Silne burze już mkną przez Polskę. Utworzył się MCS. Liczne wyładowania, grad, silny wiatr i ulewy

Silne burze występują dziś nad Polską. Z danych pomiarowych wynika, że porywy wiatru sięgają miejscami do około 90 km/h, notowane są ulewne opady deszczu o możliwej akumulacji do 15-35 mm i duża aktywność elektryczna. Lokalnie pada także grad.

Silne burze dziś nad Polską

Dziś centralna i wschodnia połowa kraju znajdowała się w słabogradientowym polu. Tylko w południowej części kraju zaznaczył się wpływ słabego klina wyżowego. Od zachodu zaczęła nasuwać się zatoka niżowa, w której położony jest front chłodny. Linia zbieżności wiatru poprzedza odcinek chłodnego frontu atmosferycznego. To głównie na niej obserwowana jest dziś główna aktywność burzowa. Niż, który przejmuje stery nad pogodą znajduje się w rejonie Morza Północnego. Tuż za frontem szerokim strumieniem zaczyna napływać znacznie chłodniejsze powietrze polarno morskie.

Prognozy wskazują, że w czasie nadchodzącej nocy z poniedziałku na wtorek, chłodny front atmosferyczny z opadami i burzami kontynuować ma wędrówkę na wschód, obejmując swoim wpływem dzielnice centralne. Główna aktywność burzowa będzie obserwowana na tzw. linii konwergencji wiatru dolnego, lecz nocna konwekcja nie będzie tak groźna jak dzienna i słabnąć ma z biegiem godzin.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 26.06.2023, 18 UTC dla Polski

silne burze nad Polską
Niżowa pogoda i zbieżność na zachodzie oraz chłodny front – to przynosi silne burze nad Polską i wypiera upalną masę na wschód, południowy wschód

Wyładowania atmosferyczne zanotowane dziś, tj. 26.06.2023 r. nad Polską przez sieć detektorów amatorskich Blitzortung

groźna pogoda w Polsce
Silne burze w naszej części Europy

Pogoda zaczęła się psuć od zachodu. Znad Niemiec nadeszły groźne burze, które mogą powodować lokalne szkody

Dziś obserwowano początkowo zachmurzenie małe i umiarkowane. Jednak z biegiem godzin na zachodzie wzrastające do dużego i tam w godzinach popołudniowych i późno popołudniowych pojawiły się gwałtowne burze z przelotnymi opadami deszczu. Lokalnie towarzyszył im również grad. Wysokość opadów w burzach mogła sięgać miejscami do 20-35 mm. W najcieplejszym momencie dnia odnotowano dziś od 24°C na północno wschodnich krańcach do blisko 31°C w woj. lubuskim. Niższe wartości na Podhalu oraz nad morzem około 22°C. Wiatr był słaby i umiarkowany, z przewagą kierunków zachodnich. Tylko czasie burz porywy wiatru do 70 km/h, lokalnie na krańcach północno-zachodnich około 90 km/h podczas przechodzenia liniowego układu burzowego.

Zobacz też: Ochłodzenie, później szybki powrót upałów. Znów nadejdą burze

Temperatura maksymalna, 26.06.2023 – 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce

burze w kraju
Upał w Polsce, potem nadciągnął chłodny front od zachodu i linia zbieżności wiatru z burzami

Dynamiczna pogoda w Polsce

W drugiej części dnia znad Niemiec nad północno-zachodnią część Polski nadciągnął mezoskalowy układ konwekcyjny (MCS) o dużej aktywności elektrycznej. Rozległa burza wielokomórkowa utworzyła się w zasięgu przedfrontowej strefy konwergencji wiatru dolnego. Najpierw zaznaczyła się na obszarze woj. lubuskiego i zachodniopomorskiego. Podstawowym zagrożeniem na trasie tego systemu burzowego jest silny wiatr, który według danych z sieci pomiarowo-obserwacyjnej sięga miejscami na zachodzie 70-90 km/h Miejscami burzom mogą towarzyszyć opady gradu do 2-3 cm i opady do około 15-35 mm.

Silne burze nad Polską, utworzył się MCS

Groźne burze nad zachodnią częścią Polski.

Sytuacja burzowa o godzinie 19:39 dnia 26.06.2023 r.
👉Nad zachodnią Polskę dotarł dobrze rozbudowany układ burzowy. Głównym zagrożeniem jakie ze sobą niesie są silne porywy wiatru – do tej pory odnotowano 87 km/h (Dziwnów), 71 km/h (Resko) i około 65 km/h (Świnoujście i Kołobrzeg). Ponadto występują opady deszczu o natężeniu do 15-20 mm/h, a lokalnie pojawia się drobny grad (zwłaszcza w południowej części układu). W ciągu najbliższych 2-3 godzin rozległa burza wielokomórkowa dotrze do linii #Lębork – #Bydgoszcz – #Leszno -#Legnica
👉Należy się spodziewać stopniowo zmniejszającej się intensywności zjawisk burzowych. Najdłużej podwyższona aktywność elektryczna burz, a także intensywność zjawisk towarzyszących powinna utrzymywać się w centralnej i południowej Polsce (porywy wiatru do 70-80 km/h, opady deszczu o natężeniu 15-30 mm/h, lokalnie drobny grad) – poinformowała strona Burza Alert IMGW-PIB.

Podczas nadchodzącej nocy niżowa pogoda. Prognozowane jest przewaga zachmurzenia dużego z większymi przejaśnieniami. Przesuwające się na zbieżności wiatru przedfrontowej na wschód kraju przelotne opady deszczu i burze, lokalnie towarzyszyć ma im grad. Akumulacja opadów w czasie burz około 25 mm. W najchłodniejszej części nocy od 14°C do 17 °C, niższe wartości na Suwalszczyźnie około 11°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zachodnich. Tylko na północnym wschodzie, przeważnie słaby, południowo-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h. Jednak w drugiej części nocy do około 60-75 km/h.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

Silne burze nad Polską. Jednak zmierzają dalej na wschód

Fanipogody.pl