Siarczysty mróz -18, czy tylko przymrozki w Polsce. Jak sroga zima 7-12 stycznia?

Trwa walka modeli pogodowych w sprawie temperatur na najbliższy czas. Jedne z modeli widzą siarczysty mróz. Inne tylko przymrozki w tym samym okresie. We wpisie przejrzymy wyliczenia różnych pod tym właśnie kątem. Sprawdzimy jakie są scenariusze pogodowe do połowy stycznia.

Mróz, czy nie. Sytuacja baryczna nad Europą

O tym czy silny mróz w zimie pojawia się w naszym regionie decydują wyże z północy i wschodu kontynentu. Od tego jak silna jest blokada atlantycka zależy jak silny spływ mas arktycznych odbywał będzie się do Europy Środkowej i naszego kraju. Tak jest i tym razem. Rozbieżność modeli wynika właśnie z problemów z określeniem położenia ośrodków barycznych na wschodzie i północy kontynentu.

Powyżej typowy „rozjazd” w interpretacji sytuacji przez modele numeryczne. Modele zgodne są co do dominacji silnego wyżu na zachód od Europy. Jednak już na północy kontynentu scenariusze w wyliczeniach są zupełnie inne. Jeden model widzi większą blokadę cyrkulacji atlantyckiej do Europy (grafika po lewej, silny wyż na wschodzie). Drugi zaś wręcz odwrotnie, niż nurkujący z północnego zachodu w nasz region (brak blokady w postaci wyżu na wschodzie). Zgodnie z tym co napisałem wyżej, model, który prognozuje nurkowanie niżu w nasz region prognozuje zdecydowanie słabszy mróz nad Polską. Za to atak zimy w kraju mógłby być naprawdę silny.

Cieplej wg. modelu ECMWF

Modelem, który prognozuje łagodniejszy scenariusz jeśli chodzi o temperatury jest europejski model ECMWF. Spójrzmy jak wygląda to na wizualizacji jego wyliczeń dla Polski.

Model widzi ochłodzenie już dziś w godzinach popołudniowych. Mróz wystąpi również w piątek w większości regionów Polski. Weekend będzie chłodny raczej we wschodniej połówce kraju. Jednak prawdziwy „rozjazd” zaczyna się jeśli chodzi o mróz po weekendzie, a właściwie jego brak wg. europejskiego modelu ECMWF. Spójrzmy jak wygląda prognoza temperatury modelu na wtorek 11 stycznia.

Mróz ustąpi z Polski wg. modelu ECMWF

Kolejne doby model widzi słabe przymrozki nocami na wschodzie kraju. Na zachodzie miałoby się robić coraz cieplej. Podczas, gdy pozostałe modele widzą w przyszłym tygodniu opady śniegu w wielu regionach kraju, ECMWF widzi deszcz (co zresztą naturalne przy wysokich temperaturach). Jestem bardzo ciekawe jak potoczy się scenariusz pogodowy w przyszłym tygodniu. Mam jednak poczucie, że ECMWF przesadza. Po tak długim okresie z zachodnią cyrkulacją atlantycką dojdzie w końcu do blokady przez wyż na wschodzie. Tymczasem model idzie w zaparte, że tak się nie stanie. W połowie miesiąca miałoby zrobić się naprawdę ciepło na zachodzie kraju.

Mróz wg. ECMWF ma ustąpić z kraju całkowicie

Dwucyfrowy mróz wg. innych modeli

Ciekawie wygląda scenariusz pogodowy jeśli chodzi o modele GFS i GEMS. Poniżej zamieszczam animację prognoz temperatury wykonaną na podstawie wyliczeń modelu GEM. Amerykański model GFS jest z tymi wyliczeniami niemal całkowicie zgodny. Spójrzcie sami, mróz w Polsce może być w najbliższym czasie na prawdę siarczysty.

Pierwsze sekundy animacji pokrywają się z tym co prognozuje model ECMWF. Od dzisiejszego popołudnia mróz wraca do Polski i będzie występował w większości regionów nawet w dzień. Tak będzie choćby w piątek, gdzie minimalnie powyżej zera ma być tylko na krańcach zachodnich kraju. Weekend upłynie również pod znakiem ujemnej temperatury wszędzie prócz krańców zachodnich. Noc z piątku na sobotę przynieść wg. modelu GEMS może mróz siarczysty na południu kraju. Ewidentnie model uwzględnił strefy rozpogodzeń jakie przed nami w związku z nadejściem wyżu w nasz region.

Mróz nocami może być bardzo silny. Nawet do -20 stopni Celsjusza

Oczywiście, model GEMS (GFS również) widzi w weekend mróz silniejszy niż ECMWF, ale jeszcze w weekend wyliczenia modeli są zbieżne. Duże rozbieżności zaczynają się po weekendzie. Przypominam, że ECMWF widzi początek ocieplenia, które trwać ma do połowy stycznia. GEMS i GFS widzą za to rozbudowę blokady w postaci wyżu również na wschodzie kontynentu. Miałoby to wpłynąć na blokowanie napływu w głąb kraju cieplejszych mas powietrza znad Atlantyku. Faktycznie, modele widzą silny mróz utrzymujący się w kraju przynajmniej do połowy przyszłego tygodnia. Nocami mróz znów mógłby być siarczysty.

Mróz w okolicach 11 stycznia miałby być siarczysty

Okolice połowy miesiąca modele znów prognozują zgodnie. Do kraju nadciągnie ocieplenie, choć wg. GFS i GEMS nie będzie ono aż tak silne jak według ECMWF. Bardzo ciekawy czas w pogodzie przed nami. Jestem bardzo ciekawy, który z modeli będzie miał rację odnośnie temperatur i siły mrozu w najbliższych kilkunastu dniach.

autor_mike

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie

1 komentarz do “Siarczysty mróz -18, czy tylko przymrozki w Polsce. Jak sroga zima 7-12 stycznia?”

Możliwość komentowania została wyłączona.