Pogoda. Uderzą gwałtowne burze w woj. lubelskie. Superkomórki burzowe, duży grad i niszczący wiatr. Ryzyko tornada

Prognozy numeryczne dla województwa lubelskiego są groźne od kilku dni. W sobotę przez wschodnią część kraju przejdą gwałtowne burze, które mogą utworzyć mezoskalowy układ konwekcyjny. W początkowej fazie oczekiwany jest rozwój superkomórek burzowych.

Dziś  Polska znajdzie się pomiędzy niżem znad Wysp Brytyjskich a wyżem z rejonu Morza Czarnego. W środkowej i górnej troposferze  nadal oddziaływał będzie niż, jaki znad Kujaw przemieści się na północ kraju. Z południowego zachodu napływać będzie ciepła i wilgotna masa powietrza polarnego morskiego. Prognozowany jest rozwój burz na liniach  zbieżności wiatru dolnego. Lokalnie burze spowodują szkody. 

Sytuacja synoptyczna na dzień 27.06.2020, 12 UTC

W początkowej fazie warunki w troposferze sprzyjać mają tworzeniu się superkomórek burzowych. Spodziewane są ulewne opady deszczu od 10 mm do 40 mm, w przypadku przejścia kilku burz nad jednym obszarem akumulacja opadu do 50 mm. Ryzyko zalań może być ograniczone ze względu na nasilony przepływ mas powietrza, ale punktowe podtopienia z powodu dużej wodności atmosfery są możliwe.

W czasie intensywnych opadów widoczność będzie ograniczona, dlatego zalecamy zachować ostrożność na drogach. 

Głównym zagrożeniem ze strony sobotnich burz będą opady gradu o średnicy od 1 cm do 4 cm. Prawdopodobny jednostkowy przypadek gradzin 5 cm, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia silnej burzy superkomórkowej. 

Niski poziom kondensacji chmur, nieco bardziej nasilony uskok wiatru w dolnym kilometrze troposferze może przyczynić się do uformowania 1-2 przypadków trąb powietrznych związanych z mezocyklonem. Nie jest to duże ryzyko, ale o możliwości uformowania się tornada należy wspomnieć. Obecny stan wiedzy o burzach nie pozwala przewidzieć, gdzie dokładnie mogą one wystąpić. Modele wyliczają tylko warunki, które sprzyjają formowaniu się trąb. 

Niebezpieczny ma być również wiatr. Prędkość wiatru na skutek oddziaływania silnych prądów zstępujących z burz superkomórkowych osiągnie od 70 km/h do 100 km/h. Może on spowodować szkody. 

Co więcej najbardziej rozbudowane w pionie chmury Cumulonimbus przyniosą dużą ilość wyładowań atmosferycznych, co stwarzać ma zagrożenie dla zdrowia i życia, ale także mienia. Prawdopodobne pożary od wyładowań atmosferycznych.

Gwałtowne burze mogą najpierw pojawić się na zachodzie, południowym-zachodzie regionu. Następnie szybko przemieszczą się w głąb województwa lubelskiego. Lokalne, silne burze wystąpią dziś w całym regionie. We wschodniej części niewykluczony jest układ burzowy z wbudowanymi superkomórkami. 


Aktywność burzowa może zostać utrzymana w godzinach popołudniowych i wieczorem. Przeważnie będą to superkomórki burzowe, miejscami struktury wielokomórkowe. W pierwszej części nocy zjawiska konwekcyjne zaczną opuszczać nasz region. 

Symulowane echa radarowe dla województwa lubelskiego ukazujące, gdzie mogą wystąpić groźne burze. Model SWISS-HD, oparty na ECMWF.

Przez województwo lubelskie przejdą przynajmniej 2 strefy burz. Najgroźniejsza może być pierwsza, która prawdopodobnie pojaw się w Polsce wschodniej pomiędzy 12 a 14 czasu lokalnego. 


Prawdopodobieństwo wystąpienia silnych, punktowo niszczących burz ocenią się na 95%. 

Prognoza burzowa IMGW-PIB na dziś.

POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ TUTAJ