Pogoda. Uderzenie chłodu w Europie. Ciepło i burze na południu Europy

Sytuacja baryczna nad Europą ułożyła się w taki sposób, że po ciepłym okresie, w Europie wschodniej i centralnej poczujemy powiem zimy. Na południe od Islandii stacjonuje rozległy ośrodek wyżowy, który wraz z niżem barycznym usytuowanym nad Rosją tworzą warunki do gwałtownego spływu arktycznego powietrza o cechach polarno-morskich (PAm).

System frontów. Opady nad Europą

Od Francji na wschód, aż po Rumunię, Ukrainę i Rosję rozciąga się system frontów atmosferycznych. Za frontem (na północ od jego strefy) mamy do czynienia ze spływem zimnych mas powietrza. Przed strefą frontową zalega ciepłe powietrze polarno-morskie (PPmc). Na strefie frontowej rozciąga się strefa opadów deszczu. Miejscami dość intensywnych. Strefa ta rozciąga się od południa Wielkiej Brytanii, przez Francję, Szwajcarię, północ Włoch, Słowenię, Rumunię i Ukrainę.

Burze nie tylko na południu Europy

Stowarzyszenie ESTOFEX ostrzega przed burzami na południu kontynentu. Grzmiało będzie na południu Francji i na granicy z Hiszpanią. Grzmiało będzie na zachodzie i południu Włoch. Burze pojawić się mogą również w Turcji. Nie będą to zjawiska gwałtowne. Pomimo braku ostrzeżeń ESTOFEX prognozujemy również, że burze wystąpić w centrum Europy.

Chłód na północy i w centrum, ciepło na południu Europy

Rozkład temperatur nad Europą doskonale obrazuje poniższa grafika. Granica pomiędzy ciepłym (nawet 25 stopni) powietrzem na południu Europy, a dużo chłodniejszym (maksymalnie kilkanaście stopni) powietrzem na północy pokrywa się z usytuowaniem frontów atmosferycznych. Różnica temperatur pomiędzy Polską, a Hiszpanią wyniesie dziś nawet 20 stopni. Przypomnijmy, że tydzień temu to w Polsce było cieplej niż na Półwyspie Iberyjskim.

Więcej o sytuacji pogodowej w ostatnich dniach miesiąca piszemy tutaj

Dodaj komentarz