Polska. Silne ulewy i słabe burze we wtorek. Możliwe podtopienia, leje kondensacyjne, a nawet w pełni wykształcone, ale krótkotrwałe tornada

Polska nadal będzie znajdować się w nocy z poniedziałku na wtorek pod wpływem ośrodków niskiego ciśnienia. Jeden z nich obecny będzie nad Białorusią, natomiast drugi w rejonie centrum naszego kraju. Pozostaniemy w wilgotnej, polarno morskiej masie powietrza. Zjawiska burzowe są prawdopodobne w nocy na froncie okluzji, co powodować ma noszenie wilgotnego powietrza. Chwiejność będzie uniesiona, dlatego zjawiska burzowe nie będą gwałtowne. Towarzyszyć mają one zachmurzeniu warstwowemu oraz front okluzji. Konwekcyjne porywy wiatru nie powinny przekroczyć 55 km/h. Akumulowana suma opadów może sięgnąć do 20-50 mm, lecz prognozy numeryczne nie są jednoznaczne, jeśli chodzi o wysokość opadów z konwekcji. Niewykluczone są lokalne podtopienia, a nawet zalania.

Prognoza burz na noc z poniedziałku na wtorek (IMGW-PIB)

polska. pogoda noc.

Polska. We wtorek Polska pod wpływem niżów barycznych

We wtorek sytuacja synoptyczna nie ulegnie większej zmianie. Dalej pogodę kształtować ma odcięty niż, zablokowany przez ulokowany Europą Zachodnią wyż baryczny. Pierwszy niż przesunie się znad Białorusi w kierunku Litwy, natomiast drugi ma wypełnić się w dzielnicach centralnych. Stopniowo od zachodu zacznie nasuwać się klin wyżowy, skutkując stabilizacją pogody w pierwszych dniach września.

Należy wspomnieć, że szczególnie intensywne opady deszczu są prognozowane, na północnym wschodzie, w centrum i na południu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym; tam prognozowana suma opadów do 20 mm, ale na Ziemi Łódzkiej do 30 mm, w Małopolsce do 50 mm, a na Górnym Śląsku do 70 mm.

Najwięcej burz we wtorek może pojawić się w obrębie frontu okluzji. Szczególnie w strefie występowania zachmurzenia warstwowego. Konwekcyjne porywy wiatru ze względu na wilgotny profil troposfery nie będą stanowić zagrożenia i nie przekroczą 50-65 km/h. Istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych zalążków trąb powietrznych, a nawet 2-3 przypadków w pełni wykształconych i punktowych trąb, które mają być krótkotrwałe. Obecny stan wiedzy pozwala tylko wskazać większe obszary zagrożone, gdzie warunki mogą być bardzo sprzyjające. Jednak z uwagi na specyfikę tego typu zjawisk, nie jest możliwe ich precyzyjne prognozowanie. Podstawowym zagrożeniem okażą się opady do 20-40 mm, powodując miejscowe podtopienia. Ryzyko opadów będzie niewielkie, ale z uwagi na niską położoną izotermę zero są one możliwe. Pierwsze burze mogą powstać około południa. Ze szczytem aktywności pomiędzy 13 a 17. Następnie pod wieczór wraz z zanikiem insolacji słonecznej atmosfera zacznie się stabilizować.

Prognoza burz na wtorek (IMGW-PIB)

polska. burze wtorek

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