Noc z możliwymi przymrozkami na obszarze Polski. Sprawdź, gdzie jest najwyższe ryzyko ich wystąpienia

Jeszcze w piątek niemal do końca dnia cała Polska była w dużo cieplejszym powietrzu polarno-morskim napływającym z południowego-zachodu. Późnym popołudniem nad zachodnie dzielnice wkroczył front chłodny, z którym wiązała się silna wymiana powietrza. W weekend już cały nasz kraj znalazł się w chłodniejszej masie powietrza.Tylko na moment w niedzielę nad południową i wschodnią część RP napłynęło cieplejsza polarno-morska masa powietrza. Jednak po przejściu niżu spłynął do nas arktyczny chłód.

W ostatnich dniach występowała dynamiczna aura w naszej części Europy, spowodowane była ona uaktywnieniem się strefowej cyrkulacji atmosfery. Znad Atlantyku po wschód Starego Kontynentu przebiegał prąd strumieniowy. W niedzielę wtórny układ niskiego ciśnienia, korzystając z silnej adwekcji wirowości cyklonalnej pod postacią wysoko-troposferycznego prądu strumieniowego wkroczył do Polski w godzinach wieczornych, przynosząc obfite opady deszczu, silny, lokalnie niszczący wiatr, natomiast na południu Polski również burze. Słabsze jednak niż oczekiwano ze względu na mniejszą dostępną drogą konwekcji i przeszacowanie punktów rosy przez modele numeryczne.

W poniedziałek cała Polska znalazła się już w arktycznej masie powietrza. Kierunek z jakiego napływa do naszej części Europy powietrze, na różnych poziomach obrazuje poniższa grafika dla miasta Warszawa 25.09.2018 r. godzina 06 UTC. Obszarem źródłowym tej masy powietrza są rozległe obszary wód Morza Norweskiego i Grenlandzkiego, jak i też sama Grenlandia. Następnie powietrze spływa przez Skandynawię wprost przez Bałtyk do nas. Po drodze oczywiście masa ulega stopniowej transformacji.

Pomiędzy rozległym układem wysokiego ciśnienia „SCHORSE” znad zachodniej Europy a oddalającym się nad Rosję głębokim wtórnym układem niskiego ciśnienia „FABIENNE” utworzył się korytarz do spływu arktycznego chłodu.

Archiwalna prognoza sytuacji synoptycznej na dzień 25.09.2018 r. godzina 12 UTC

Bardzo chłodna noc z wtorku na środę

Najcieplej będzie dzisiejszej nocy w pasie Polski północnej. Największe ryzyko przygruntowych przymrozków wystąpi na południu, wschodzie, jak i też centrum kraju oraz miejscami na zachodzie.

Grafika przedstawiająca możliwą temperaturę przy gruncie, jak i też prawdopodobieństwo przymrozków podczas najbliższej nocy: Źródło meteogroup.pl

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST TUTAJ