Przymrozki i mróz sięgną Polski. Nawet -5°C. Śnieg na nizinach coraz bliżej

Przymrozki i mróz wystąpią w Polsce. Śnieg na nizinach jeszcze w listopadzie, ale trwałej zimy z tego nie będzie. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze prognozy modeli numerycznych.

Kilka dni temu rozpoczął się ostatni miesiąc meteorologicznej jesieni. Już 1 grudnia 2023 r. rozpocznie się meteorologiczna zima. Dlatego na łamach naszego portalu coraz częściej informujemy o zimowej pogodzie i zasięgu dużego mrozu na półkuli północnej. Z prognoz wynika, że w drugiej dekadzie listopada coraz częściej będziemy doświadczać nocnych i porannych przymrozków. Natomiast w górach możliwe są dłuższe okresy z całodobowym mrozem i opady zimowe, powodując większy przyrost pokrywy śnieżnej. Już na terenie Federacji Rosyjskiej są rejony, gdzie temperatura spada do -40°C. Kolejne tygodnie mijającego miesiąca charakteryzować mają się coraz niższą temperaturą dobową w kierunku termicznego przedzimia.

Temperatura minimalna na terenie Federacji Rosyjskiej, 7 listopada 2023

silny mróz i przymrozki
Silny mróz w Rosji, kolejne tygodnie przyniosą częstsze przymrozki w Polsce

Przymrozki staną się częstsze w drugiej dekadzie listopada na nizinach

Od dłuższego czasu w Polsce zaznacza się wpływ strefowej cyrkulacji atmosfery, co powoduje, że przeważnie docierają do nas wilgotne, lecz ciepłe masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego, a okresami w ciepłych wycinkach niżów także o cechach zwrotnikowych. Cyrkulacja atlantycka i wchodzące w jej skład ośrodki niżowe chronią nas przed głębszym i silniejszym ochłodzeniem w naszej części Europy.

Prognoza maksymalnej temperatury powietrza w okresie od 7.11.2023 r. do 16.11.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

przymrozki w kraju
Spadek temperatury w drugiej dekadzie listopada 2023 r. Źródło: CMM IMGW

Akcenty zimowe możliwe w Polsce

Najnowsze prognozy numeryczne zakładają, że częste przymrozki, a w górach większy przyrost pokrywy śnieżnej i całodobowy mróz będą występować w drugiej dekadzie listopada. Nad północną częścią Europą utworzyć może się silny wyż, który sięgać może klinem aż po Federacje Rosyjską. We współpracy z ośrodkami niżowymi zaciągnąć może znacznie chłodniejszą masę powietrza z północy, ale trwałej zimy z tego nie będzie.

Wstępny zasięg przymrozków na wysokości 2 metrów w drugiej dekadzie listopada 2023 r. dla Polski według ECMWF HRES

mróz i śnieg w Polsce
Silne ochłodzenie, częstsze przymrozki i możliwe akcenty zimowe. Źródło: CMM IMGW

Szczególnie często w obszarach słabego wiatru, większych przejaśnień i rozpogodzeń będą występować dogodne warunki do nocnej radiacji ciepła z gruntu. Dlatego częste okażą się przymrozki, a w górach zrobi się biało nawet poniżej 1500 m n.p.m. W Tatrach kolejne opady zimowe są możliwe w środę, 8 listopada 2023 r., jak i też w pierwszych dniach drugiej dekady miesiąca.

Zobacz też: Potężna wichura w prognozach. Wiatr do 120-130 km/h blisko Polski

Termiczne przedzimie w prognozach ECMWF dla Polski

termiczne przedzimie w Polsce
Przedzimie w Polsce możliwe. Częstsze przymrozki Źródło; CMM IMGW

Prognoza wstępna nadejścia chwilowego przedzimia według ECMWF dla Polski

jesień termiczna i przymrozki częstsze
Jesień termiczna w Polsce ustąpi i nadejdzie przedzimie do części kraju. Źródło: CMM IMGW

Niewykluczone, że akcenty zimowe zaczną pojawiać się częściej w okolicach drugiej połowy listopada, lecz nie mamy co liczyć na trwalsze i dłuższe jesienne ochłodzenie z temperaturą poniżej normy. Co najwyżej będzie one 2-3 dniowe z przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem i śniegu na nizinach. W Karpatach i Sudetach sytuacja będzie nieco inna, bo może zalegać nawet 10-20 cm białego puchu. Szczególnie w szczytowych partiach gór.

Fanipogody.pl