Pogoda szokuje mieszkańców Polski. Śnieg zalega wysoko w górach na południu kraju oraz po słowackiej stronie. Utrzymuje się w naszej części Europy odcięty niż górny. Konfiguracja pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami powoduje adwekcje chłodu.
Pogoda w Polsce jest zmienna. Płynie zimne i wilgotne powietrze
Dziś sytuacja baryczny nie uległa większej zmianie. Znajdujemy się w dalszym ciągu pomiędzy niżem znad wschodniej części Europy a układem wyżowym migrującym znad Morza Północnego nad Niemcy. Co więcej w środkowej i górnej troposferze zaznaczy się ośrodek górnego niżu wyrażony jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu, który znad Morza Bałtyckiego przemieszczać ma się przez Polskę w kierunku Białorusi i Ukrainy.
Na skalę synoptyczną wspomaga on rozwój licznych chmur Cumulonimbus w chłodnej masie powietrza. Prowadzi również do destabilizacji troposfery.
Zdjęcie satelitarne wykonane przez satelitę geostacjonarnego wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi
Burze występują od pierwszej części dni nad Polską
Płynie do nas w dalszym ciągu chłodna, wilgotna i nabierająca z biegiem dnia chwiejności termodynamicznej masa polarno morska. Przepływ mas powietrza nie jest dziś. Dlatego też tworzące się burze nie okazują się długotrwałe. Chmury Cumulonimbus przemieszczać mają się z północy, północnego-zachodu na południe, południowy-wschód. Podczas ich przechodzenia głównym zjawiskiem okażą się ulewne opady deszczu o akumulacji do 5-25 mm. Możliwe są również liczne przypadki opadów gradu o średnicy do 1-2 cm, czemu niewątpliwie sprzyjać ma nisko położona izoterma zero. Gdzieniegdzie opady mogą być obfite, powodując zabielenie krajobrazów. Podczas przechodzenia niektórych ośrodków konwekcyjnych wzrośnie prędkość wiatru do 60-70 km/h. Burze możliwe są dziś na przeważającym obszarze Polski. W przerwie pomiędzy opadami świecić ma słońce. Pogoda więc będzie zmienna.
Wyładowania atmosferyczne nad Polską za okres od 8:45 do 10:45 według detektorów wyładowań
Zgodnie z naszymi prognozami w szczytowych partiach polskich gór wystąpiły opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Miejscami krajobrazy uległy zabieleniu. Taka sytuacja ma miejsce m.in w Tatrach Wysokich. Szlaki górski są śliskie i dodatkowo oblodzone. Zalega tam świeży śnieg i lód. Temperatura w górnych partiach gór okazuje się ujemna. Na WOM Kasprowy Wierch temperatura oscyluje w okolicach 0°C/1°C i utrzymuje się mgła. Widzialność jest słaba z uwagi na utrzymujące się mgły.
Zimowe warunki w szczytowych partiach gór po polskiej i słowackiej stronie Tatr
Bardzo niekorzystne warunki pogodowe panują również po słowackiej stronie. Obserwatorium meteorologiczne słowackiej służby meteorologicznej w depeszach przekazuje ujemną temperaturę na stacji w Łomnicy. Występowały tam również przelotne opady śniegu. Po słowackiej stronie zmierzono 3 cm pokrywę śnieżną w godzinach porannych dziś. Raportowana jest widzialność do 100-200 metrów. Wieje dodatkowo silny wiatr z północnego-zachodu w porywach do 70-80 km/h.
Pogoda. Warunki pogodowe na stacji wysokogórskiej w Łomnicy po słowackiej stronie Tatr
Pogoda. Sytuacja pogodowa na WOM Kasprowy Wierch w interwale godzinowym
Opady śniegu zdarzyły się szczególnie w Rysach. Pokrywa śnieżna zalega szczególnie na najwyższym szczycie w Polsce. Silny wiatr, utrzymujące się mgły, śliskie szlaki, to nie są dogodne warunki, aby wychodzić w góry. Zalecamy poczekać na poprawę pogody. Zmiana warunków pogodowych w tej części kraju możliwa dopiero za około 72h.
Pogoda. Warunki pogodowe obserwowane z Morskiego Oka na wyższe partia polskich gór
Stacja IMGW, WOM Kasprowy Wierch nie raportowała co prawda spadku temperatury poniżej zera. Widzialność jest słaba i nie przekracza 100-200 m. Szczególnie na wysokości 2 km n.p.m panuje ujemna temperatura w górach. Wiele wskazuje, że w ciągu najbliższych 24 godzin opady śniegu zdarzą się w wyższych partiach polskich gór. Prawdopodobny jest przyrost pokrywy śnieżnej do 2-7 cm. Zima jednak nie pozostanie na dłużej w tej części Europy.
Pogoda. Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej, do 12 lipca 2022 według SWISS-HD
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC