Tęgi mróz uderza w Polsce. Temperatura spadła do -23°C. Apogeum niskich temperatur przed nami. Znamy termin

Siarczysty mróz pojawił się w Polsce. Przy gruncie na polskim biegunie zimna, czyli w Suwałkach zmierzono -23°C. Na drugim miejscu była stacja stacja synoptyczne w Kętrzynie, gdzie odnotowano przy gruncie -22°C.

Duże spadki temperatury w Polsce

W ostatni dzień tygodnia przeważający obszar Polski jest mroźnym powietrzu pochodzenia arktycznego z północno – wschodniej Europy. Zasadniczo znajdujemy się pomiędzy silnym układem wysokiego ciśnienia ulokowanym nad Skandynawią a układem niżowym lokującym się w rejonie południowo – wschodniej Europy. Szczególnie południowe regiony naszego kraju są w zasięgu strefy frontu ciepłego ze słabymi i umiarkowanymi opadami śniegu w formie wielkoskalowej. Ponadto przelotny śnieg będzie też padać miejscami na północy i północnym – zachodzie. Jednak na pozostałym obszarze spodziewane są większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Z uwagi na spory gradient baryczny w całym kraju musimy liczyć się z nasilonym wiatrem z kierunku północno – wschodniego, który jeszcze bardziej potęguje odczucie bardzo zimnego powietrza. Kolejne dni przyniosą dominacje mroźnego powietrza i duże spadki temperatury.

Odnotowana temperatura minimalna w minionych 24 godzinach do godziny 7:00 czasu lokalnego, 7 stycznia 2024 r. na stacjach synoptycznych IMGW w Polsce

duży mróz w kraju
Tęgi mróz w kraju

Zapowiadaliśmy, że pod koniec pierwszego tygodnia stycznia 2024 r. zwiększać ma się zasięg termicznej zimy w naszej części Europy. Przed nami apogeum mrozu, które przypadnie na noc z 8/9 stycznia 2024 r. i 9/10 stycznia 2024 r. Wówczas przy gruncie nad pokrywą śnieżną temperatura może obniżyć się do około -28°C/-24°C w rejonie dużych przejaśnień i wielogodzinnych rozpogodzeń. Także na 2 m lokalnie możemy odnotować spadki do około -25°C/-21°C.

Polecamy: Atak zimy. Bałtyk zamarza! Siarczysty mróz do -40 stopni. Takiego stycznia nie notowano już dawno

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w poletkach meteorologicznych – 6.01.2024 r. / 7.01.2024 r. według danych z IMGW-PIB

silny mróz w Polsce
Siarczysty mróz do -23 stopni przy gruncie

Temperatura minimalna na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w klatkach meteorologicznych na wysokości pomiarowej 2 metrów n.p.g

siarczysty mróz
Tęgi mróz w Polsce intensyfikuje się. Źródło: CMM IMGW

Spore spadki temperatury jeszcze przed nami

Poniższa tabela pokazuje nam, że na stacji telemetrycznej IMGW w Gołdapi odnotowano na 2 m w osłonie radiacyjnej -20.6°C. Dwójka z przodu na 2 m pojawiła się również na stacji meteorologicznej Edwin w miejscowości Grygieliszki (woj. warmińsko – mazurskie).

Zanotowana temperatura minimalnej minionej nocy i dziś o poranku na stacjach IMGW i EDWIN w Polsce, 7 stycznia 2024 r.

silny mróz w kraju
Silny mróz w Polsce.

Tęgi mróz w kraju

W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin czeka nas intensyfikacja mrozu w Polsce. Po odsunięciu się opadów śniegu nad przeważający obszar naszego kraju spłynie mroźne powietrze pochodzenia arktycznego o cechach kontynentalnych, jakie charakteryzować ma się coraz mniejszą zawartością wilgoci, sprzyjając rozpogodzeniom. Miniona noc okazała się znacznie zimniejsza niż z 5/6 stycznia 2024 r. Głównie na północnym – wschodzie, ale z niedzieli na poniedziałek prognozujemy jeszcze większe spadki temperatury na dużym terytorium Polski.

Prognozowana temperatura na wysokości 2 m – 8 stycznia 2024 r. 06 UTC według modelu GEM dla Polski

tęgi mróz
Duży potencjał do sporych spadków temperatury

Najnowsze prognozy numeryczne nie pozostawiają złudzeń, że najchłodniejszy okres w pogodzie przypadnie od 8-10 stycznia 2024 r. Wówczas cały kraj będzie w mocno wychłodzonym powietrzu pochodzenia arktyczno-kontynentalnego z północnego – wschodu oraz w zasięgu silnego wyżu znad Półwyspu Fennoskandzkiego. Podczas radiacyjnych nocy nad pokrywą śnieżną, dochodzić ma do silnej radiacji ciepła i osiadania zimnego oraz ciężkiego powietrza znad Rosji i Skandynawii. Bardzo zimna może okazać się noc z 8/9 stycznia 2023 r., gdy to temperatura może być niższa o nawet 12-20°C od normy wieloletniej w niektórych rejonach dla tego konkretnego okresu roku.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 8 stycznia 2024 r. 12 UTC dla Warszawy, uwzględniając poziomy izobaryczne 950 hPa i 850 hPa oraz 700 hPa

mroźne powietrze
Silny mróz spowodowany. spływem mroźnego powietrza z NE i częściowo N

Duży mróz w Polsce. Spadki poniżej -20 stopni rozszerzą zasięg

W kolejnych godzinach utrzymają się jeszcze wielkoskalowe opady śniegu w pasie od Śląska Opolskiego, Śląska, Ziemi Świętokrzyskiej i Małopolsce oraz Podkarpaciu i częściowo Lubelszczyźnie. Jednak wieczorem i w nocy z niedzieli na poniedziałek zasięg opadów zimowych będzie ograniczał się w coraz większym stopniu do krańców południowych i południowo – wschodnich. W tym samym czasie umacniać ma się coraz wyraźnie wyż znad Skandynawii. Rozbudowywać będzie się dalej na południe klin wyżowy w mroźnym powietrzu pochodzenia arktycznego. Przybędzie rejonów z rozpogodzeniami, gdzie zwłaszcza nad pokrywą śnieżną podczas nocy radiacyjnych wystąpią największe spadki temperatury. Obszar coraz niższych temperatur rozszerzać ma swój zasięg z północy na południe.

Prognozowany potencjał spadków temperatury na 2 m na 9 stycznia 2024 r. 06 UTC według modelu GEM dla Polski

tęgi mróz
Spore spadki temperatury z 8/9 stycznia 2024 r.

Już w nocy z 8/9 stycznia 2024 r. czeka nas bardzo duży mróz. Przy gruncie w sprzyjających warunkach temperatura spadnie do około -28°C/-20°C. Apogeum mrozu powinno utrzymać się do 10 stycznia 2024 r. Potem zacznie robić się cieplej, ale rychłego ustąpienia zimy termicznej nie będzie z naszej części Europy. W drugiej dekadzie stycznia spodziewane są również epizody z dwucyfrowym mrozem. Głównie na północnym – wschodzie, wschodzie i południu naszego kraju w obszarach rozpogodzeń.

Fanipogody.pl