Poniedziałek z możliwością rozwoju burz na obszarze woj. lubelskiego

Dzisiaj Polska pozostaje w obszarze siodła barycznego. W strefie niewielkiego gradientu barycznego. Na ogół panują stabilne warunki pogodowe. We wschodniej połowie kraju zaznacza się jeszcze rozmywający front atmosferyczny i niż znad Morza Czarnego.

Modele pogodowe prognozują, że w poniedziałek na obszarze województwa lubelskiego uformują się chmury burzowe Cumulonimbus. Przeważnie mają być to pojedyncze komórki. Ich okres życia wyniesie od 15 minut do godziny. Formować będą się na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Burz nie przewiduje się jedynie w zachodniej części regionu.
Ryzyko punktowych burz oczekiwane jest w centralnej, miejscami południowej oraz wschodniej części lubelskiego. Pierwsze z nich mogą powstać około godziny 13, ale zdecydowanie więcej komórek opadowych oraz także burzowych uformować powinno się popołudniu. Stopniowo zanikać mogą pod wieczór. Burze powinny ustać do wczesnych godzin nocnych. Podczas przechodzenia chmur burzowych możliwe opady deszczu nie przekraczające 15 mm, możliwy grad do 1 cm. Aktywność pod względem wyładowań będzie niewielka, możliwe porywy wiatru do 60 km/h.
Wczoraj zgodnie z prognozami wystąpiły burze w zachodniej części regionu. Ich intensywność była niewielka. Dodatkowo wieczorem przez Lublin przeszła niewielka komórka opadowa, z której wystąpił słaby opady deszczu. Burze ustały w pierwszej części nocy.
W poniedziałek pozostajemy w słabogradientowym polu ciśnienia. Zmienność pogody jest niewielka. Występują typowe zmiany temperatury w ciągu dnia, jak i też w nocy. Lokalnie formują się mgły radiacyjne, które punktowo ograniczają widoczność. W kolejnych dniach, zwłaszcza w porze wieczornej oraz nocnej i miejscami o poranku powstawać mogą mgły ograniczające widoczność. Zanikające po wschodzie słońca.
W kolejnych dniach coraz cieplej. Od wtorku do piątku termometry pokażą od 24°C do 27°C. Przeddzień weekendu przynieść może burze związane z wędrówką frontu chłodnego. Weekend przenieść ma kilkustopniowe ochłodzenie, ale nie na długo.
Ze względu na dużą lokalność opadów konwekcyjnych, jak i też burz zalecamy śledzić bieżące dane radarowe i detektory wyładowań.
Bieżące dane pod adresem ponizej.
https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/