Pogoda długoterminowa na 16 dni. Siarczysty mróz poniżej -25°C jeszcze przed nami. Kiedy możliwe silne ocieplenie w Polsce?

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Prognozy wskazują, że przed nami kulminacyjna faza ochłodzenia. Mogą być to najniższe temperatury od początku tegorocznego sezonu zimowego w naszej części Europy. Zerkniemy również jak wyglądają najnowsze predykcje modeli europejskich i amerykańskich, aby wskazać, kiedy możliwe jest większe ocieplenie w naszym kraju.

Pogoda długoterminowa. Apogeum arktycznego chłodu przed nami

Prognozy wskazują, że druga dekada stycznia 2024 r. charakteryzować ma się średnią dobową temperaturą powietrza typową dla zimy termicznej, ale okresami na niewielkim obszarze zaznaczą się wartości charakterystyczne dla przedzimia. Nie będzie jeszcze powrotu do jesieni termicznej.

Prognoza orientacyjna średniej anomalii temperatury według modelu ECMWF EPS dla Polski na kolejne tygodnie, uwzględniając najnowszy okres bazowy 1991-2020 r.

Zimny okres w pogodzie
Widać szanse na dłuższe ocieplenie dopiero w 3 dekadzie stycznia 2024 r. Źródło: CMM IMGW

Pogoda długoterminowa. Zimny okres synoptyczny

Zablokowana została zgodnie z prognozami cyrkulacja strefowa atmosfery i napływa nad przeważający obszar Polski mroźne i coraz suchsze powietrze arktyczne z północy i północnego – wschodu. Przeszliśmy po Nowym Roku na ujemną fazę NAO, dodatkowo prąd strumieniowy osłabł i został przesunięty dalej na południe, co pozwoliło na napływ mocno wychłodzonego powietrza. Ustała utrzymująca się w ostatnich tygodniach 2023 r. aktywna cyrkulacja atlantycka. Jednak wraz z początkiem nowego roku powróciliśmy do zimowego wzorca pogodowego, który początkowo zaznaczał się na północy i północnym – wschodzie, przynosząc bardzo duży kontrast temperaturowy przez kilka dni z rzędu w minionych dniach między północą a południem Polski. Pod koniec tygodnia arktyczny chłód rozlał się na cały kraj.

Pogoda długoterminowa. Predykcja indeksu NAO na kolejne tygodnie według modelu GEFS

pogoda długoterminowa
Ujemna faza NAO nie ustąpi prędko, dlatego cyrkulacja atlantycka szybko nie odbuduje się nad Europą

Blokada wyżowa prędko nie ustąpi z Europy

W nowym tygodniu prognozujemy również mniej opadów, co ma mieć związek z dominacja ośrodków wysokiego ciśnienia, które umacniają się nad północną częścią europejskiego obszaru synoptycznego. Dodatkowo w pierwszych dniach nowego tygodnia prognozujemy apogeum arktycznego chłodu w Polsce. Najniższe temperatury zostaną odnotowane na północnym – wschodzie, wschodzie i częściowo południu. Fala zimnego i coraz suchszego powietrza o cechach arktyczno-kontynentalnych będzie schodziła z północy, a nawet w większym stopniu z północnego – wschodu, obejmując coraz więcej regionów. Jeśli predykcje zachmurzenia nas nie zawiodą, to przy gruncie temperatura może spaść do około -27/-20°C, a w klatkach meteorologicznych i osłonach radiacyjnych do -25/-20°C. Już minionej nocy na stacji synoptycznej PSHM w Suwałkach, czyli na polskim biegunie zimna, uwzględniając czynnik wiatru i wilgotności zmierzono temperaturę odczuwalną na poziomie -27°C. W kolejnych dniach niektóre prognozy wskazują, że będzie temperatura odczuwalna na poziomie nawet -32/-30°C podczas nocy radiacyjnych i stopniowo słabnącego wiatru podczas dominacji silnego wyżu barycznego.

Prognoza średniej anomalii temperatury na okres od 6.01.2024 r. do 13.01.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

 chłodna aura
Bardzo zimny okres synoptyczny w drugim tygodniu stycznia 2024 r. z apogeum niskich temperatur do okolic 10 stycznia

Także w pierwszych dniach nowego tygodnia musimy spodziewać się dwucyfrowego mrozu oraz coraz większej ilości przejaśnień i rozpogodzeń. Będzie mieć to związek z napływem coraz suchszej, ale bardzo mroźnej masy powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Najcieplejszymi rejonami Polski powinien okazać się pas wzdłuż północnej i północno – zachodniej części naszego kraju, gdzie wpływ na lokalny mikroklimat będzie miało Morze Bałtyckie i tutaj możliwe są okresy z odwilżą za dnia.

