Wyjątkowo długo w tym roku cieszyliśmy się złotą polską jesienią.Ten okres w pogodzie mamy jednak już za sobą. Wkrótce do naszego napłynie bardzo chłodna masa powietrza ze wschodu, północnego-wschodu. Spodziewane są bardzo niskie temperatury zarówno za dnia, jak i też w nocy. Pierwsze przymrozki możliwe są już najbliższej nocy, zwłaszcza na południowym-wschodzie, wschodzie, północnym-wschodzie Polski.
Sprawdź, czy w Twojej miejscowości spadnie śnieg, kliknij tutaj.
Jeszcze kilka dni temu byliśmy w południowym strumieniu powietrza. Do naszej części Europy docierało bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego z południa. Sytuacja uległa zmianie we wtorek, wtedy od zachodu wkroczył front chłodny, z którym wiązała wymiana masy powietrza na dużo chłodniejszą polarną. Za frontem w dużo chłodniejszym powietrzu rozwinął się wyż, który w dłuższej perspektywie czasu połączy się z wyżem znad Uralu.
Trajektoria wsteczna mas powietrza z dnia 10.11.2018 r. 06 UTC dla miasta Warszawa, ukazująca skąd do Polski płynęło powietrze
Trajektoria wsteczna dla Warszawy na dzień 15.11.2018 r. 00 UTC. Jak widać przepływ z południowego uległ zmianie na północno-zachodni w całym pionowym przekroju troposfery
Prognozy modeli numerycznych wskazują, że już w nocy z czwartku na piątek wskazują, że już w nocy z czwartku na piątek zwłaszcza na południowym-wschodzie, wschodzie Polski możliwe są przygruntowe przymrozki.
Przewidywana temperatura na obszarze woj. lubelskie, wartości minimalne przez model ECMWF podczas nadchodzącej nocy. Jak widać będzie dość chłodno, poniżej 3°C.
Spodziewane temperatury powietrza na 2 m.n.p.g minimalne przez model ECMWF podczas nadchodzącej nocy na obszarze Polski, jak i też nad ranem w piątek.
Zdecydowanie chłodniejsza noc z piątku na sobotę
Już w nocy z piątku na sobotę przeważający obszar Polski obejmą ujemne temperatury zarówno przy gruncie, jak i też na 2 m.p.g. Miejscami będzie nawet poniżej -5°C.
Prognozowane temperatury minimalne przez ECMWF w nocy z piątku na sobotę i nad ranem w pierwszy dzień weekendu.
Opady śniegu przewidywane są na koniec tygodnia, zwłaszcza w nocy z niedzieli na poniedziałek, ale także w poniedziałek. Coraz więcej modeli wskazuje, że na początku przyszłego tygodnia w rejonie Morza Śródziemnego powstanie aktywny niż śródziemnomorski, zatem całkiem prawdopodobne wydaje się, że przyniesie intensywne opady w Polsce, jeśli jego trajektoria nie ulegnie zmianie. Mocno zróżnicowany sektor powietrza może stwarzać ryzyko występowania zarówno opadów deszczu, jak i też mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem, miejscami deszczu marznącego. Są to jednak dość odległe prognozy numeryczne obarczone dość dużym błędem prognostycznym. Na bardziej klarowny scenariusz pogodowy na ostatnia dekadę listopada przyjdzie nam poczekać do niedzieli.
W ostatnich dniach listopada całkiem prawdopodobny wydaje się spływ bardzo zimnego powietrza. Mogą wystąpić dwucyfrowe mrozy, czy tak będzie okaże się wkrótce.
Szczegółowe prognozy dla miast, sprawdź tu.