Potężny mróz w Polsce. Temperatura spadła do -24°C na stacji IMGW. Wiemy kiedy zrobi się cieplej w Polsce

Tęgi mróz pojawił się ubiegłej nocy i o poranku w Polsce. Temperatura przy gruncie spadła do -24°C. Znamy termin ocieplenia.

Siarczysty mróz w kraju

Minionej nocy najzimniejszą stacją meteorologiczną, ale nie wchodzącą w skład sieci pomiarowej PSHM okazały się Grygieliszki (woj. warmińsko-mazurskie), które należą do projektu EDWIN. Zmierzono tam -22.9°C na wysokości 2 m w osłonie radiacyjnej. Na drugim miejscu znalazła się stacja w Gudnikach, gdzie zmierzono -22.16°C.

Poniższa tabela obrazuje najniższe wartości zmierzone na stacjach EDWIN i IMGW-PIB minionej nocy i dziś o świcie

Temperatura minimalna zmierzona przy gruncie okazała się najniższa na północnym – wschodzie. Najcieplej było wzdłuż gmin nadmorskich oraz na południu kraju.

Minimalna temperatura przy gruncie na stacjach synoptycznych IMGW-PIB, 7.01.2024 / 8.01.2024 r. według danych z sieci pomiarowej PSHM

silny mróz w kraju
Duży mróz przy gruncie na północnym – wschodzie. Źródło: CMM IMGW

Ubiegłej doby zima termiczna zapanowała już w całym kraju. Najcieplej było w Kołobrzegu, natomiast najchłodniej w Suwałkach.

Średnia dobowa temperatura powietrza na wysokości 2 m – 7 stycznia 2024 r. na stacjach synoptycznych IMGW-PIB

zima i mróz całodobowy
Zima termiczna w całym kraju. Źródło: CMM IMGW

Mroźno w Polsce

Co więcej miniona noc przyniosła najniższą temperaturę na stacjach położonych na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. Apogeum tęgiego mrozu przewidujemy w nocy z 8/9 stycznia 2024 r., gdy to obszar rozpogodzeń i słabego wiatru w zasięgu mroźnego wyżu okaże się jeszcze większy niż. Najniższe temperatury zostaną odnotowane na wschodzie, południu i południowym – wschodzie oraz północnym – wschodzie, miejscami poniżej -25/-20°C, uwzględniając pomiary przy gruncie.

Polecamy: Wichura z wiatrem do 140 km/h uderzy z impetem.

Temperatura minimalna na stacjach synoptycznych IMGW-PIB z 7.01.2024 / 8.01.2024 r.

duży mróz w kraju
Tęgi mróz w Polsce

Minimalna temperatura powietrza na stacjach synoptycznych IMGW do 7 czasu urzędowego w Polsce

mróz w Polsce
Mroźno w Polsce

Na szczególną uwagę zasługuje również temperatura odczuwalna. Dostrzegamy wyraźnie, że dziś najchłodniej, uwzględniając m.in czynnik wiatru było na Podlasiu i Warmii oraz Mazurach i częściowo Mazowszu i Lubelszczyźnie.

Temperatura odczuwalna w cieniu – 8 stycznia 2024 r. o godzinie 8:00 czasu lokalnego na stacjach synoptycznych PSHM w Polsce

niska temperatura w kraju
Niska temperatura odczuwalna. Źródło: CMM IMGW

Warto również wspomnieć, że miniony poranek okazał się wyjątkowo mroźny. Odchylenie temperatury od normy wieloletniej o godzinie 7 czasu lokalnego mogło sięgać nawet 12-18°C poniżej normy z lat 1979-2010 r., co oznacza, że na północnym – wschodzie i częściowo północy było ekstremalnie chłodno jak na ten konkretny okres roku.

Prognozowana anomalia temperatury na 8 stycznia 2023 r. 06 UTC według modelu GEM dla Europy i obszarów przyległych

silny mróz
Duże ujemne odchylenie temperatury od normy wieloletniej dziś w naszej części Europy, które jest spowodowany dużym mrozem. Idzie jednak silne ocieplenie i duży mróz odpuści

Spory przyrost pokrywy śnieżnej minionej doby na stacjach IMGW minionej doby

Warto również dokonać przeglądu zasięgu i grubości pokrywy śnieżnej 8 stycznia 2024 r. Najwięcej śniegu poza górami leży na południu kraju, ale także miejscami na Lubelszczyźnie, Suwalszczyźnie oraz Warmii i Mazurach. Najmniej śniegu zalega na zachodzie.

Grubość pokrywy śnieżnej – 8 stycznia 2024 r. o godzinie 7:00 czasu lokalnego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

silny mróz w Polsce
Najwięcej śniegu na południu i północnym – wschodzie oraz częściowo wschodzie. Źródło: CMM IMGW

Zmiana grubości pokrywy śnieżnej w ciągu minionych 24 godzin na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce

sporo śniegu w Polsce
Spory przyrost pokrywy śnieżnej minionej doby. Źródło: CMM IMGW

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza w okresie od 8.01.2024 r. do 17.01.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

duży mróz w Polsce ustąpi. Źródło: CMM IMGW
Siarczysty mróz ustąpi. Zrobi się cieplej. Żródło: CMM IMGW

Prognoza synoptyczna na okres od 9.01.2024 r. do 14.01.2024 r. według CMOK i CMM IMGW dla Polski

ocieplenie w Polsce
Pogoda na 6 dni według IMGW-PIB wskazuje ocieplenie od środy/czwartku na coraz większym obszarze Polski. Mróz całodobowy zacznie ustępować i zelżeje Źródło: CMM IMGW

Fanipogody.pl