorza Gdańskiego przez centrum po Małopolskę i Podkarpacie. Na froncie dojdzie do powstania ośrodka niżowego w rejonie centralnej części kraju. Na wschód od frontu znajdować się będzie dolnotroposferyczna linia zbieżności wiatru. Nadal pozostaniemy w ciepłej i wilgotnej masie powietrza polarnego-morskiego z rejonu Morza Czarnego. Jedynie na południowym-zachodzie i zachodzie zaznaczy się chłodniejsza masa powietrza z północnego-zachodu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 19.06.2020, 12 UTC

W piątek czeka nas kontynuacja burzowej aury na obszarze Polski wschodniej. Dzisiejsze zjawiska burzowe będą groźniejsze, niż te, które powstały w czwartek.

Prognozuje się ulewne opady deszczu prowadzące do podtopień, miejscami opady gradu o średnicy od 1 cm do 3 cm i wiatr do 90 km/h. Temperatura wyniesie dziś od 24°C do 26°C w najcieplejszym momencie dnia. 


Już od godzin przedpołudniowych prognozowany jest rozwój chmur burzowych Cumulonimbus. Warunki panujące dziś w troposferze sprzyjać mają powstawaniu pojedynczych, pulsacyjnych komórek burzowych oraz struktur wielokomórkowych. Średni okres życia burzy wyniesie od 15 minut do godziny. Na granicy wypływu zimnego powietrza (ang. outflow boundary) rozwijać mają się następne burze.


W regionie prognozowane są dziś także struktury wielokomórkowe. Przepływ mas powietrza będzie niewielki, a chmury przemieszczać mają się od wschodu na zachód, północny-zachód. Duża wodność atmosfery, niska prędkość przemieszczania skutkować może dużymi sumami opadowymi. W czasie burz opady od 10 mm do 50 mm, co prowadzić ma do podtopień, a miejscami nawet powodzi błyskawicznych.

Dodatkowo w czasie burz wystąpią silne prądy zstępujące. Możliwe opady gradu o średnicy od 1 cm do 3 cm, wiatr od 60 km/h do 90 km/h, co może prowadzić do szkód. Duża aktywność elektryczna stanowić może zagrożenie dla zdrowia i życia. Niewykluczone są także pożary od wyładowań atmosferycznych.


Po godzinie 13 w wielu regionach Polski wschodniej spodziewane są burze prowadzące do zalań i gradobić. Największa aktywność burzowa wystąpi od 14 do 18. 


Modele numeryczne o wysokiej rozdzielczości wskazują, że niebezpieczna pogoda wystąpi na przeważającym obszarze woj. lubelskiego. Zagrzmi m.in w centrum, na południu, wschodzie, zachodzie  i północy województwa lubelskiego. Najgroźniej może być w powiatach południowych i centralnych oraz zachodnich. 


Większa aktywność burzowa może utrzymać się jeszcze do godzin późno popołudniowych. Grzmieć może jeszcze wieczorem, ale burze zaczną stopniowo tracić na intensywności w pierwszej części nocy.


Uniesiony tryb konwekcji ograniczy groźne zjawiska nocą, a podstawowym zagrożeniem pozostaną wyładowania atmosferyczne i ulewy.


Położenie opadów i burz 
https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/