Potężna burza zimowa we Włoszech. Zeszła trąba powietrzna. Są zniszczenia

Pogoda w grudniu przynosi nam niezwykłe zjawiska. Przedwczoraj, 7 grudnia na północnym Adriatyku powstała silna burza superkomórkowa. Liczne burze w regionie niosły ze sobą opady gradu, a także silny wiatr i nawalne opady deszczu.

Najgroźniejszą burzą była superkomórka burzowa, która przetaczała się na północnym Adriatyku, przeszła ona między innymi przez Triest na granicy pomiędzy Włochami, a Słowenią. W dzielnicy portowej Triestu burza wygenerowała trąbę powietrzną.

Wspaniałe, powyższe zdjęcia burzy z okolic Triestu oraz trąby powietrznej, która burzy towarzyszyła zawdzięczamy niezawodnemu łowcy burz jakim jest Marko Korosec. To jeden z najlepszych łowców zjawisk burzowych na Świecie. Zdecydowanie czołowy fotograf burz w Europie.

Ciepły Adriatyk (temperatura wody utrzymuje się tam od 15°C do 17°C) stwarza dodatkowo dogodne warunki dla „jesiennych burz”, które w tym rejonie są nadal dość częste (na początku grudnia na północy Adriatyku podobnie do częstotliwości burz nad Polską w połowie września). Połączenie dogodnych termiczno-wilgotnościowych warunków dla wystąpienia burz z dynamicznym rozkładem wiatru w atmosferze przyczyniło się do powstania gwałtownych formacji burzowych, przykładowo – powstała superkomórka burzowa z dużym gradem i trąbą powietrzną – informuje IMGW-PIB.

Burze, które występowały przedwczoraj oraz występują obecnie w basenie Morza Śródziemnego związane są z dymamicznym spływem chłodnych mas powietrza z północnego zachodu na południowy wschód Europy nad cieplejsze wody tego akwenu. To samo zjawisko doprowadziło do nawalnych opadów śniegu w Alpach.

Burze w Europie

No powyższej mapie wyładowań za ostatnią dobę widać, że burze na południu Europy wciąż mają dość intensywny przebieg. Podczas obecnej doby najsilniejsze burze występują na wyspach należących do Hiszpanii, Włoch, a także na greckim wybrzeżu.