Pogoda jest dynamiczna. Śnieżyca, a następnie dwucyfrowy mróz. Czeka nas krótki epizod zimowy w Polsce. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze prognozy na pierwsze dni lutego.
Śnieżyca przemieszcza się na wschód Polski
Na początku drugiego miesiąca roku obserwujemy dużą zmienność pogody. Jest to spowodowane dominacją układów niżowych z rodowodem atlantyckim. Kolejny niż wchodzący w skład cyrkulacji strefowej kształtuje warunki pogodowe w Polsce. Zaznaczają się głównie opady związane z frontem zokludowanym. Utworzy się miejscami w najbliższych godzinach pokrywa śnieżna. W województwie wielkopolskim pojawiły się nawet burze. Śnieżyca przemieszcza się wraz z frontem zokludowanym na wschód.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych za minione 120 minut
Prognoza ciśnienia, zachmurzenie i opadów na 1.02.2022 r. 15 UTC według ECMWF
W czasie śnieżycy obserwujemy się wyraźny spadek widzialności, pogorszają się także warunki do jazdy. Z uwagi na wzrost poziomego gradientu ciśnienia, obserwujemy nasilającą się prędkość wiatru. Szczególnie na zachodzie i południowym-zachodzie Polski.
Pogoda. Niże atlantyckie wpływają na warunki pogodowe w Polsce
Niż o imieniu „PHILIPINE” nie jest tak głęboki jak niż „NADIA”. Dlatego też nie przynosi on tak ekstremalnie silnych zjawisk pogodowych. W poniedziałek wieczorem znajduje się on nad południową Skandynawią. Wkrótce wkroczy nad Morze Bałtyckie, a następnie dotrze do Polski, gdzie zacznie się szybko wypełniać.
Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 1.02.2022 r. 18 UTC według ECMWF
Intensywne opady są obserwowane w zachodniej części kraju, gdzie występują w zasięgu frontu okluzji. Są to na ogół opady śniegu, gdzieniegdzie mieszane i deszczu. Stopniowo jednak od zachodu przechodzą w deszcz. Tworzy się także miejscami na zachodzie i północy pokrywa śnieżna. Na południe od Poznania, wystąpiły także wyładowania atmosferyczne. Zmierzają one na wschód i wkrótce obejmą dzielnice centralne oraz wschodnie i południowe, przynosząc znaczny przyrost pokrywy śnieżnej. Tuż za frontem okluzji płynie od zachodu przejściowo nieco cieplejsze powietrze. Będzie to jednak w najbliższych godzinach dość krótki akcent zimowy. Trwałej zimy w pierwszej i drugiej dekadzie lutego raczej nie będzie, a to za sprawą dużej aktywności strefowej cyrkulacji atmosfery.
Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 2.02.2022 r. 00 UTC
Pogoda. Nie tylko opady wielkoskalowe, są także konwekcyjne i pojedyncze wyładowania atmosferyczne
Na zobrazowaniach radarowych bardzo dobrze widać, że nie są to tylko opady wielkoskalowe. Pojawiły się również burze, co jest związane z konwekcją. Wtorek przyniesie na ogół opady śniegu w południowej i wschodniej części. W tych regionach natężenie będzie największe. Szczególnie duży przyrost pokrywy śnieżnej jest prognozowany w górach i na obszarach podgórskich. Do czwartkowego poranka spaść może nawet 10-30 cm w Karpatach i Sudetach, a silny wiatr powodować ma zamiecie i zawieje śnieżne. Śnieżyca zmierza w dalszym ciągu na wschód. Co można śledzić na zobrazowaniach radarowych.
Prognoza grubości pokrywy śnieżnej za okres od 1.02.2022 r. 12Z do 2.02.2022 r. 8 UTC według ICON po przejściu śnieżycy
Wyliczana wysokość pokrywy śnieżnej przez GEM za okres od 1.02.2022 r. 12 UTC do 2.02.2022 r. 9 UTC
Pogoda. śnieżyca, a potem większy dwucyfrowy mróz na wschodzie i północnym-wschodzie. Będzie to jednak krótki epizod, potem ocieplenie od zachodu
Wygląda na to, że przed nami większe spadki temperatury, które spowodowane będą adwekcją chłodu w tylnej części nurkującego niżu na wschód Europy. Stanie się po przejściu śnieżycy. Prognozy numeryczne wskazują, że zwłaszcza we wschodniej połowie kraju w nocy z 2/3 lutego 2022 r. oraz 3/4 lutego 2022 r. pojawi się dwucyfrowy mróz. Skala i długość trwania większego mrozu będzie zależeć od długości rozpogodzeń i przejaśnień.
Prognoza temperatury na wysokości 2 m.n.p.g na 3.02.2022 r. 06 UTC według GEM
Prognozowana temperatura na 3.02.2022 r. 06 UTC według ECMWF
Jeszcze chłodniejsza, ale we wschodniej połowie kraju zapowiada się noc z 3/4 lutego 2022 r. Od zachodu jednak w głąb kraju przemieszczać ma się coraz cieplejsza masa powietrza, wypierając powietrze arktyczne z naszej części Europy.
Prognozowana temperatura na wysokości 2 m. 3.02.2022 r. 21 UTC według ECMWF
Prognoza temperatury na noc 3/4 lutego 2022 r. 03 UTC według GEM
Do końca pierwszej dekady lutego nie widać istotnego i dłuższego ochłodzenia za sprawą bardzo aktywnej cyrkulacji strefowej. Nawet jeśli się zdarzą się spadki temperatury poniżej zera, to tylko nocami i nie będą one długotrwałe. Śnieżyce konwekcyjne są jednak możliwe, ale w ciągu dnia temperatura ma być na ogół dodatnia.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC