Pogoda zaskoczy. Ekstremalna zmiana pogody o 180 stopni. Będzie 26 stopni w Polsce. Upał blisko kraju

Wiem, że wyglądając za okno lub spoglądając na termometry ciężko w to uwierzyć. Jednak za jakiś czas czeka nas bardzo miła zmiana pogody. Obecny chłód, zostanie zastąpiony przez bardzo ciepłe masy powietrza. Na krótki czas może zrobić się gorąco w kraju. W prognozach widać nawet 25-26 stopni Celsjusza. Sprawdźmy kiedy czeka nas zmian pogody i na jak długo zrobi się cieplej. Już z początku zaznaczę, że są to prognozy na dość odległy termin i prognozowane wartości temperatury mogą ulec zmianie. Faktem jest, że przełom miesięcy przyniesie zmiany. Będą to zmiany na lepsze.

Bomba chłodu w naszym regionie

Niestety, zanim zmiany w pogodzie nastąpią, czeka nas jeszcze kilka dni z silnym chłodem. Pogoda zwłaszcza w Polsce wschodniej funduje nam niezbyt przyjazne temperatury. Przypomnijmy, że weekend we wschodniej połowie kraju mija pod znakiem temperatury poniżej 10 stopni Celsjusza. Trochę cieplej jest na zachodzie, jednak pogoda tutaj również nie rozpieszcza. W całej Europie Wschodniej jest zimno. Przypomnę, że dziś w nocy na wschód od kraju spaść może śnieg.

Zanim zmiana pogody, możliwe nawet opady śniegu

Nowe wyliczenia modeli odsunęły opady dalej na wschód. Jednak pokazuje to z jak silnym ochłodzeniem we wrześniu mamy do czynienia. Sprawdźmy więc jak długo potrwa ta za chłodna, jak na wrzesień aura. Poniżej animacja anomalii temperatury dla Europy. Źródłem map jest portal wxcharts.com.

Oczywiście anomalia temperatury w najbliższych dniach jest ujemna. Oznacza to, że w najbliższym okresie będzie chłodniej niż w tym czasie w latach referencyjnych. Bardzo silne ochłodzenie czeka w najbliższych dniach mieszkańców Europy Południowo-wschodniej. Będzie tam nawet o 12 stopni chłodniej niż norma wieloletnia. W wielu regionach na wschodzie Europy spodziewać możemy się przymrozków, a nawet lekkiego mrozu. Jednak koniec miesiąca to zdecydowana zmiana pogody.

Tylko lekka zmiana pogody w tym tygodniu

Dobre wiadomości pogodowe to takie, że od dziś dostajemy się pod wpływ wyżu (Polska Wschodnia jeszcze nie dziś). Przed nami kilka dni z większa ilością słońca. Niestety nie wpłynie to znacząco na temperatury w kraju.

Temperatury w kraju przed zmianą pogody

Najcieplejszym dniem w tym tygodniu będzie czwartek (oczywiście nie na wschodzie). W ten dzień słupki rtęci w centrum i na zachodzie Polski osiągać mogą 18-20 stopni Celsjusza. Wszystko to za sprawą dłuższych okresów ze słońcem. Pomimo, że słońce operuje już dość krótko, to jeszcze kilka godzin wystarczy by podnieść temperaturę o 5-6 stopni Celsjusza. I to właśnie będzie ta różnica pomiędzy wschodem i zachodem kraju. Podczas, gdy na wschodzie chmury nie dopuszczą słońca, to zachód Polski z wyższą temperaturą właśnie dzięki insolacji słonecznej. Taki rodzaj pogody towarzyszył nam będzie praktycznie do końca rozpoczynającego się tygodnia oraz w kolejny weekend. Jednak to co stanie się w ostatnich dniach września, może nas mega pozytywnie zaskoczyć.

Niesamowita zmiana pogody pod koniec września

Jeszcze raz napiszę. Wyliczenia modeli dotyczą okresu na ponad tydzień do przodu. Nie możemy być w 100% pewni, że wyliczenia te sprawdzą się. Jednak całym sercem liczę, że poniższe wyliczenia modelu GFS sprawdzą się i czeka nas niesamowita, zaskakująca zmiana pogody na plus. Spójrzmy.

Zmiana pogody na koniec września

To nie jest fotomontaż. To prognoza temperatury na środę 29 września dla Polski. Widać tutaj, że na zachodzie i południowym zachodzie kraju słupki rtęci wskazywać mogą pod koniec miesiąca nawet 26 stopni Celsjusza. Tak naprawdę model wylicza, że ciepło zrobić ma się od poniedziałku 27 września. Już wtedy nastąpiłaby zmiana pogody na lepsze. W wielu miejscach kraju słupki rtęci wskazywałyby ponad 20 stopni Celsjusza. Nieprawdopodobnie wyglądają wyliczenia modelu na ostatni dzień września. Jeśli prognozy sprawdziłyby się, to na zachodzie kraju na termometrach ujrzymy 28 stopni Celsjusza. Podobnie ciepło miałoby być z początkiem października. Aby nie zapeszać, nie sprawdzam jeszcze rekordy temperatury maksymalne dla Polski na miesiąc październik. Jeśli jednak prognozy sprawdzą się, to kto wie.