Prognoza orientacyjna maksymalnej temperatury powietrza na okres od 7.01.2024 r. do 16.01.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

odwilż zmierza do Polski
Pogoda długoterminowa ECMWF. Widać lekką odwilż w prognozach ECMWF dla Polski. Źródło: CMM IMGW

Zima termiczna jeszcze przez wiele dni, ale widać też krótką odwilż

Nie ulega wątpliwości, że druga dekada stycznia będzie charakteryzować się wartościami poniżej normy wieloletniej, jeśli chodzi o temperaturę. Jednak najchłodniejszy okres w pogodzie powinien przypaść w okolicach 8-10 stycznia 2024 r. Potem zrobi się znacznie cieplej nocami. Jednak i tak nocami w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń zdarzy się mróz dwucyfrowy. Aczkolwiek potencjał do spadków temperatury okaże się znacznie mniejszy niż na początku przyszłego tygodnia. Wówczas to nad krajem znajdzie się główna fala mroźnego powietrza pochodzenia arktycznego. Pojawi się szansa na odwilż, która początkowo ma szanse pojawić się na zachodzie i północy naszego kraju. Zima termiczna na przeważającym obszarze Polski ze średnią dobową temperaturą w okolicach -18°C/-8°C utrzyma się do okolic środy, tj. 10 stycznia 2024 r., a potem rozpocznie się ocieplenie związane z wymianą mas powietrza.

Prognoza wstępna średniej dobowej temperatury powietrza w okresie od 7.01.2024 r. do 16.01.2024 r. Według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

pogoda długoterminowa wskazuje ocieplenie
Zima termiczna jeszcze przez wiele dni, potem zacznie się ocieplać. Źródło: CMM IMGW

Dużo Słońca w nowym tygodniu i bardzo mroźne noce oraz poranki

Zmiana w kierunku ocieplenia, ale w dalszym ciągu z ujemną anomalią temperatury zaczyna być prognozowane w okresie od 10.01.2024 r. do 15.01.2024 r. Za dnia mróz zelżeje, a w wielu regionach pojawiać zaczną się pod koniec przyszłego tygodnia dodatnia temperatura za dnia. Powróci średnia dobowa temperatura powietrza na pograniczu przedzimia i zimy termicznej. Napływ stosunkowo chłodnych mas powietrza powinien utrzymać się przez całą drugą dekadę mijającego miesiąca. Najnowsze predykcje pochodzące z modelu ECMWF wskazują, że do 16 stycznia 2024 r. średnia obszarowa anomalia temperatury będzie około -1.4°C, uwzględniając okres ref. 1991.2020 r.

Rekomendujemy: Atak zimy. Bałtyk zamarza! Siarczysty mróz do -40 stopni. Takiego stycznia nie notowano już dawno

Prognoza orientacyjna usłonecznienia liczonego w godzinach według predykcji modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski w okresie od 7.01.2024 r. do 16.01.2024 r.

ZImny okres w pogodzie w polsce
Pogoda długoterminowa. Pojawi się więcej rozpogodzeń i duży mróz w nowym tygodniu za sprawą mroźnego powietrza oraz wyżu z północy Europy. Źródło: CMM IMGW

Zimna 2 dekada stycznia 2024 r.

Głębsze ochłodzenie pokazują także modele w okolicach 15-19 stycznia 2024 r. Jednak z uwagi na odległy termin skala i długość adwekcji mroźnego powietrza może ulec jeszcze zmianie. Najniższe temperatury w tym czasie powinny zostać odnotowane na północnym – wschodzie, wschodzie i południu naszego kraju. Wówczas do naszej części Europy może zostać skierowana kolejna fala mroźnego powietrza z północy i północnego – wschodu w formie epizodu.

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej anomalii temperatury w okresie od 13.01.2024 r. do 20.01.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

zimno w Polsce
Pogoda długoterminowa. Zimny okres synoptyczny w 2 dekadzie stycznia 2024 r.

Zmiana wzorca pogodowego nad Europą jest spowodowana przez kilka czynników na początku 2024 r. Na obszarze Bieguna Północnego, doszło do rozwoju ocieplenia stratosferycznego, co w konsekwencji doprowadziło do osłabienia wiru polarnego i prądu strumieniowego. W mroźnym powietrzu arktycznym doszło do powstania rozległej blokady wyżowej nad Skandynawią i częściowo Europą Zachodnią i cz. Atlantykiem Północnym, sprzyjając występowaniu cyrkulacji północnej i północno – wschodniej.

