Pogoda. Czeka nas wyraźna zmiana warunków pogodowych. Noc z poniedziałku na wtorek jeszcze bez przymrozków. Początkowo cały kraj znajdzie się w ciepłym wycinku niżu, lecz w drugiej części nocy z północy rozpocznie się adwekcja chłodu z wysokich szerokości geograficznych.
Pogoda. Czeka nas zmiana warunków pogodowych
Układ wyżowy nad Wyspami Brytyjskimi ulega osłabieniu pod naporem aktywnej strefy frontowej związanej z niżami znad Morza Norweskiego. Niż baryczny o imieniu „ILONA”, który wpływał dziś na warunki pogodowe migrował znad Skandynawii nad Rosję. Obserwowaliśmy dlatego całkiem spore zagęszczenie izobar, które spowodowało występowanie silnego, okresami porywistego wiatru w Polsce. Według danych pomiarowych z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, najsilniej powiało na północy kraju. Nad samym morzem miejscami nawet powyżej 70 km/h. W centrum i na wschodzie przeważnie do 50-60 km/h, czyli poniżej progu wichury na tym obszarze.
Poniedziałek był kolejnym pogodnym dniem, który w południowej i centralnej połowie kraju przyniósł bezchmurną lub z małym zachmurzeniem, natomiast więcej chmur, które przyniósł front z północy obserwowaliśmy w dzielnicach północnych i północnym wschodzie. Ubiegła noc przyniosła miejscami spadki w okolice zera stopni na południu i wschodzie kraju. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było do 10-12℃ na północnym wschodzie do 16-19℃ ma południowym zachodzie, centrum i wschodzie.
Idą zmiany w pogodzie, odczujemy je w całym kraju
Opady atmosferyczne nie występowały w dalszym ciągu, pogorsza to sytuacje w rolnictwie, sprzyja dużemu zagrożeniu pożarowi. Jednak już we wtorek oraz w ostatnie dni marca, po przejściu z północy frontu chłodnego zrobi się zdecydowanie chłodnej. Niskie wartości na termometrach utrzymają się przez większą część pierwszej dekady kwietnia. Najprawdopodobniej na istotne ocieplenie przyjdzie nam poczekać do pierwszych dni drugiej dekady przyszłego miesiąca. Często na początku czwartego miesiąca na termometrach obserwować będzie od 2-8℃ natomiast nocy często możliwe są ujemne wartości na termometrach. Panować ma niżowa pogoda, możemy oczekiwać opadów deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegiem.
Obserwowana wymiana mas powietrza na wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g) na 29.03.2022, 00Z według modelu GFS
Silna blokada wyżowa, która była obecna w całym pionowym przekroju troposfery szybko słabnie. Układ wyżowy odsuwa się znad Wysp Brytyjskich. Obserwować będziemy w najbliższych dniach wyraźną przebudowę pola barycznego. Miejsce blokady wyżowej zajmie w środkowej zatoka w polu geopotencjału, która wypełniona ma być powietrzem o cechach arktycznych. Przynosząc wspomniane wcześniej już ochłodzenie, które potrwa wiele dni. Pogoda więc negatywnie zaskoczy po cieplejszej trzeciej dekadzie marca.
Prognoza ciśnienia na 29.03.2022, 00Z dla Europy oraz obszarów przyległych
Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże. Szczególnie na południu kraju, przelotne opady deszczu. Istnieje niskie ryzyko burz w Sudetach. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą na przeważającym obszarze od 1°C do 5°C, ale miejscami na zachodzie oraz południu od 6°C do 8°C. Wiatr słaby i umiarkowany, gdzieniegdzie na północy i wschodzie porywisty, zachodni. W górach porywy wiatru do 65 km/h.
Prognozowana temperatura minimalna na 29.03.2022, 05Z według modelu ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC