Pogoda na Wielkanoc 2022. Będzie ujemna anomalia temperatury w Polsce. Zdarzą się opady śniegu i przymrozki, a nawet burze śnieżne

Pogoda na Wielkanoc 2022. Spodziewana ujemna anomalia temperatury w Polsce. Oczekiwane są opady atmosferyczne, mogą zdarzyć się opady mieszane i samego śniegu. Możliwe przymrozki, a nawet burze śnieżne.

Pogoda na Wielkanoc 2022. Czeka nas prawdopodobnie chłodny okres synoptyczny

Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni dla Europy i rejonów przyległych według modelu GFS

wpływ wyżu, mniej opadów

Od wielu dni opisujemy możliwy przebieg warunków pogodowych na okres nadchodzących świąt. Przed świętami zrobi się na chwile bardzo ciepło, aby pod koniec bieżącego tygodnia temperatura spadła do wartości poniżej normy wieloletniej. Ochłodzenie będzie silne i odczuwalne w całym kraju. Nie można wykluczyć, że w strumieniu znacznie chłodniejszego powietrza pochodzenia arktycznego bądź polarno morskiego pojawią się opady mieszane, a nawet mokrego śniegu i krupy śnieżnej. Niedziela Wielkanocna i Lany Poniedziałek przyniosą ujemne odchylenie od średniej klimatycznej. Najniższe wartości na termometrach zobaczą mieszkańcy wschodniej połowy kraju, natomiast najwyższe odnotowane zostaną na zachodzie.

Istotną zmianę warunków pogodowych pod koniec tygodnia przyniesie niż z rodowodem atlantyckim przemieszczający się znad Skandynawii w kierunku Federacji Rosyjskiej. Następnie rozbuduje się układ wyżowy nad północną częścią Europejskiego Obszaru Synoptycznego, utrzymując adwekcje chłodu na okres świąteczny. Nocami i w godzinach porannych pod koniec tygodnia powszechne będą przymrozki. Na większe ocieplenie okresami możemy liczyć dopiero w trzeciej dekadzie kwietnia. Wygląda jednak i tak, że mijający miesiąc zapisze się jako chłodny i wilgotny. Zatem dobrze sprawdzi się prognoza długoterminowa z początku miesiąca.

Dobrze sprawdzają się słynne powiedzenia „kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”, czy też „choć już w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje”. Oznacza to nic innego, że w kwietniu obserwujemy dużą zmienność pogody.

Najnowsza prognoza anomalii miesięcznej sygnalizuje, że za okres od 1.04.2022 do 17.04.2022 w całym kraju temperatura będzie poniżej średniej klimatycznej, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020. Średnie odchylenie od normy wieloletniej wyniesie około 1,5 stopnia. Największe ujemne odchylenie temperatury jest prognozowane na wschodzie, południu i centrum. Nieco mniejsze na zachodzie.

ujemna anomalia miesięczna w Polsce

Pogoda. Początek bieżącego tygodnia chłodny, potem na krótko się ociepli, a pod koniec tygodnia znów wyraźnie ochłodzi

Początek obecnego tygodnia jest chłodny, gdyż zalega w naszej części Europy zimna masa powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Na chwile ociepli się w kolejnych dniach. Najcieplejszy okres w pogodzie przypadnie więc na okres od 13.04.2022 do 14.04.2022. Następnie w okolicach piątku cała Polska znajdzie się w zasięgu adwekcji zimnych mas z północy i północnego-zachodu. Kulminacyjna faza ochłodzenia powinna przypaść na weekend i początek przyszłego tygodnia. Za dnia co prawda temperatura ma być dodatnia w całym kraju, lecz nocami przy pogodnym niebie i słabym wietrze będą dogodne warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła z planetarnej warstwy granicznej. Przymrozek może utrzymywać się krótko po wschodzie słońca poza obszarami górskimi.

Prognozowane wstępnie ciśnienie na 15.04.2022, 00Z według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

Pogoda. Niż związany z cyrkulacją strefową sprowadzi kolejne ochłodzenie. Zdarzyć mogą się kolejne na nizinach opady śniegu w Polsce

Cyrkulacja strefowa będzie mieć całkiem spory wpływ na warunki pogodowe. Zwłaszcza w drugiej połowie tygodnia, kiedy to wkroczy zatoka i front atmosferyczny związany z niżem migrującym znad Skandynawii nad Rosję. Następnie rozbuduje się wyż. Wschód pozostanie prawdopodobnie na skraju niżu znad Federacji Rosyjskiej. Już w czwartek i piątek na przeważającym obszarze Polski pojawią się opady atmosferyczne, a nawet lokalne zjawiska burzowe. Następnie za tym frontem szerokim strumieniem spłynie zimne powietrze z kierunków północnych, w którym mogą miejscami rozwinąć się opady.

Wyliczana wstępnie temperatura na wysokości 2 metrów n.p.g na 16.04.2022, 12 UTC według europejskiego modelu ECMWF

zimne święta. najcieplej na zachodzie

Prognoza orientacyjna na 17.04.2022, 12 UTC według ECMWF dla wysokości 2 metrów n.p.g

chłodny okres w pogodzie

Prognoza temperatury dla wysokości 2 metrów n.p.g na 18.04.2022, 12 UTC według ECMWF

niska temperatura w Polsce

Najgorsza pogoda w święta prawdopodobnie wystąpi na południu i wschodzie

Na skutek dziennego nagrzewania masy powietrza i wzrostu pionowego gradientu temperatury w nadchodzący weekend pojawiać mają się przelotne opady atmosferyczne, przynosząc opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Szczególnie we wschodniej i południowej części kraju. Mogą utrzymywać się po zachodzie słońca. Krótkotrwale na nizinach może pojawić się pokrywa śnieżna. Niektóre z chmur konwekcyjnych wypiętrzyć mogą się na tyle wysoko, że wygenerują lokalne, pojedyncze wyładowania atmosferyczne.

Prognoza ciśnienia na 16.04.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

wpływ wyżu skandynawskiego na pogodę i niżu znad Rosji

Prawdopodobnie w święta największa dynamika w pogodzie będzie obserwowana na południu, centrum i wschodzie. Na zachodzie warunki pogodowe będą bardziej stabilne za sprawą dominacji antycyklonu znad Skandynawii. Wartości na termometrach powinny być również wyższe, pojawi się więcej pogodnych chwil.

Orientacyjna prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 16.04.2022, 06 UTC według ECMWF

opady śniegu na nizinach

Coraz więcej wskazuje, że tegoroczne święta wielkanocne będą chłodne. Przez wiele dni utrzyma się w naszej części Europy ujemna anomalia temperatury. Najcieplej powinno być w zachodzie, natomiast najchłodniej na wschodzie i południu. Z uwagi na dynamiczną sytuacje synoptyczną, możliwe są jeszcze korekty w prognozach modeli pogodowych. Zmianie może ulec również rodzaj oraz natężenie i zasięg prognozowanych opadów.

Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 16.04.2022, 12 UTC według ECMWF

pogoda będzie dynamiczna w Polsce

Wkrótce podamy więcej informacji o trendzie w pogodzie na ten szczególny okres w roku