Pogoda długoterminowa. Mroźny okres w pogodzie

Prognoza średniej anomalii ciśnienia w okresie od 6.01.2024 r. do 13.01.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa w Polsce
Blokada wyżowa powstrzyma szybkie ocieplenie w nowym tygodniu

Wyż baryczny znad Skandynawii połączy się z antycyklonem znad Wysp Brytyjskich

Ośrodek wyżowy o imieniu Hannelore umacnia się nad Półwyspem Skandynawskim, który wraz z początkiem nowego tygodnia połączy się klinem z drugim wyżem o imieniu Arbo w centrum nad Wyspami Brytyjskimi. W kolejnych dniach ciśnienie w centrum wyżu sięgnie nawet 1044-1047 hPa. Blokować będzie on w kolejnych dniach ruch ośrodków niżowych z układami frontalnymi znad Atlantyku w kierunku wschodniej części Europy. Dodatkowo z uwagi na obecność blokady antycyklonalnej, pojawi się duży mróz w wielu regionach, który spowodowany będzie spływem mroźnego i coraz suchszego powietrza, w którym pojawią się większe i dłuższe przejaśnienia oraz rozpogodzenia. Większe opady atmosferyczne w formie zimowej mają szanse pojawić się dopiero w okolicach czwartku/piątku w nowym tygodniu we wschodniej części kraju.

Polecamy: Tęgi mróz uderza w Polsce. Temperatura spadła do -23°C. Apogeum niskich temperatur przed nami. Znamy termin

Prognoza sytuacji barycznej na 8.01.2024 r. 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

pogoda długoterminowa. Zimny okres w pogodzie
Blokada wyżowa powstrzymała pochód atlantyckich niżów na wschód

Utrzymująca się blokada wyżowa spowoduje, że w nowym tygodniu prognozowany jest okres z ujemną anomalią opadów na przeważającym obszarze Polski. Strefa frontu atmosferycznego i zatoka niżowa związana z rozległym niżem znad Europy Południowej i Południowo – Wschodniej zostanie odsunięta za krańce południowe już na początku nowego tygodnia. Niewykluczone, że zdarzą się również opady diamentowego pyłu. Potem w okolicach 14-15 stycznia 2024 r. widzimy szanse na opady śniegu, deszczu marznącego i mieszane na przeważającym terytorium naszego kraju.

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej anomalii temperatury w okresie od 7.01.2024 r .do 12.01.2024 r. według modelu GEPS dla Polski, uwzględniając okres bazowy 1981-2010 r.

pogoda długoterminowa. zimny okres w pogodzie
Pogoda długoterminowa. Chłodny okres synoptyczny

Prognoza średniej anomalii temperatury na okres od 12.01.2024 r. do 17.01.2024 r. według modelu GEPS dla Europy i obszarów przyległych

zimny okres w pogodzie
Pogoda długoterminowa. Ujemna anomalia temperatury powinna utrzymać się przez całą 2 dekadę stycznia 2024 r.

Większe i dłuższe ocieplenie najprawdopodobniej w 3 dekadzie stycznia 2024 r., gdy to może odbudować się cyrkulacja atlantycka

Najnowsze predykcje pochodzące z modeli europejskich i amerykańskich nie pozostawiają złudzeń, że mróz w porze nocnej oraz godzinach porannych utrzyma się jeszcze przez wiele dni. Jest jednak szanse, że około 11-12 stycznia 2024 r. sięgnie miejscami odwilż za dnia, ale nocami i o świcie musimy spodziewać się ujemnych temperatur.

Prognoza średniej anomalii temperatury wstępnie na okres od 20.01.2024 r. do 27.01.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa. Cieplejszy okres w 3 dekadzie stycznia 2024 .r możłiwy
Pogoda długoterminowa. Możliwy cieplejszy okres w trzeciej dekadzie stycznia 2024 r.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Rychłego ocieplenia w całej Polsce nie będzie. Przed nami najzimniejsze noce tej zimy

Reasumując, głębokie ochłodzenie spowodowane ociepleniem stratosferycznym, osłabieniem wiru polarnego i przesunięciem prądu strumieniowego oraz zablokowaniem cyrkulacji strefowej atmosfery na wiele dni spowoduje wystąpienie w kolejnych dniach najniższych temperatur od początku sezonu zimowego 2023/24 r. Pierwsza połowa stycznia w wielu regionach będzie chłodna z ujemną anomalią w okolicach -1.4°C. Wstępnie prognozy numeryczne zakładają możliwą odbudowę cyrkulacji zachodniej i napływ na dłużej łagodnych mas powietrza w trzeciej dekadzie stycznia, gdy to możemy powrócić na dłużej do termicznego przedzimia. Prognozy nieustannie monitorujemy i wkrótce podamy kolejne szczegóły.

Prognoza długoterminowa temperatury i opadów do 22 stycznia 2024 r. dla Warszawy (woj. mazowieckie)

potencjalne ocieplenie
Pogoda długoterminowa wskazuje na cieplejszy okres dopiero w 3 dekadzie stycznia 2024 r. Wówczas to potencjalnie może odbudować się cyrkulacja strefowa

Prognoza długoterminowa do 22 stycznia 2024 r. temperatury i opadów dla Poznania (woj. wielkopolskie)

pogoda długoterminowa wskazuje ocieplenie
Pogoda długoterminowa nie wskazuje rychłego nadejścia przedzimia

Fanipogody.pl